Witaj na MagazynDomowy.pl!

Przygotuj oczko wodno na zimę

Jesień już coraz bliżej, rośliny żółkną, tracą liście, ryby tracą apetyt, temperatura wody również spada. Zanim przyjdzie zima i mróz, czeka nas trochę pracy .

Sprzęt

Lampy oświetleniowe, pompy mogą pozostać na zimę w wodzie, pod warunkiem, że znajdują się na głębokości poniżej 50 cm. Wszystkie urządzenia zasilane prądem, które działają w płytkiej strefie wody, należy wyjąć, wyczyścić i schować. Pompy nowej generacji, oznaczone jako odporne na mróz, mogą pozostać w wodzie. Zimą, kiedy oczko jest zamarznięte, nie wolno uruchamiać w nim żadnego sprzętu.

Sprzątanie

Opadające liście do oczka wodnego, gniją i zanieczyszczają wodę. Dobrym zabezpieczeniem jest położenie siatki na lustrem wody, lub w formie parawanu. Powinna być ona dobrze naciągnięta, by opadające liście nie zanurzały się w stawku. Należy ją też co jakiś czas opróżniać. Usuwamy również resztki gnijących roślin z oczka. Jesień to doskonały czas na oczyszczenie dna oczka z osadów, zwłaszcza w małych zbiornikach. Do czyszczenia możemy użyć pompy szlamówki, którą delikatnie opuszczamy na dno, tak by jak najmniej burzyć wodę. Zanieczyszczenia odprowadzamy jak najdalej poza stawek. Uzupełniając ponownie poziom wody, należy robić to delikatnie, tak by nie niepokoić ryb i by muł nie dostał się do ich skrzeli.

Rośliny

Gatunki odporne na mróz pozostawiamy w zbiorniku. Należy tylko poskracać im pędy i usunąć suche liście. W całości zostawiamy trzcinę, pałkę wodną, sitowie. Mają one rurkowate pędy, które umożliwiają dotlenienie wody, gdy zetnie ja mróz. Jesień to dobra pora by przerzedzić rośliny, które się nadmiernie rozrosły. Wycinamy najstarsze części kłączy. Jeśli musimy oczko opróżnić z wody, rośliny przechowujemy w beczkach lub misach i przenosimy do garażu lub piwnicy o temperaturze 6-10 stopni.

Ryby

Ryby zmiennocieplne na zimę zapadają letarg i najchętniej zimują w dolnych strefach wody, gdzie temperatura utrzymuje się około 4-5 stopni. Ryby możemy pozostawić na zimę w oczku, jeśli głębokość wynosi co najmniej 1,2 m. Konieczny jest jednaj dostęp tlenu. Aby go nie zabrakło, możemy w stawku umieścić styropianowy krąg, który nie pozwoli w tym miejscu na zamarznięcie wody w tym miejscu. Można też zakupić przeręble z brzęczykiem, który dotlenia wodę pod lodem. Jeśli lód pokryje całą powierzchnię, musimy przewiercić w nim przerębel.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl