Witaj na MagazynDomowy.pl!

Rośliny do oczek wodnych i stawów

Zakładając oczko czy też duży staw mamy ogromną różnorodność roślin wodnych do wyboru. Każdy może znaleźć coś dla siebie.

Rośliny wody głębokiej

 • Grzybienie - to piękne i okazałe byliny wodne zakwitające w połowie lata. Kwiaty te popularnie nazywane są liliami wodnymi. W uprawie znajduje się kilka gatunków m.in. grzybień biały, ogrodowy, drobny, czterokątny i aż 180 innych odmian, z czego u nas można spotkać około 40. Grzybienie lubią miejsca słoneczne i bardzo żyzne podłoże. W dużych stawach możemy sadzić je od razu do gruntu, na dnie zbiornika, w małych zaleca się uprawę w ażurowych koszach.

W mniejszych i płytszych zbiornikach musimy pamiętać o ich zabezpieczeniu na zimę. Grzybienie rozmnaża się poprzez podział bulwiastego kłącza w kwietniu i maju.

 • Grążel wodny - w środowisku naturalnym objęty jest ochroną. W uprawie wymaga wody od 80 - 2 metrów głębokości. Kwiaty są barwy ciemnożółtej. Rozmnażać można poprzez podział kłącza.

 • Grzybieńczyk wodny - z wyglądu przypomina grzybienie, ale należy do zupełnie innej rodziny - bobrkowatych. Grzybieńczyk ma liście unoszące się na powierzchni wody i małe, żółte kwiaty. Wymaga wody głębokiej na 30-50 cm i stanowiska słonecznego. Rozmnażamy go wiosną przez podział kłącza. W warunkach naturalnych należy do roślin chronionych.

Rośliny pływające

 • Żabiśczek pływający - kwitnie od maja do sierpnia. Kwiaty ma białe i pachnące. Jesienią części zielone rośliny zamierają, a kłącze z wytworzonymi wcześniej pakami opada na dno. Wiosną rozwijają się z niego nowe liście.

 • Salwinia pływająca - jest nielicznym przedstawicielem paproci wodnych. Zimuje w postaci zarodników na dnie stawu. W Polsce jest pod ochroną.

 • Kotewka orzech wodny - jest bardzo oryginalna i dekoracyjna rośliną wodną. Ma ciemnozielone liście, osadzone na długich ogonkach, w których znajdują się komory powietrzne. To dzięki nim liście utrzymują się na powierzchni wody. Owoce, to duże kolczaste orzechy, które są jadalne, smaczne i pożywne. Można je jeść tylko po ugotowaniu.

 • Topian osokowaty - tworzy, gąbczaste rozety liści, które są mocno owłosione. Topian jest bardzo dekoracyjną rośliną i szybko się rozrasta.

Rośliny płytkiej wody

 • Tatarak trawiasty - posiada bardzo dekoracyjne liście, zwłaszcza odmiana Variegata. Wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego i wody do 30 cm głębokości. Rozmnaża się prze podział kłącza.

 • Żabieniec babka wodna - kwitnie na biało na przełomie czerwca i lipca. Kwiaty ma drobne, zebrane w duży wiechowaty kwiatostan 30-100 cm długości. Roślina osiąga wysokość 1 metra. Żabieniec może rosnąć również na brzegu oczka w tzw. łące błotnej.

 • Knieć błotna - znana bardziej jako kaczeniec. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, na żółto. Sadzimy ją w płytkiej wodzie do około 15 cm.

 • Niezapominajka błotna - kwitnie późną wiosną na niebiesko. Możemy ją spotkać na każdej łące, nad rzeką lub stawem. Można posadzić ją w płytkiej wodzie ok. 5 cm lub na brzegu oczka.

 • Strzałka wodna - liście nadwodne są bardzo dekoracyjne, strzałkowatego kształtu. Kwiaty białoróżowe kwitną od września do czerwca. Sadzimy ją w wodzie do 40 cm lub na brzegu.

 • Pałka szerokolistna - roślina dorastająca do 2-2,5 m, nadaje się do większych oczek i stawów.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

 • Zgłoś nadużycie
  ole@geo.pl (Gość), 9 września 2012, 20:13

  Grzybieńczyk wodny....
  Jak się tego pozbyć bez koparki ?? ?? ??
  Zarasta cały staw a wyrywać się nie da bo cieniutkie łodygi urywają się ......
  Czy jest jakaś metoda ??
  Andrzej

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl