Witaj na MagazynDomowy.pl!

Rabata z kolorowych liści

Ozdobą rabaty nie muszą być tylko kwiaty , mogą to być ciekawe z formy i kolorowych liści rośliny sezonowe np. kapusta ozdobna, buraki liściowe, koleus.

Wachlarz możliwości

Kiedy chcemy wprowadzić na rabaty coś nowego, czego do tej pory nie mieliśmy, możemy brakujące kolory, lub puste miejsca wypełnić roślinami sezonowymi o barwnych liściach. Ich rozsada jest dostępna na rynku już wczesnej wiosny, aż do jesieni. Możemy też sami przygotować rozsadę w domowych warunkach. Większość roślin rozsada się w niskie zwarte kępy, które posadzone w zagęszczeniu tworzą jednolita plamę, lub też całą tęczę barw, zależnie od gatunku.

koleus koleus

Do wyboru mamy np. alternanterę, irezynę, perillę , mrozy, kapustę ozdobną, koleus, szarłat, wilczomlecz. Można z nich tworzyć obwódki lub liściowe dywany. Doskonale nadają się również do wypełnienia pustych miejsc po przekwitłych kwiatach. Rośliny te możemy sadzić również do skrzynek, gazonów lub pojemników.

Warunki uprawy

Wiele odmian roślin ozdobnych z liści możemy kupić w postaci gotowej już rozsady. Wystarczy przygotować rabatę i posadzić , a bardzo szybko będziemy cieszyć nasze oczy kolorową tęczą. Przy sadzeniu należy uważać by nie uszkodzić bryły korzeniowej, następnie dobrze podlać. W okresie wegetacji warto zasilić je wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi, stosując 2-3 niewielkie dawki w odstępie 3 tygodni. Podczas upałów rabatę często podlewamy, tak by na głębokość około 20 cm nie brakowało wilgoci. Liściowe odmiany za młodu często powinny być często uszczykiwane. Jeśli zawiążą pąki kwiatowe lepiej je usuwać, gdyż to znacznie przedłuża roślinom młodość, a nie są one znaczącą ozdobą.

Tagi:

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl