Witaj na MagazynDomowy.pl!

Przechowywanie roślin balkonowych

Sezonowe rośliny balkonowe kończą swój okres wegetacji jesienią i nie musimy martwić się o ich przechowywanie. Jest jednak sporo kwiatów wieloletnich, które nie przetrwają zimy na dworze. Te należy uchronić przed mrozem, chowając je np. do piwnicy.

W odpowiednich warunkach zimę przetrwają bez większych uszkodzeń lantany, pelargonie, fuksje, sundaville czy też oleandry. Znacznie trudniej jest przechować petunie, heliotrop, scewolę, werbenę czy osteospermum. Rośliny te są bardziej podatne na choroby i w drugim roku uprawy kwitną słabiej lub mają zbyt wydłużone pędy. Dlatego często nie zaleca się przechowywania tych kwiatów, tylko zakup nowej sadzonki na wiosnę.

Decydując się na przezimowanie roślin musimy zapewnić im odpowiednie warunki. Dla większości z nich optymalna temperatura w okresie zimowym to od 5 do 12 st. Dla pelargonii 5-8 st., lantany 6-10 st., srebrzenia 8-12 st. Rośliny, które nie zrzucają liści powinny mieć stały dostęp do promieni słonecznych.

Na początku jesieni dobrze jest przyciąć pędy roślin zimujących w promieniach słońca o połowę, aby się wzajemnie nie ocieniały. Zabieg ten ograniczy też transpirację i zmniejszy ryzyko chorób.

Fuksje przetrwają zimę w jasnych pomieszczeniach, w temp. 6-10 st., a przy braku słońca w temp. 2-3 st. Do zimowania kwiatów, które gubią na zimę liście odpowiednie będą ciemne garaże lub piwnice.

Zimą nie należy zapominać o systematycznym, ale niezbyt obfitym podlewaniu roślin, aby nam nie uschły. Rośliny zimujące w ciemności wymagają bardzo skromnego podlewania (raz w tygodniu). Raz w miesiącu warto sprawdzić zdrowotność roślin, usunąć opadłe liście i zeschnięte gałązki.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl