Witaj na MagazynDomowy.pl!

Pnącza - choroby

Dla każdego ogrodnika choroba swoich podopiecznych jest przyczyną zmartwienia. Niestety pnącza ozdobne często są atakowane przez wiele szkodników i różne choróby. Właściwa diagnoza pozwala na dobór odpowiednich środków do ich zwalczania.

Bakteryjna plamistość liści bluszczu

Objawy najczęściej zauważamy wiosną - na liściach pojawiają się liczne, okrągłe jasnożółte, wodniste plamy. Plamy mogą też występować na pędach. Bakterie przenoszone są na sąsiednie rośliny przez krople wody, owady lub przy okazji prac pielęgnacyjnych.

  • Zwalczanie - usuwać i palić porażone liście lub pędy. Roślinę opryskać 2-krotnie co 7 dni Miedzianem 50 WP.

Zgnilizna korzeni i podstawy pędu

Choroba występuje na wszystkich gatunkach pnączy ozdobnych. Porażone rośliny mają zahamowany wzrost, ich liście, szczególnie dolne, żółkną i opadają. Po wyjęciu rośliny z podłoża widoczna jest zgnilizna korzeni. Zgnilizna bardzo często przemieszcza się do pędu, prowadząc do zamierania całej rośliny. Sprawcą zgnilizny są grzyby, którym sprzyja uprawa roślin w zbyt zwięzłym podłożu, często ulegającym zalewaniu.

  • Zwalczanie - po stwierdzeniu pierwszych objawów, należy podlać roślinę mieszanina preparatów Fongarid 25 WP lub Sandofan Manco 64 WP + Rovral Flo 255 SC lub też Topsinem M 70 WP.

Fytoftoroza

Na bluszczach, poczynając od dołu, liście brązowieją i zamierają. Objawy choroby rozszerzają się aż do wierzchołka pędu. Z czasem cała roślina zamiera. Rozwojowi grzyba sprzyja wilgotność podłoża i duża zawartość substancji organicznej oraz temperatura powyżej 20 stopni.

  • Zwalczanie - chore pędu usuwać, a pozostałe podlać jednym z preparatów: Aliette 80 WP, Fongarid 25 WP, Galben Rame 37 WP.

Mączniak rzekomy winobluszczu

Wiosną na górnej stronie blaszek liściowych pojawiają się duże, nieregularne, żółte, a następnie brązowe plamy. Po spodniej stronie liści w miejscu plam widoczny jest delikatny nalot zarodnika grzyba. Podczas opadów deszczu lub przez owady zarodniki grzyba przenoszą się na sąsiednie rośliny.

  • Zwalczanie - usuwać i palić porażone pędy i liście. Zastosować oprysk 3-4-krotnie co 7 dni stosując Aliette 80 WP, Biosept 33 SL, Fongarid 25 WP.

Mączniak prawdziwy

Wiosną na liściach pnączy pojawia się biały, mączysty nalot. Z upływem czasu nalot ciemnieje. U powojnika zazwyczaj nalot pojawia się na płatkach kwiatowych. Rozwojowi choroby sprzyja temperatura powyżej 20 stopni oraz częste wahania wilgotności powietrza.

  • Zwalczanie - roślinę należy podlewać bezpośrednio do gruntu, tak by nie moczyć liści. Po stwierdzeniu objawów roślinę opryskać 3-4 krotnie co 7 dni stosując Baymat AE, Saprol 190 EC, Score 250 EC, Biosept 33 SL.

Plamistość liści powojnika

Wiosną na pędach pojawiają się szarobrązowe, szybko rozszerzające się plamy. Jeśli obejmują one cały obwód pędu liście znajdujące się powyżej zasychają i zamierają. Na powierzchni plam widoczne są czarne, drobne skupienia zarodników grzyba. W czasie deszczu zarodniki przenoszą się na sąsiednie pędy.

  • Zwalczanie - wycinać i palić porażone liście i pędy. Całą roślinę opryskać Bioseptem 33 SL, Bravo 500 SC, lub innym środkiem.

Zamieranie pędów

Na różnej długości pędów pojawiają się brązowe plamy, rozszerzające się wzdłuż i na obwodzie pędu. Liście powyżej żółkną i zamierają.

  • Zwalczanie - wycinać i palić porażone pędy. Rośline opryskać Rovralem Flo 255 SC, Sportakiem Alpha 380 EC, Topsinem M 70 WP lub 500 SC.

Szara pleśń

Rozwojowi grzyba sprzyjają ciepła i wilgotna pogoda. Objawy zgnilizny pojawiają się na wszystkich naziemnych częściach rośliny. Widoczne są wodniste, brązowe plamy, szybko powiększające się. Na kwiatach szczególnie po opadach tworzą się liczne okrągłe, brązowe plamy.

  • Zwalczanie- usuwać i palić chore części rośliny. Opryskać 1-2 krotnie co 10 dni Bioseptem 33 SL lub Rovralem Flo 255 SC.
Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl