Witaj na MagazynDomowy.pl!

Prace w sadzie na przedwiośniu

W ostatnim czasie coraz trudniej jest określić pory roku, zima bardzo szybko przechodzi w lato, z kolei lato w zimę. Przedwiośnie to pora roku, kiedy średnia dobowa temperatura powietrza wynosi około 5 stopni i śnieg szybko się topi. Przy takiej pogodzie drzewa i krzewy przechodzą ze stanu spoczynku w nowy sezon, jednak tak niska temperatura u większości gatunków trzyma jeszcze pąki w stanie uśpienia.

Przegląd drzew

Dla drzew bardzo niebezpieczny jest luty i występujące w nim okresy ocieplenia, kiedy to występują dodatnie temperatury. W tak ciepłe i słoneczne dni drzewa rozpoczynają procesy życiowe, które powszechnie określa się "ruszaniem soków". Takie ocieplenie jest niebezpieczne zwłaszcza dla drzew owocowych, ponieważ ich naturalna wytrzymałość na mróz ulega gwałtownemu obniżeniu. Może to prowadzić do powstania uszkodzeń pni drzew, a u gatunków takich jak brzoskwinia, morela, czereśnia mogą tez przemarzać pąki kwiatowe. Szczególną troską należy otoczyć młode drzewka. Aby uniknąć zagrożenia na początku lutego przeprowadzamy bieleni pni i nasady konarów, aby biały kolor odbijał promienie słoneczne i pnie nie nagrzewały się od słońca.

Niebezpieczne gryzonie

Musimy sprawdzić czy kora u podstawy pnia nie została uszkodzona przez zające, myszy, nornice, Jeśli natrafimy na takie ogryzienia, należy wyrównać nożem zadarte brzegi kory, a ranę zasmarować odpowiednim preparatem. Zabieg taki jest ważny, jeśli tego nie zrobimy, to odsłonięte tkanki drewna będą wysychały, pękały, a gojenie się rany będzie trwało znacznie dłużej, ze stratą dla kondycji drzewa.

Chrońmy brzoskwinie

Ciepłe dni lutego są bardzo niebezpieczne dla nektaryn i brzoskwiń. Gdy temperatura przekracza 5 stopni konieczny jest zabieg ochroni przeciwko kędzierzawości liści tych gatunków. Choroba ta rozwija się wraz z rozwojem pąków. Kiedy drzewa chorują liście są zdeformowane, pęcherzykowate, zasychają i opadają. Drzewa plonują słabiej lub wcale, gdyż zawiązuje się mało pąków kwiatowych. Skuteczne zwalczanie tej choroby jest możliwe tylko w okresie bezlistnym, prze pękaniem pąków. Podczas oprysku należy zwrócić uwagę, by wszystkie pędy i gałązki drzewa były dokładnie pokryte cieczą. Do zwalczania kędzierzawości w tym terminie stosujemy Sytllit 65 WP lub Miedzian 50 WG. Ten ostatni powinien być stosowany jeszcze w stanie uśpienia pąków, najlepiej późną jesienią, a zabieg powtórzyć Syllitem na przedwiośniu.

Cięcie

Koniec lutego, lub początek marca, kiedy to minie zagrożenie silnymi przymrozkami możemy rozpocząć cięcie drzew. Cięcie rozpoczynamy od starych drzew jabłoni i odmian wytrzymałych ma mrozy. Kolej na grusze, śliwy i krzewy jagodowe. Wykonujemy tzw. cięcie prześwietlające, wycinamy zbędne konary, krzyżujące się, pokładające na siebie, przez co ograniczony jest dostęp światła do wnętrza korony. Usuwamy też gałęzie, na których zauważymy objawy chorób - zgorzel kory, pędy porażone prze mączniaka. Większe rany powstałe po wycięciu gałęzi należy zasmarować emulsją z dodatkiem Miedzianu 50.

U malin powtarzających owocowanie wycinamy wszystkie pędy tuz przy ziemi. Najlepszym sposobem prowadzenia malin tej grupy jest owocowanie tylko na pędach jednorocznych. W przypadku jeżyny bezkolcowej wycinamy pędy dwuletnie, na których krzew owocował w ubiegłym sezonie i słabsze pędy jednoroczne. Pozostawione 4-6 pędów jednorocznych lekko skracamy i rozpinamy na kratce. W tym czasie przycinamy również winorośla. Cięcia późniejsze narażają krzew na duże straty soków - wyciek z przyciętych pędów składników pokarmowych i wody.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl