Witaj na MagazynDomowy.pl!

Pnącza - szkodniki

Pnącza są wyjątkowo ulubionymi roślinami wielu gatunków szkodników. Przedstawiam kilka najczęściej występujących i sposoby ich zwalczania.

Mszyce

To wyjątkowo uciążliwy szkodnik. Podczas żerowania wprowadzana jest do tkanek liści ślina z enzymami, które wywołują żółknięcie i silną deformację liści. Mszyce wydalają także rosę miodową, która jest doskonałą pożywką dla grzybów sadzakowych. Grzyby pokrywają liście czarnym nalotem i w ten sposób dodatkowo ograniczają powierzchnię asymilacyjną roślin. Mszyce żerują gromadnie w tzw. koloniach złożonych z larw i bezskrzydłych samic barwy czarnej.

  • Zwalczanie - powinno rozpocząć się bezpośrednio po wykryciu pierwszych mszyc, zanim utworzą kolonie. W tym okresie skuteczne są wszystkie preparaty owadobójcze. W późniejszym okresie kiedy na pędach lub kwiatach znajdują się liczne kolonie należy pnącza opryskać Confidorem 200 SL, Mospolanem 20 SP.

Miniarka powojnika

W maju i czerwcu, najczęściej wzdłuż brzegów liści pojawiają się początkowo jasnozielone, a później brązowe, wąskie kręte plamy. Na szczęście muchówka nie występuje gromadnie i powoduje dużych szkód.

  • Zwalczanie - bezpośrednio po zauważeniu pierwszych jeszcze jasnożółtych plamek, krzewy należy opryskać preparatem wgłębnym np. Basulin 250 EC.

Giętwa powojnikowa

Najczęściej żeruje na powojniku alpejskim. Od połowy maja do połowy czerwca na jednym krzewie może żerować kilkanaście larw. Początkowo wygryzają dziury pomiędzy nerwami,a z czasem pozostawiają jedynie główny nerw. Larwy są barwy zielonej z delikatnym białym nalotem woskowym i osiągają 15 mm długości.

  • Zwalczanie - po zauważeniu pierwszych uszkodzonych liści stosujemy oprysk np. Decisem 2,5 EC.

Ślimaki

Ślimaki występują w każdym ogrodzie. Żerują nocą, najczęściej widoczne są po deszczu. Wygryzają dziury pomiędzy nerwami, a następnie znacznie je powiększają. Szczególnie niebezpieczny jest dla powojników, gdyż wygryza dziury w pakach kwiatowych lub płatkach.

  • Zwalczanie - ślimaki zbieramy na bieżąco, a w wokół roślin rozsypujemy jeden z preparatów ślimakobójczych. Można tez wyłożyć preparat do płaskiego naczynia, najlepiej wieczorem, a rano ślimaki zbieramy i niszczymy.

Przędziorek chmielowy

Larwy i osobniki dorosłe przędziorka żerują na dolnej stronie liści. Efektem tego są pojawiające się na górnej stronie liści cętki zlewające się z czasem w mozaikowe plamy. Podczas gorącego i bezdeszczowego lata pojawia się delikatna pajęczyna.

  • Zwalczanie - stosujemy oprysk preparatem jajo- i larwobójczym np. Nissorum 050 EC. W okresie pełnej wegetacji wskazane jest dodanie prepararu Talstar 100 EC, który skutecznieniszczy osobniki dorosłe. Zabieg powtarzamy po 7-10 dniach.

Dodaj komentarz Komentarze (2)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl