Witaj na MagazynDomowy.pl!

Problemy z trawnikiem

Już od dobrych kilkunastu lat w naszych ogrodach tradycyjne grządki z kwiatami czy warzywami zastępowane są trawnikiem i ozdobnymi krzewami. Każdy też właściciel ogrodu ma za cel by jego trawnik był niejako wizytówką domu i miejsca wypoczynku. Jednak utrzymanie pięknego trawnika nie jest sprawą prostą i wymaga odpowiednich zabiegów.

Najwięcej problemów przysparza obecność kreta i mrówek, które niszczą trawnik, tworząc kopce. O ile zwalczanie mrówek jest prostsze, można je po prostu wykopać lub zlać odpowiednim roztworem, to kret jest o wiele trudniejszym przeciwnikiem. Drąży tunele w poszukiwaniu przede wszystkim dżdżownic i larw owadów. Uszkadza w ten sposób system korzeniowy traw oraz wyrzuca na powierzchnię znaczne ilości ziemi i kamieni. Walka z kretem nie jest łatwa. Najbardziej efektywnym sposobem wydają się być pułapki, których zastosowanie wymaga wprawy i cierpliwości.

W glebie występują róenież liczne larwy owadów: pędraki, drutowce, larwy koziułkowatych i leniowatych.

O ich obecności możemy przekonać się przy zakładaniu trawnika. Jeżeli widzimy, że występują one licznie, to już wtedy należy zastosować preparat do ich zwalczania. walka z nimi na już założonym trawnika jest bardzo trudna. W przypadku larw komarnic można wieczorem zlać trawnik wodą i przykryć plastikową folią, a rano zebrać larwy. Zwalczanie pędraków polega na częstym wygrabywaniu z trawników w czerwcu, w okresie składania jaj, które samice chrabąszczy umieszczają w glebie, najczęściej w miejscach pozbawionych darni. Można również zastosować specjalne płynne preparaty. Zabieg ten niszczy też dżdżownice, główny pokarm kretów.

Trawnikom zagrażają również choroby, z których najgroźniejsza jest pleśń śniegowa, która atakuje głównie jesienią i wiosną, a rozwija się już zimą pod śniegiem. Rozwojowi choroby sprzyja jesienne przenawożenie azotem oraz zacienienie trawnika i brak przewiewności. Można temu przeciwdziałać obcinając kilka gałęzi drzew, umiarkowanym nawożeniem azotowym, a zwalczać stosując np. Sarfun. Nadmierne nawożenie może też powodować żółknięcie darni. Fragmenty te należy silnie podlewać, aby rozpuścić nadmiar nawozu.

Wygląd pięknego trawnika zakłócają chwasty dwuliścienne. Zwalczamy je stosując opryski od kwietnia do września, pamiętając o zasadzie, aby trawnika nie kosić do trzech dni przed oraz po zabiegu. Można zastosować preparat Starane 250 EC, który doskonale radzi sobie z większością chwastów dwuliściennych, z mniszkiem lekarskim na czele. Zniszczenie chwastów po zastosowaniu tego środka obserwuje się po 7-14 dni w zależności od fazy rozwojowej chwastów i pogody.

Mech i wątrobowce występujące na trawniku i doniczkach możemy zwalczać przy pomocy środka Mogeton 25 WP.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl