Witaj na MagazynDomowy.pl!

Robinia akacjowa

Robinia akacjowa do Europy trafiła z Ameryki Północnej, nazwa drzewa pochodzi od francuskiego ogrodnika Jeana Robina. Jest drzewem bardzo dekoracyjnym i miododajnym, chętnie sadzona w parkach, na skwerach i ogrodach przydomowych.

Charakterystyka

Drzewo potocznie nazywane jest akacją, lecz nie jest prawidłowa nazwa. Prawdziwe akacje są drzewami rosnącymi w strefie gorącej Afryki i Australii.

Robinia akacjowa swoją popularność zawdzięcza dekoracyjnym liściom (na jednym ogonku jest wiele drobnych listków) , fantazyjnie powyginanym gałęziom i białym z żółtą plamką, pachnącym kwiatom, z których pszczoły produkują miód akacjowy. Kwiaty są niezwykle dekoracyjne, zebrane są w duże zwisające grona.

Kwitnie od maja do czerwca i może powtarzać kwitnienie. Liście akacji są koloru ciemnozielonego, jesienią zmieniają barwę na ciemnożółtą. Robinia wytwarza także owoce, przypominają one strąki grochu i stąd tez pochodzi inna nazwa drzewa – grochodrzew. Drzewo robinii dorasta do 25 metrów wysokości. Jest też odmiana niższa, dorastająca do 3-4 metrów, ale nie zakwita.

Warunki uprawy

  • Podłoże - robinia akacjowa nie jest wymagająca, dobrze rośnie na ziemiach piaszczystych gliniastych, suchych lub wilgotnych.

  • Stanowisko - lubi duże słońca. Dobrze znosi suszę i zanieczyszczenie środowiska.

  • Cięcie - Dobrze znosi cięcie, można stosować je w celu zagęszczenia korony.

Zastosowanie

Robinia akacjowa jest drzewem ozdobnym, chętnie sadzonym w parkach i ogrodach. Odmiana Umbraculifera dorasta do 3-4 metrów, można sadzić ją w przydomowych ogrodach. Niestety odmiana ta nie kwitnie, ma za to zwarta kulistą koronę i jest pozbawiona cierni. Drewno względu na dużą wytrzymałość na mrozy,wilgoć i gnicie ma zastosowanie do produkcji mebli ogrodowych jak też przy budowie placów zabaw.

Jest drzewem miododajnym, stąd mamy miód akacjowy, który jest koloru bardzo jasnego, posiada miły zapach i jest bardzo słodki. Polecany jest przy zaburzeniach przewodu pokarmowego. Ponadto często stosowany przy leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Także bardzo pomocny przy leczeniu przeziębień, chorób gardła, kaszlu. Ma też zastosowanie przy leczeniu chorób skóry, w postaci okładów na gojące się rany i likwidowaniu zakażeń.

Kwiaty robinii mają zastosowanie w kuchni, można przyrządzać je w cieście naleśnikowym.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl