Witaj na MagazynDomowy.pl!

Rodzaje gleby

Znając typ i właściwości gleby w ogrodzie, łatwiej dostosować gatunki roślin do ich wymagań.

Znaczną część gleby stanowią składniki mineralne, takie jak piasek, iły, kamienie, żwir jak też próchnica. I to od ich proporcji zależy zdolność gleby do gromadzenia wody, powietrza i związków odżywczych. Na piaskach gleba jest uboga i lekka, w dolinach rzek żyzna i dość ciężka, z kolei na terenach podgórskich - kamienista. Dla roślin ważny jest odczyn ziemi. Jako kwaśną określamy glebę o pH 4,5 - 5,5. Za lekko kwaśną uznawana jest gleba o pH 5,5 - 6,5. Obojętna ma pH 6,5 - 7. Ziemia o odczynie pH 7 jest rzadkością.

Gleba próchniczna

Gleby próchniczne można spotkać na terenach leśnych oraz torfowiskach. Bogate w próchnicę są także gleby ogrodowe regularnie wzbogacane kompostem i obornikiem. Próchnica powstaje z obumarłych i rozłożonych roślin i zwierząt. Występuje w górnej części gleby. Im ta część jest grubsza tym lepiej dla roślin. Gleba próchniczna gromadzi odpowiednią ilość wody, a jej struktura sprawia, że jest dobrze napowietrzona. Próchnica jest też dobrym magazynem łatwo przyswajalnych składników mineralnych.

Gleba gliniasta

Gleba ta zawiera dużo rozdrobnionych części mineralnych i jest zasobna w składniki odżywcze. Ale niestety gleba gliniasta jest ciężka i słabo napowietrzona. Wiosną długo się nagrzewa, a po ulewach gromadzi zbyt dużo wody. Z kolei w okresach suszy zaskorupia się i pęka. Właściwości takiej gleby możemy jednaj poprawić, poprzez coroczne przekopywanie z torfem wysokim, piaskiem, porą lub kompostem. Możemy też uprawiać na niej nawozy zielone, które po przekopaniu wzbogaca są w próchnicę i poprawią stosunek wodno- powietrzne. Jeśli gleba jest podmokła warto przed sadzeniem roślin w dołkach podsypać warstwą drenażu.

Gleba piaszczysta

Cechą charakterystyczna gleby piaszczystej jest jej lekkość i dobre napowietrzenie. Łatwo przepuszcza wodę, ale w okresach suszy wymaga częstego podlewania. Jeśli wzbogacamy ją nawozami mineralnymi, zostaną one szybko wypłukane. Jeśli mamy w ogrodzie glebę piaszczystą o kwaśnym odczynie, wymaga ona wapnowania. Aby użyźnić glebę piaszczystą uprawiamy na niej nawozy zielone, zwłaszcza z rodziny bobowatych, które mają zdolność wiązania azotu z powietrzem. Należy też użyźniać ją kompostem lub obornikiem. By woda zbyt szybko nie odparowywała można zastosować ściółkowanie korą lub skoszoną trawą. Ściółka rozkładając się, zwiększa warstwę próchnicy.

Gleba torfowa

W miejscach często zalewanych przez rzeki powstają ciężkie niskie torfy. I chociaż są zasobne w składniki pokarmowe, to ich zwarta struktura znacznie utrudnia dostęp powietrza do korzeni. Taka ziemię trzeba rozluźniać, podobnie jak gliniastą. O wiele lepsze właściwości mają ziemie torfowe próchniczne. Zawierają dużo minerałów, a ich struktura jest gruzełkowata. Na torfowiskach wysokich porosłych mchem powstaje gleba torfowa o odczynie kwaśnym i włóknistej strukturze. Jest lekka, dobrze napowietrzona, a jednocześnie ma duże zdolności gromadzenia wody. Torfy wysokie wykorzystuje się jako komponenty podłoży ogrodniczych.

Przeciętna ziemia ogrodowa

Jest to zazwyczaj gleba gliniasto-piaszczysta, często z dodatkiem próchnicy. Jest stosunkowo przepuszczalna dla wody i powietrza. Wymaga nawadniania podczas suszy i wzbogacania materiałami organicznymi. Może na niej rosnąć wiele roślin, nawet tych o specyficznych wymaganiach, jeśli tylko odpowiednio ją doprawiamy - zależnie od potrzeby zakwasimy dodatkiem torfu wysokiego, albo zwiększymy zasadowość przez dodatek wapna.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl