Witaj na MagazynDomowy.pl!

Przesadzanie roślin

Gdy wzrost rośliny jest dość intensywny szybko może zrobić się jej ciasto w doniczce, w której rośnie. Przesadzenie jej do nowej doniczki i ziemi jest dla niej niezbędne do dalszego rozwoju. Najlepiej jest robić to wiosną.

Ziemia, w której rośnie nasza roślinka szybko ulega wyjałowieniu na skutek podlewania. Gdy regularnie dokarmiamy kwiatek w okresie wzrostu, może on rosnąć w tej samej doniczce przez kilka miesięcy. Jednak gdy wzrost jest dość szybki, korzenie nie mieszczą się w dotychczasowym pojemniku i wychodzą na powierzchnię albo przez otwór odpływowy, najwyższy czas na przeprowadzkę. Najodpowiedniejszą porą na przesadzanie jest wiosna, kiedy zaczyna się nowy okres wzrostu. Ale można też przesadzać rośliny latem, aż do września. Po tym czasie zaczyna się okres spoczynku rośliny i przesadzanie jest niewskazane, gdyż mogłoby doprowadzić do jej obumarcia.

Wyjmowanie rośliny z doniczki

 • gdy ziemia przeschnie lub jest bardzo mocno zwilżona, kładziemy doniczkę na boku, chwytamy roślinę za główną łodygę lub pień, tuż pod liśćmi i lekko ciągniemy, aż roślina wyjdzie z doniczki wraz z ziemią;

 • rozbijamy starą doniczkę, albo rozcinamy ją sekatorem, gdy nie możemy wyjąć rośliny wraz z ziemią.

Sadzenie do nowej ziemi

Wygospodaruj sobie dużą przestrzeń, zabezpiecz ją folią, gdyż na pewno porozsypujesz ziemię. Zanim zaczniesz przesadzanie, upewnij się, że masz pod ręką wszystkie niezbędne rzeczy: ziemię lub torf, piasek gruboziarnisty albo ziemię wrzosową (jeśli sama będziesz przygotowywała mieszankę), warstwę drenażu np. gliniane skorupki lub keramzyt, doniczkę.

Najpierw ułóż w doniczce warstwę drenażową grubości 3-5 cm w zależności od wielkości doniczki, potem przykryj ją pierwszą warstwą ziemi lub mieszanki, na której postawisz roślinę z bryłą ziemi. Usuń korzenie martwe i zgniłe lub uszkodzone. Następnie przykryj bryłę korzeniową warstwą świeżej ziemi, sięgającą 3-5 cm od brzegu doniczki, aby łatwo było podlewać kwiatek. Ubij ziemię ręką i obficie podlej.

Rada

 • Przesadzając kaktusy, owiń je grubym paskiem gazety lub kartonu albo posłuż się szczypcami do ogórków, jeśli rośliny są małe.

 • Niektóre rośliny lubią ciasnotę w doniczce i nie potrzebują przesadzania co rok. Należą do nich m.in. kliwia cynobrowa, sanseweria i sępolia.

Dodaj komentarz Komentarze (2)

 • Zgłoś nadużycie
  Jefri (Gość), 28 lipca 2012, 20:52

  Nareszcie trafiłam na stronę z obszernym opseim o fiołkach bo też mam w domu fiołki i trochę mam problemu bo chyba je trochę przelałam.Opis fiołkf3w jest bardzo dobry.

 • Zgłoś nadużycie
  Shayenne (Gość), 30 lipca 2012, 6:12

  Mam dwie swoje draceny. Ładnie rosną. Nie stoją na paeicrpae, ale trochę dalej od okna i z tego co widzę sprzyja im to.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl