Witaj na MagazynDomowy.pl!

Rącznik pospolity - rycynus

Nie wszyscy pewnie wiedzą, że rącznik, często spotykany w naszych ogrodach, to roślina dostarczająca znanego lekarstwa - oleju rycynowego.

Rącznik pospolity, zwany rycynusem pochodzi ze wschodniej części Afryki. W celach przemysłowych uprawia się go w Indiach, Chinach, Afryce, Hiszpanii, Francji, Włoszech i Brazylii. W klimacie tropikalnych rośnie jako duży wieloletni krzew, a nawet drzewo. Owocem rącznika jest trójkomorowa kolczasta torebka, mieszcząca trzy owalne, plamiste nasiona. Rącznik należy do rodziny wilczomleczowatych i jak większość jej przedstawicieli, jest trujący. Również nasiona są silnie trujące. Zjedzenie jednego ziarenka może spowodować nieżyt całego przewodu pokarmowego na skutek działania toksycznego białka roślinnego - rycyny. Spożycie 4-5 nasion prze dzieci może okazać się śmiertelne, a 10-20 dla dorosłych.

Olej rycynowy

Z nasion rącznika wytacza się olej rycynowy, który ma bardzo różnorodne zastosowanie. Ze względu na to, że nie gęstnieje w niskiej temperaturze, jest wykorzystywany jako smar w lotnictwie i metalurgii. Służy do wyrobu kosmetyków, w medycynie jako środek przeczyszczający. W Indiach używa się do jako paliwa do lampek oliwnych. Wytłoki z oleju, chociaż są trujące, stanowią cenny nawóz, a z włókien otrzymywanych z łodyg produkuje się worki.

Uprawa rącznika

W naszym klimacie rącznik jest rośliną ozdobną, jednoroczną. Wymaga żyznej gleby i intensywnego nawożenia, a w okresach suszy - stałego podlewania. Rącznik sadzimy w ciepłym, zacisznym miejscu. Co kilkanaście dni zasilamy ziemię gnojowicą lub nawozami mineralnymi - azotowymi i fosforowymi. W środku lata rośliny mogą osiągnąć do 5 metrów i zajmują powierzchnię 1-2 metrów kwadratowych. Z rączników możemy utworzyć jednolity żywopłot lub szpaler, zachowując przy sadzeniu odstępy co najmniej 80 cm. Ładnie też wygląda posadzony pojedynczo na trawniku. Może też rosnąć w donicy na balkonie czy w ogrodzie. Nasiona rącznika wysiewa się pojedynczo do małych pojemników. W temperaturze pokojowej kiełkują po tygodniu. Kiedy siewki mają po kilka liści, przesadza się do doniczek. Przed wysadzeniem do ogrodu rośliny wymagają hartowania. Gotowe sadzonki rącznika wysadzamy po ostatnich majowych przymrozkach.

W ogrodach uprawia się najczęściej trzy odmiany rącznika:

  • krwistoczerwoną, o ciemnych liściach, pędach i kwiatach

  • bengalską, o niebieskawozielonych liściach, pokrytych grubym popielatym nalotem

  • zanzibarską, o liściach wyjątkowo dużych, błyszczących i intensywnie zielonych.

Dojrzałe nasiona zbieramy jesienią i przechowujemy do przyszłego roku.

nasiona rącznika nasiona rącznika

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    morti2@wp.pl (Gość), 7 września 2013, 16:46

    Mam nasionka do sprzedaży serdecznie polecam piękny krzew szkoda ze jednoroczny ale naprawdę robi wrażenie, szybki przyrost,ładne duże zielone liście, grube czerwone łodygi...serdecznie polecam....

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl