Witaj na MagazynDomowy.pl!

Powojnik tangucki

Powojnik tangucki jest ozdobą ogrodu zarówno latem jak i w grudniu. Oryginalne kwiaty, w postaci dzwonków powtarzają kwitnienie późnym latem i jesienią.

Powojnik tangucki wyraźnie odróżnia się od innych uprawianych powojników, wśród których nie ma o takim kolorze kwiatów. Kwiaty na początku są dzwonkowate o długości około 5 cm, lekko zwisające, na ogół intensywnie żółte. W miarę rozkwitania otwierają się coraz szerzej i osiągają średnicę 8 cm. Najbardziej obfite kwitnienie przypada na czerwiec i lipiec, jesienią jest nieco mniej kwiatów. W miarę upływu czasu kwiaty stają się jasnozłocisto-żółte lub słomkowate. Od lipca do grudnia ozdobą są bardzo oryginalne puszyste perukowate kwiatostany. Po zasuszeniu można je wykorzystać do suchych kwiatowych kompozycji.

Warunki uprawy

W naszych warunkach klimatycznych jest całkowicie odporny na mróz i można go sadzić w całym kraju. Jest rośliną dosyć zaborczą, silnie rozrastającą się, osiąga 4-5 metrów. Jego wielką zaletą jest duża odporność na choroby np. uwiąd, który potrafi zniszczyć cały powojnik. Powojnik tangucki nie ma też wielkich wymagań glebowych, chociaż na podłożu bardziej żyznym jest bardziej okazały i lepiej znosi suszę. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym, przy pergolach, murze, siatce, czasami wymaga jednak przywiązywania do nich. Glebę wokół rośliny zaleca się wyściółkować korą sosnową. Młode rośliny w pierwszym roku wegetacji przycinamy na wysokość około 30 cm od podłoża. Zabieg ten wykonuje się od końca lutego do początku kwitnienia. U starszych roślin w pierwszej kolejności wycinamy pędy suche, a żywe na tniemy na wysokości 1 metra od powierzchni ziemi.

Rozmnażanie

Powojnik ten można łatwo rozmnożyć poprzez odkłady poziome lub z nasion. Dojrzałe nasiona (małe owoce) zbieramy późną jesienią. Przechowujemy je w piasku lub na sucho. Wysiewamy w marcu-kwietniu do inspektu lub do gruntu, powinny wykiełkować po 3-4 tygodniach. Najsilniejsze siewki wczesną jesienią możemy wysadzić do gruntu.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl