Witaj na MagazynDomowy.pl!

Pnącza wiosenne

Pierwsze pnącza kwitną już w kwietniu, jest nim powojnik alpejski, wielopłatkowy i górski. W maju kwitnie glicynia, wiciokrzew, powojnik wielkokwiatowy.

Powojnik alpejski

Jest to nasz rodzimy gatunek i kwitnie najwcześniej z kwitnących powojników - kwiecień, maj. Wspina się przy pomocy ogonków liściowych na wysokość 3 metrów. Kwiaty są niewielkie, 4-płatkowe, dzwonkowate i zwisają na długich szypułkach wyrastających z ubiegłorocznych pędów. Nadaje się do sadzenia w miejscach półcienistych, wilgotnych, na glebach wapiennych. Gatunek wytrzymały na mrozy.

powojnik alpejski powojnik alpejski

powojnik górki powojnik górki

Powojnik wielopłatkowy

Powojnik spokrewniony z powojnikiem alpejskim. Kwitnie wcześnie - kwiecień, maj, na zeszłorocznych pędach. Kwiaty dzięki licznym , jaśniejszym, płatkowato przekształconych pręcików, wyglądają na pełne. Wymagania i wytrzymałość, taka jak u powojnika alpejskiego.

Powojnik górski

Bardzo silne pnącze, dorasta do 10 metrów. Najczęściej uprawiana jest odmiana różowa. Kwiaty pojawiają się za zeszłorocznych pędach, już w maju, są 4-płatkowe, jasnoróżowe, otwierają się szeroko i płasko. Nie jest w pełni mrozoodporny, wymaga osłoniętych stanowisk.

Glicynia

Bardzo silne pnącze, wymaga podpór. Glicynia kwiecista osiąga 8 metrów wysokości, a glicynia chińska - 20 metrów. Oba gatunki są długowieczne. Roślina najładniej prezentuje się na pergoli lub balustradzie balkonowej. Kwiaty zebrane są w długie, zwisające grona o odcieniu liliowoniebieskim, białym lub różowym. Kwiaty glicynii chińskiej rozwijają naraz w maju, równocześnie z rozwojem liści. Kwiaty glicynii kwiecistej rozwijają się stopniowo od nasady kwiatostanu, około 2-3 tygodnie później, na przełomie maja i czerwca. Glicynia lubi stanowisko słoneczne, osłonięte od mroźnych i silnych wiatrów. Dobrze rośnie w glebie luźnej o dużej ilości próchnicy. Glicynia wymaga cięcia podobnego co winorośl.

glicynia glicynia

Powojniki wielkokwiatowe

Wymagają gleb żyznych, próchnicznych, bogatych w wapń, stale lekko wilgotnych. Nie tolerują gleb podmokłych i przeciągów. W zależności od odmiany mogą rosnąć w słońcu lub półcieniu. W miejscu słonecznym dobrze rośnie np. odmiana ciemnoniebieska "Vyvyan Pennell" lub biała "Sylwia Denny". W cieniu lub półcieniu dobrze się czuja i długo kwitną "Dr Rupel", "Nelly Moser".

wiciokrzew wiciokrzew

Wiciokrzew przewiercień

Należy do pnączy wijących i osiąga wysokość 3-4 metrów. Cecha charakterystyczną jest zrośnięta para liści podkwiatowych. Kwiaty są żółtawobiałe, z zewnątrz zaczerwienione, silnie pachnące, szczególnie wieczorem. Kwitnie od połowy maja do czerwca. Lubi gleby żyzne, świeże, wapienne, stanowisko półcieniste. W okresie suszy atakowany jest przez mszyce.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl