Witaj na MagazynDomowy.pl!

Pnącza jednoroczne

W porównaniu z trwałymi pnączami te jednoroczne charakteryzują się szybkim wzrostem, obfitym ulistnieniem, oryginalnymi kwiatami oraz różnorodnością. Ponadto co sezon nasz ogród wygląda inaczej. Możemy z nich robić zielone kurtyny, czy też zasłonić nieciekawe miejsce np. odrapaną ścianę, kompostownik.

Fasola wielokwiatowa

Dorasta aż do 4 metrów wysokości i kwitnie od lipca do września. W uprawie znajdziemy fasolę o szkarłatnoczerwonych kwiatostanach, biała, jak tez o dwukolorowej barwie. Kolorowe są też nasiona. Zarówno strąki jak nasiona są jadalne. Nasiona wysiewać można wprost do gruntu już końcem kwietnia, jednak na terenach zimniejszych lepiej poczekać z tym do maja. Fasola jest wrażliwa na przymrozki. Do uprawy wybieramy miejsca słoneczne osłonięte od wiatru.

fasola wielokwiatowa fasola wielokwiatowa

chmiel japoński chmiel japoński

Chmiel japoński

Posadzenie chmielu japońskiego, to bardzo szybki i prosty sposób na pokrycie ścian, kratek, murów jako zielona zasłona. Ozdobą są klapowate liście. U niektórych odmian np. "Variegatus" są one biało pstre. Chmiel jest rośliną dwupienną, to znaczy, że występują okazy męskie i żeńskie. Pnącze kwitnie w lipcu i sierpniu. Ale w przypadku chmielu nie kwiaty są ozdobą, lecz liście. Z racji bardzo szybkiego wzrostu, dużej powierzchni liści, masy pędów, wymaga obfitego podlewania i nawożenia.

Groszek pachnący

Pnącze bardzo popularne i cieszące się dużym powodzeniem. Kwitnie kolorowo i pięknie pachnie. Może być ozdobą płotów jak też kratek balkonowych. Niskie odmiany mogą rosnąć bez podpór jako rośliny rabatowe lub balkonowe. Z kwiatów możemy komponować piękne bukiety. Większość odmian dorasta do metrów wysokości. Mamy też odmiany wyżej rosnące, jak i formy karłowe, nie pnące o 20-40 cm wysokości. Groszek pachnący kwitnie od czerwca do września. W ogrodzie możemy wysiewać go już od końca marca lub początkiem kwietnia. Dobrze rośnie w miejscu słonecznym, obficie podlewanym i nawożonym. Unikać nadmiaru azotu, który sprzyja wzrostowi, ale ogranicza kwitnienie. Należy używać nawozów bezchlorkowych. Wrażliwy jest też na niedobór wapnia. Zaleca się by pH gleby wynosiło co najmniej 7,0.

kobea pnąca kobea pnąca

Kobea pnąca

Jest to silnie rosnące pnącze, dorasta do 6 metrów wysokości. Na uwagę zasługują duże do 8 cm dzwonkowate kwiaty. W czasie kwitnienia zmieniają one barwę - początkowo są prawie białe, a z upływem czasu stają się fioletowe. Kwitną od lipca do października. Nasiona na rozsadę wysiewamy od stycznia do kwietnia. Dla kobei wybieramy stanowisko ciepłe, dobrze nasłonecznione. W czasie wegetacji wymaga obfitego podlewania i nawożenia.

Nasturcja pnąca

Nasturcja pnąca dorasta do 2,5 metra wysokości. Może piąć się po kratce, krzewach, drzewie, ogrodzeniu. Liście ma dłoniasto klapowate, podobne do liści figowca jadalnego. Pomiędzy gęstym ulistnieniem wyrastają liczne, choć niewielkie kwiaty, o barwie od żółtej o postrzępionych płatkach. Kwitną od lipna do mrozów. Nasiona można wysiewać wprost do gruntu w połowie maja.

nasturcja pnąca nasturcja pnąca

nasturcja większa nasturcja większa

Nasturcja większa

Jest bardziej popularna formą, o wszechstronnych zastosowaniu. Może zdobić balkony, rabaty, piąć się murkach, płotach, kratkach. Liście i kwiaty są jadalne, można dodawać je do sałatek. Nasturcja większa jest wrażliwa nawet na niewielkie przymrozki. W tym gatunku nasturcji mamy wiele odmian. Są takie, które dorastają do 3 metro, ale i miniaturki, nie przekraczające 25 cm. Kwiaty pojawiają się od lipca do października. Kwitną od odcienia żółtego, poprzez pomarańczowe aż do czerwonego. Roślina posadzona w bardzo żyznej ziemi będzie miała dużo liści i mało kwiatów. Unikać zatem należy miejsc bogatych w azot.

Tunbergia

Pnącze jednoroczne o bardzo wszechstronnych zastosowaniu. Bardzo łatwo w spina się po każdej podporze. Osiąga wysokość 2 metrów. Liście są w bardzo żywym kolorze, a na ich tle pojawiają się liczne, żółte kwiaty a czarnym oczkiem. Znane są też odmiany o kwiatach białych i pomarańczowych. Kwitnie od maja do października. Rozsadę należy przygotować w lutym lub w marcu. Podłoże powinno być przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe, a stanowisko osłonięte od wiatru. Tunbergię możemy sadzić do koszy wiklinowych z wypuszczonymi prętami i po nich prowadzić pędy. Możemy też sadzić do wiszących doniczek z umocowanymi drucianymi prętami.

tunbergia tunbergia

wilec trójbarwny wilec trójbarwny

Wilec trójbarwny

Roślina może być ozdobą płotów, kratek, balkonów. Dobrze rośnie w gruncie jak też w pojemnikach. Dorasta do 3 metrów wysokości. Ozdobą są żywo zielone liście, jak też liczne, duże kwiaty. Rozwijają się rano, a więdną już w południe. Przy pochmurnej pogodzie kwitną nieco dłużej. Następnego dnia zakwitają nowe kwiaty i tak jest od lipca do września. Nasiona wysiewamy wprost do gruntu w połowie maja. Rośliny rosnące w pojemnikach wymagają obfitego podlewania i nawożenia. Okresowe braki wody i składników pokarmowych skutkuje żółknięciem i opadaniem liści, jak też mniejszym kwitnieniem.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl