Witaj na MagazynDomowy.pl!

Reanimacja kwiatów po wakacyjnym wyjeździe

Gdy wracasz z wakacyjnego wyjazdu często okazuje się, że twoje kwiaty oklapły, zmieniły kolor liści lub nadmiernie wydłużyły się ich pędy. Potrzebują natychmiastowej reanimacji, aby nie zmarnieć zupełnie.

Suche liście

Tak dzieje się najczęściej wówczas, gdy kwiaty stoją na południowym lub zachodnim parapecie. Przypaliło je słońce.

Rośliny należy natychmiast odsunąć od gorącej szyby, albo osłonić żaluzjami, obciąć zaschnięte łodygi i liście. Przesuszone podłoże zanurzyć na 15 min. w misce z wodą i poczekać, aż ziemia nią nasiąknie.

Wyciągnięte pędy

Przestawiłaś przed urlopem kwiaty z parapetu w głąb pokoju? Oto skutek - kwiat przekrzywił się w kierunku okna - źródła światła; jego liście stały się jasnozielone, a łodygo wiotkie.

Kwiat przestaw w miejsce bliżej słońca, a doniczkę obróć o 180 st. Wyciągnięte pędy należy przyciąć.

Zalanie

Zbyt dużo wody na podstawce zostawione przed wyjazdem nie służy roślinie. Korzenie nie są w stanie jej wykorzystać i duszą się. Roślina więdnie. Pamiętaj, że nadmiar tak jak i niedobór wody jest dla kwiatów szkodliwy.

Wyjmij kwiat z doniczki wraz z ziemią. Zgniłe korzenie obetnij. Odciśnij nadmiar wilgoci w ściereczkę. Możesz też owinąć ziemię z korzeniami gazetami i tak odcisnąć nadmiar wody. Roślinę należy następnie przesadzić do nowej ziemi i przyciąć część nadziemną.

Choroby i szkodniki

Przeczytaj Gdy twoje kwiaty chorują...

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Praktyczne porady

Ostatnio na MagazynDomowy.pl