Witaj na MagazynDomowy.pl!

Pnącza kwitnące latem

Z nadejściem lata rozpoczyna się prawdziwy wysyp kwiatów. Kwitną róże, powojniki, wiciokrzewy, ich zapach wieczorem roznosi się po całym ogrodzie.

Hortensja pnąca

Pochodzi z Korei i Japonii, dzięki czemu jest mrozoodporna. Dorasta do 10 metrów wysokości za pomocą pnączy korzonkowoczepnych. Wczesna wiosną rozwija błyszczące, ciemnozielone liście. Ale prawdziwą ozdoba są duże kwiatostany kwitnące z czerwcu i lipcu. Pnącze wymaga silnych podpór. Rośliny mogą rosnąć w miejscach cienistych i półcienistych, osłoniętych od zimnych i suchych wiatrów. Lubią gleby próchniczne, wilgotne i dobrze zdrenowane.

Powojniki wielkokwiatowe

W porze letniej od czerwca do września kwitnie większość odmian powojników wielkokwiatowych. Na uwagę zasługują polskie odmiany: "Jan Paweł II", "Kardynał Wyszyński", "Warszawska Nike", "Kacper", "Generał Sikorski". Godne polecenia są też powojniki wywodzące się od powojnika włoskiego "Clemeis viticella", które nie wymagają dużej pielęgnacji i są mniej narażone na "uwiąd powojników". Rosną bardzo bujnie, kwitną obficie od lata do jesieni. Polecane odmiany: "Etoile Plater", Polisch Spirit", "Emilia Plater", Betty Corning"m "Kermesina".

Powojnik tangucki

Pnącze pochodzi z Azji Środkowej, bujnie rośnie do 4 metrów wysokości. Kwitnie obficie od czerwca do sierpnia. Kwiaty ma dzwonkowate, o długich szypułkach, w żółtym kolorze. Ozdoba są nie tylko kwiaty, ale też puszyste owoce. U odmiany "Aureolin" kwiaty są wydłużone, ciemnożółte, zaś u "Lambton Park" zaokrąglone, jaskrawożółte.

Róże pnące

Róże dobrze się prezentują na kratkach, łukach, bramkach. Najlepiej rosną na glebach próchnicznych o umiarkowanej wilgotności. Na zimę dolną część pnączy należy obsypać kopczykiem, a pędy odmian bardziej wrażliwych okryć lub przygiąć do ziemi i zabezpieczyć. Róże pnące zawiązują pąki kwiatowe na krótkich ulistnionych pędach wyrosłych z pędów ubiegłorocznych i nieco starszych,

Wiciokrzew Browna

Dorasta do 2-3 metrów wysokości. Ulistnienie ma drobne, a kwiaty rurkowe o zabarwieniu pomarańczowym lub szkarłatnoczerwonym, bez zapachu. Kwitnie bardzo obficie od czerwca do września, a niekiedy jeszcze dłużej. Bardzo podatny na atak mszyc.

Wiciokrzew pomorski

Osiąga 5 metrów wysokości. Kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty w pąku zaróżowione, wewnątrz kremowe, z zewnątrz czerwone, silnie pachną, szczególnie wieczorem. Odmiana "Serotina" kwitnie aż do późnej jesieni. Ozdobą pnącza są również kuliste, błyszczące wiśniowe owoce.

Wiciokrzew Tellmana

Pnącze szybko rosnące. Dorasta do 4 metrów wysokości. Kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty są pomarańczowo - żółte, nie pachną. Wymaga stanowiska osłoniętego, jest nieco wrażliwy na mrozy.

Uwaga

Wymienione wiciokrzewy w maju są łatwym celem dla mszyc, zwłaszcza na stanowiskach słonecznych i suchych. Zalecany jest oprysk, gdyż mszyce mogą zdominować całą roślinę.

Milin amerykański

Bardzo piękne i okazałe pnącze. Wymaga silnych podpór i dużo miejsca. Dorasta do 10 metrów. Kwiaty są duże, w kształcie trąbki z pięcioma wygiętymi na zewnątrz łatkami. Mogą osiągać długość 10 cm i średnicę 5 cm. Odmiana "Ursynów" kwitnie na pomarańczowo, a "Flamenko" na czerwonopomarańczowo i odmiana "Flava" w różnych odcieniach żółci. Milin dobrze rośnie na stanowiska słonecznych i osłoniętych. Gleba powinna być żyzna, próchniczna, zasobna w wodę, ale przepuszczalna. W chłodniejszych rejonach kraju, przy dużych mrozach może lekko podmarzać. Ciecie zeszłorocznych pędów warunkuje obfite kwitnienie - pozostawiamy 4-5 pąki.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl