Witaj na MagazynDomowy.pl!

Rhododendron simsii-Azalea indica-Azalia

Azalie urodą kwiatów dorównują różom i cieszą nasze oczy w ogrodach już wczesną wiosną. Azalie doniczkowe pochodzą z Chin i Japonii, a zakwitają zimą.

Możemy je kupować w kwiaciarniach od jesieni do wiosny. Azalea indica (azalia indyjska) wywodzi się z gatunku Rhododendron simsii - prowadzona w formie krzewu dorasta do 60 cm, a w formie drzewka do 1 metra. Ma piękne kwiaty, często ozdobione falbanką i delikatne jak bibułka.

Przy zakupie azalii zwróćmy uwagę czy roślina oprócz rozwiniętych kwiatów ma też pąki i co najważniejsze czy podłoże nie jest przesuszone. Jeżeli tak jest to roślina wkrótce straci wszystkie pąki i zacznie marnieć. Przyniesione z kwiaciarni rośliny nie powinno się w nosić bezpośrednio do ogranego pomieszczenia. Najlepiej przetrzymać ją 2-3 dni w półcienistym miejscu, w temperaturze 10-12 stopni. Krytyczne są dla niej zwłaszcza pierwsze trzy tygodnie pobytu w domu, gdy przeżywa szok po drastycznej zmianie warunków.

Azalia ma swoje wymagania - jeśli ich nie spełnimy, może zgubić pąki i liście.

Jasne i chłodne, najlepiej 15-18 stopni. Roślina wymaga dużej wilgotności powietrza, należy ją często zraszać, nie należy zraszać kwiatów. Po kwitnieniu, w maju najkorzystniej jest wkopać doniczkę w półcieniu w ogrodzie. Na zimę należy azalię wykopać i przenieść w chłodne miejsce, a po ukazaniu się kwiatów wnieść do pokoju. Gdy temperatura będzie za wysoka lub powietrze za suche, liście i kwiaty opadają.

Podlewanie

Azalia powinna mieć stale wilgotne podłoże. Podlewać należy ją obficie i tym częściej im wyższa jest temperatura otoczenia. Nadmiar wody z podstawka należy szybko usunąć, gdyż niebezpieczne jest dla azalii zalanie korzeni. Jeżeli roślina nam trochę przywiędnie należy wstawić ja do naczynia z wodą. Roślinie służy woda bez wapnia. Twardą wodę należy odstawić na kilka godzin.

Nawożenie

Kwitnące rośliny należy zasilać co dwa, trzy tygodnie, specjalnym nawozem do azalii i roztworem nieco słabszym niż zaleca producent.

Przesadzanie

Po kwitnieniu należy azalię przesadzić do większej doniczki. Podłoże powinno być dla roślin lubiących kwaśne pH. Spód doniczki wykładamy warstwą drenażu (keramzytu). Nie należy przy tym zasypywać powierzchni bryły korzeniowej - azalia powinna rosnąć na tej samej głębokości co poprzednio. Po przesadzeniu trzeba ją obficie podlać. A po dwóch tygodniach zasilamy nawozem do azalii. Roślinę można przenieść na zewnątrz w miejsce pół-cieniste, bądź tez zadołować.

We wrześniu przenosimy roślinę do pomieszczenia, by nie uszkodziły jej przymrozki. Jeśli będzie stała w chłodzie (10°C),pąki rozwiną się dopiero zimą.

Dodaj komentarz Komentarze (4)

 • Zgłoś nadużycie lantana awatar
  lantana, 14 listopada 2011, 9:48

  Dostałam pięknie kwitnącą azalię w formie piennej. Stoi ona przy oknie osłonięta od słońca, jednak od jakiegoś czasu zrzuca liście, a nowe są blade i maja brązowe końcówki. Pomóżcie!

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 15 listopada 2011, 12:12

  Powodem takiego zjawiska jest zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu. Azalia najlepiej się czuje, kiedy temperatura nie przekracza 15 stopni. Powinna Pani zapewnić jej taką właśnie temperaturę. Wiosna kiedy minie już zagrożenie przymrozkami, proszę wynieść kwiatka na zewnątrz na stanowisko zacienione. Azalię podlewamy wodą miękką, a jej bryła korzeniowa nie może przeschnąć. Po kwitnieniu należy spryskiwać liście. Brązowienie końców liści i ich bladość mogą być oznaką za dużej ilości wapnia w nawozach, ziemi i wodzie. Utrudnia to roślinie pobieranie żelaza z gleby. Należy ją wówczas przesadzić w próchniczną mieszankę zawierającą torf. W razie braku żelaza azalię należy zasilić odpowiednimi preparatami.

 • Zgłoś nadużycie
  gosia (Gość), 21 marca 2012, 12:20

  Dostałam piękną azalie ale z jakiegoś powodu przywiędł jej kwiatostan, nie wydaje się żeby miała suchą glebę bo codziennie ją podlewam przegotowana wodą.

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 22 marca 2012, 18:54

  Azalia bardzo nie lubi ciepłego pomieszczenia - szybko więdnie i zrzuca listki.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl