Witaj na MagazynDomowy.pl!

Pnącza o ozdobnych liściach

W rodzinie pnączy możemy znaleźć i takie, których ozdobą są głównie liście. Jeśli mają kwiaty, to są one niepozorne i ukryte za liśćmi. Niektóre pnącza najefektowniej prezentują się jesienią, podczas wybarwiania liści.

Aktinidia ostrolistna

Pnącze wymagające silnych podpór, dorasta do 10-12 metrów. Przy sprzyjających warunkach roczny przyrost może wynosić 2-3 metry. Latem liście ma ciemnozielone, a jesienią przybierają barwę od cytrynowej do złocistożółtej. W maju pojawiają się delikatne, białe kwiaty o bardzo delikatnym zapachu.Aktinidia jest rośliną dwupienną, wytwarza kwiaty męskie i żeńskie. Ale możemy też spotkać odmiany obupłciowe. Owoce mają żółtozielone, dojrzewają na przełomie września i października. Przypominają smakiem owoce kiwi, są soczyste, słodkie i aromatyczne. Nadają się do bezpośredniego spożycia lub na przetwory. Do przydomowych ogrodów polecana jest odmiana średnio rosnąca "Issai" - samopylna, owocuje w 2-3 roku po posadzeniu.

Aktinida pstrolistna

Jest słabiej rosnącym pnączem od poprzedniczki, dorasta do 3-5 metrów wysokości. Ozdobą są liście, jajowate,ostro piłkowane. Już w maju możemy dostrzec ich przebarwianie. W czerwcu rozwijają się niepozorne kwiaty, a w sierpniu u osobników żeńskich dojrzewają jadalne jagody. Należy je zbierać nie w pełni dojrzałe, w przeciwnym razie łatwo opadają i szybko się psują. Do ogrodów polecana jest odmiana samopylna "Dr Szymanowski". Dobrze rośnie w pełnym słońcu jak też w półcieniu. Lubi glebę żyzną, próchniczną, dobrze zdrenowaną. Jest wrażliwa na suszę.

Cytryniec chiński

Pnącze dorasta do 10-12 metrów wysokości. Wiosną pojawiają się niepozorna, przyjemnie pachnące kwiatki. Cytryniec jest rośliną dwupienną, u której kwiaty męskie i żeńskie znajdują się na tej samej roślinie, ale są oddzielone. Pnącze owocuje jesienią. Owoce cytryńca posiadają specyficzny cytrynowy smak i zapach, pachną też liście, pędy i korzenie. Roślina lubi gleby żyzne, lekko kwaśne, wilgotne i przepuszczalne o dużej zawartości próchnicy.

Chmiel zwyczajny

Silnie rosnąca bylina o szorstkich, owłosionych pędach, owijająca się wokół podpór. Jest rośliną dwupienną. Dorasta do 3-5 metrów wysokości. Na zimę pędy pędy zamierają, dlatego też w lutym należy je wyciąć tuż nad ziemią. Ciekawa odmianą jest "Aureus" o żółto przebarwionych liściach.

Winobluszcz trójklapowy

Bardzo szybko rosnące pnącze. Potrafi w niedługim czasie wspiąć się na wysokość 20 metrów. Może porastać mury, altany, korony drzew dzięki wykształconym przylgom na końcach wąsów. Jesienią liście mienią się różnymi odcieniami szkarłatu, czerwieni, żółci i brązu. Winobluszcz trójklapowy jest mniej wytrzymały na mrozy niż jego kuzyn winobluszcz pięcioklapowy. Dlatego też stanowisko powinien mieć osłonięte.

Winobluszcz pięcioklapowy

Pnącze zwane też dzikim winem. Bardzo silne, dorasta do 20 metrów wysokości. Doskonale przytwierdza się do murów, skał, altan, pni drzew. Wiosną i latem liście ma zielone, jesienią przebarwiają się na czerwono, żółto i brązowo. Jest całkowicie mrozoodporny, nie ma szczególnych wymagań glebowych, wytrzymały na suszę i zanieczyszczenie środowiska.

Kokornak wielkolistny

Pnącze nadaje się na stanowiska cieniste i półcieniste. Dorasta do 10-15 metrów wysokości. W maju rozwijają się ciekawe rurkowate kwiaty, przypominające fajkę. Lubi gleby żyzne, zasobne w wodę. Młode egzemplarze wymagają okrycia na zimę.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl