Witaj na MagazynDomowy.pl!

Rośliny jak poduszki

W suchych, słonecznych miejscach ogrodu, ale również w wilgotnych i cienistych mogą rosnąć byliny, które wyglądają jak poduszki. Są też gatunki, które z powodzeniem zastąpią nam trawnik.

Zastępujemy trawnik

W miejscach gdzie jest bardzo sucho lub też nie mamy czasu na koszenie trawy możemy posadzić rośliny poduszkowe. Trawnik wymaga systematycznego nawodnienia i pielęgnacji. Ten sposób zagospodarowania ogrodu oszczędza dużo pracy i czasu. Najlepszymi roślinami do takich założeń są rojniki i rozchodniki. Nie mają zbyt wielkich wymagań glebowych , doskonale radzą sobie w miejscach suchych i jałowych. Można je sadzić nawet na glebach piaszczystych i silnie nasłonecznionych..

karmnik ościsty karmnik ościsty

karmnik ościsty karmnik ościsty

Z pośród tego gatunku polecany jest rojnik murowy i pajęczynowaty. Pierwszy kwitnie w lipcu i sierpniu, drugi w lipcu. W ogrodach najczęściej spotykanym jest rozchodnik biały, kaukaski, ostry. rozchodnik biały dorasta do 10-20 cm, liście ma zielone lub czerwone i gęsto pokrywają pędy. Kwiaty mogą być białe lub czerwonofioletowe ułożone w wiechach. Kwitnie od lipca do sierpnia. Rozchodnik kaukaski osiąga 10-15 cm, Kwitnie w lipcu i sierpniu na różowo. Z kolei rozchodnik ostry jest bardzo niski, osiąga 5-10 cm. Liście ma soczyste, jajowate, gęsto osadzone na pędach, kwiaty ma żółte, gwiazdkowato otwarte. Kwitnie w czerwcu i lipcu.

Byliny jak mchy

Byliny o drobnym ulistnieniu i kępiastej formie mogą być oryginalnym urozmaiceniem w każdej kom pozycji. Posadzone nawet na dużych powierzchniach będą doskonałym tłem na wyższych roślin. Nadadzą się na skalniaki, skarpy, do ogródków orientalnych. Mogą też stanowić linię brzegową rabaty, ścieżki, warzywnika. Przy sadzeniu bardzo małych krzewinek np. karmnik ościsty należy dostosować im odpowiednie towarzystwo. Nie powinny to być duże i ekspansywne byliny. Gatunek tez tworzy niską i zwarta darń. Kwitnie obficie, na biało w lipcu i sierpniu. Powinien być sadzony na podłożu lekkim, piaszczystym, na stanowisku słonecznym. Jest polecany do obsadzeń ścieżek, tarasu, swobodnie wchodzi na ich krawędzie.

głodek mrzygłód głodek mrzygłód

głodek mrzygłód głodek mrzygłód

Bardzo ciekawą bylina poduszkową jest głodek mrzygłód. Kępy tych roślin osiągają 5 cm wysokości, liście są bardzo drobne, kwitnie na żółto wiosną. Preferuje stanowiska słoneczne i lekka glebę.

Inną interesująca bylina poduszkowa jest zawciąg nadmorski.. Tworzy zwarte, podobne do trawy kępy o wysokości 10-20 cm. Kwiaty zależnie od odmiany mogą być różowe, karminowe lub białe. Wymaga podłoża lekkiego i suchego z dobrym nasłonecznieniem.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    Rahman (Gość), 29 marca 2015, 0:00

    Zdravedm,jsem re1d, že jsem Ve1s inspiroval, musedm se přiznat, že jsem se take9 obe1val. Po nelabhfdch zkušenostech z hospod a ochutne1vek od kamare1dů s vfdrobky připomednajedced směs francovky se zelenou (firmy snad ani neme1 cenu vyjmenove1vat) jsem si konečně pochutnal a me1m v ple1nu odzkoušet jejich dalšed vfdrobky. Takto by měla vypadat spre1vne1 reklama..Řadedm se teprve mezi nastupujedced generaci (v době ne1stupu fy Hill's jsem pil tak mledko :) ), ale již teď se hrozedm jak marketing a reklama jsou silne9-ano i je1 se nechal poprve9 nape1lit a koupil za těžkfd penedz Absinth od fy L'or nebo Zlatou slivovici od Jelednka-vyre1bějed to snad v petrochemičkach. Naštěsted, že me1m okruh zne1mfdch a kamare1dů, kteřed se re1di nechajed odradit od propagovanfdch šmejdů a dajed přednost kvalitnedm produktům, popředpadě i mfdm dome1cedm po ne1ležite9m fyzike1lně-chemicke9m vfdkladu a uklidněned, že se neotre1ved a neoslepnou :) )Jinak pokud me1te nějake9 dalšed recepty na nejrůznějšed like9ry, můžete se podělit. Pokud by byl ze1jem mohu na mail zaslat několik odkazů te9ž na vfdrobů několika like9rů a vedn, ktere9 jsem odzkoušel je1 nebo zne1med.Bob

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl