Witaj na MagazynDomowy.pl!

Przechowywanie w kuchni

W kuchni musimy pomieścić masę sprzętów, naczyń, sztućców i produktów spożywczych. Nowoczesne sposoby przechowywania pozwalają nam zrobić to funkcjonalnie i efektownie.

Fukcjonale szuflady i górne szafki

W nowoczesnej kuchni odchodzi się od szafek na dole na rzecz szerokich i dużych szuflad (o różnej szerokości i wysokości, z podziałkami wewnątrz). Dobre szuflady charakteryzują się pełnym wysuwem. Pozwala to na całościowy ogląd zawartości, bez potrzeby wyjmowania części produktów, by wyciągnąć to, co akurat stoi przy tylnej ściance. Na górze natomiast szafki otwierane są do góry (z uchylaną klapą lub podnoszoną do góry) i na pierwszy rzut oka ich fronty wyglądają również jak szuflady. Każdej szafce przyporządkowuje się specjalną funkcje - do przechowywania naczyń, sprzętów, pojemników, rozmaitych przyrządów kuchennych lub sztućców czy do trzymania w niej długoterminowych produktów spożywczych - kasz, makaronów, mąki, cukru itp. Szuflady na dole możemy dodatkowo podzielić stosując specjalne wkłady i podzielniki.

Przepastne szuflady są w nowoczesnej kuchni niezastąpione. Bardzo funkcjonalne i efektowne. Przepastne szuflady są w nowoczesnej kuchni niezastąpione. Bardzo funkcjonalne i efektowne.

Szuflada na sztućce i przyrządy pod blatem kuchennym jest funkcjonalnie podzielona. Szuflada na sztućce i przyrządy pod blatem kuchennym jest funkcjonalnie podzielona.

Wysokie szuflady są doskonałym miejscem do przechowywania garnków. Wysokie szuflady są doskonałym miejscem do przechowywania garnków.

Mała wysuwana szufladka na noże pozwala utrzymać porządek w kuchni. Jej umieszczenie tuż pod blatem pozwoli ci sięgnąć po nie w każdej chwili. Mała wysuwana szufladka na noże pozwala utrzymać porządek w kuchni. Jej umieszczenie tuż pod blatem pozwoli ci sięgnąć po nie w każdej chwili.

Głębokie, szerokie szafki tuż pod płyta kuchenną mogą pomieścić podręczne patelnie, rondle i garnki. Głębokie, szerokie szafki tuż pod płyta kuchenną mogą pomieścić podręczne patelnie, rondle i garnki.

Deska do krojenia wysuwana spod blatu, a pod nią szuflada na noże. Prosto i funkcjonalnie zarazem. Deska do krojenia wysuwana spod blatu, a pod nią szuflada na noże. Prosto i funkcjonalnie zarazem.

Cargo, wysuwane półki i butelkówki

Jeżeli jednak zamiast szuflad wolimy wygląd szafki z drzwiczkami pionowymi, lub z przyczyn estetycznych jest to bardziej wskazane, zastosujmy szuflady zamaskowane za wspólnymi drzwiami. Popularne w kuchniach nowoczesnych są także szafki typu cargo - wysokie i wysuwane na całej długości pionowo, nawet o szerokości 15 cm, co umożliwia wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni na zabudowę. Jeśli nie chcemy zabudowywać meblami całej kuchni możemy wydzielić przestrzeń na małe półeczki lub kratkownicę, czyli butelkówkę na wina.

Butelki z winem umieszczono w specjalnym koszu, a pokrywki od garnków na półce z przedziałkami. Gwarantuje to ład i porządek. Butelki z winem umieszczono w specjalnym koszu, a pokrywki od garnków na półce z przedziałkami. Gwarantuje to ład i porządek.

Wysuwana szafka cargo wypełni przestrzeń nawet 15 cm wnęki. Wysuwana szafka cargo wypełni przestrzeń nawet 15 cm wnęki.

Wysuwane półki w szafce o pionowym froncie ułatwiają dostęp do najdalej schowanych pojemników i naczyń. Wysuwane półki w szafce o pionowym froncie ułatwiają dostęp do najdalej schowanych pojemników i naczyń.

Szafki rogowe

Jeśli planujemy w kuchni szafkę rogową, wyposażmy ją w obracane półki, które ułatwią dostęp do sprzętów schowanych w tyle. Wprawdzie zmniejszają one przestrzeń do wykorzystania, ale na prawdę ułatwiają i usprawniają pracę w kuchni. Oczywiście możemy też sięgnąć po droższe, ale jeszcze lepsze rozwiązanie niż obrotowe półki - magic corner z wysuwanymi prostokątnymi koszami, które pozwalają na wykorzystanie niemal takiej samej powierzchni szafki rogowej, jak w przypadku zwykłych półek.

Magic corner to nowość w wykorzystaniu przestrzeni szafek narożnych. Wysuwane kosze umożliwiają dostęp do każdego jej zakamarka. Magic corner to nowość w wykorzystaniu przestrzeni szafek narożnych. Wysuwane kosze umożliwiają dostęp do każdego jej zakamarka.

Wysuwane półki obrotowe ułatwią dostęp do naczyń przechowywanych w szafce rogowej. Wysuwane półki obrotowe ułatwią dostęp do naczyń przechowywanych w szafce rogowej.

Zamiast cargo możesz zamontować w wąskiej wnęce specjalny wysuwany reling i pozawieszać na nim garnki, rondle i patelnie. Zamiast cargo możesz zamontować w wąskiej wnęce specjalny wysuwany reling i pozawieszać na nim garnki, rondle i patelnie.

Dostępność produktów i sprzętów

Rozmieszczając w szafkach i szufladach sprzęty i produkty, kierujmy się częstotliwością ich użytkowania. Te, które będą często stosowane ułóżcie w łatwo dostępnych szufladach bezpośrednio pod blatem lub na najniższym poziomie szafek wiszących. Rzadziej stosowane produkty umieśćcie poniżej i powyżej tego poziomu. Sporadycznie używane produkty powinny się znaleźć na najwyższym poziomie szafki górnej i na najniższym poziomie szafki dolnej.

Wykorzystajmy każdą wolną przestrzeń także pod sufitem. Zwłaszcza jeśli mamy wyspę, możemy zawiesić nad nią wiszące półki lub ramy, do których podwiesimy sprzęty lub narzędzia kuchenne. Innym popularnym sposobem na ich przechowywanie w kuchni są relingi na ścianach. To, co jest nam potrzebne na co dzień mamy wówczas na oku i pod ręką.

Wnęki w ścianach mogą posłużyć za półki na podręczne produkty. Wnęki w ścianach mogą posłużyć za półki na podręczne produkty.

Wiszące nad wyspą kuchenną ramy (tu w kształcie drewnianej drabiny) posłużą za uchwyty do podręcznych sprzętów. Wiszące nad wyspą kuchenną ramy (tu w kształcie drewnianej drabiny) posłużą za uchwyty do podręcznych sprzętów.

Pełne wykorzystanie przestrzeni pod okapem - na relingu wiszą przybory kuchenne, a na wąskiej półeczce poustawiano komplet pojemniczków z przyprawami. Pełne wykorzystanie przestrzeni pod okapem - na relingu wiszą przybory kuchenne, a na wąskiej półeczce poustawiano komplet pojemniczków z przyprawami.

Ciekawy reling na łyżki i sztućce, ale już jeden haczyk wystarczy by powiesić na nim potrzebne w każdej kuchni miarki. Ciekawy reling na łyżki i sztućce, ale już jeden haczyk wystarczy by powiesić na nim potrzebne w każdej kuchni miarki.

Relingi na ścianach są w kuchni niezastąpione. Relingi na ścianach są w kuchni niezastąpione.

Noże w blacie? Czemu nie! To jeden z najnowszych trendów na ich podręczne przechowywanie. Noże w blacie? Czemu nie! To jeden z najnowszych trendów na ich podręczne przechowywanie.

Dodaj komentarz Komentarze (5)

 • Zgłoś nadużycie
  renia (Gość), 16 maja 2009, 9:47

  mam całą kuchnię zabudowaną szufladami na dole, a na górze unoszonymi do góry frontami. to super rozwiązanie, polecam każdemu. no i koniecznie magic corner i cargo :) warto zainwestowac i miec funkcjonalna kuchnnie.

 • Zgłoś nadużycie
  agaa (Gość), 8 czerwca 2015, 11:01

  gdzie można zakupić taki stojak

 • Zgłoś nadużycie
  Johng724 (Gość), 22 stycznia 2017, 16:18

  Thanks again for the blog post.Thanks Again. Cool. daefdddceaef

 • Zgłoś nadużycie
  Pharmd6 (Gość), 27 stycznia 2017, 0:55

  Hello!

 • Zgłoś nadużycie
  Johnd378 (Gość), 30 marca 2017, 6:48

  Very neat article post.Much thanks again. Much obliged. eecdfbdekgdk

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Wnętrza

Ostatnio na MagazynDomowy.pl