Witaj na MagazynDomowy.pl!
Pochodzące z tropikalnych lasów i bagiennych miejsc rośliny owadożerne wyglądają całkiem niewinnie. Stanowią jednak śmiertelne zagrożenie dla mszyc, mączlików, a nawet niewielkich skorupiaków czy pajęczaków. W naszych mieszkaniach prezentują się bardzo egzotycznie, warto więc wiedzieć, jak o nie dbać.
Rośliny owadożerne, które dostępne są w naszych kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych to m.in. muchołówka, kapturnica, tłustosz, rosiczka i dzbanecznik. Ich pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca. Z racji pochodzenia potrzebują wilgotnego powietrza i podłoża. Trzeba zatem pamiętać, by często je podlewać dużą ilością wody, a latem doniczki z roślinami ustawiać na tackach z wodą. Poza tym są dość odporne, zarówno na wysokie, jak i na niskie temperatury (np. kapturnica żyje na bagnach położonych od arktycznych rejonów Kanady po Florydę). Zimą można je przestawić w chłodniejsze miejsca, a nawet wynieść do piwnicy (nie należy tylko zaniedbywać ich podlewania). Muchołówkę i inne drapieżne rośliny można dokarmiać, ale owady nie powinny być zbyt duże.
Dzbanecznik
To pnącze, w naturalnym środowisku zawieszone na dość dużej wysokości. Lubi ciepło i wilgotne podłoże. Część jego liści przekształciła się w dzbanki, służące do chwytania insektów. Na ich dnie znajdują się enzymy trawienne, które trawią owady.
Kapturnica
Ma liście przypominające smukłe lejki, w które wpadają owady. Roślina ta dobrze rośnie w każdych warunkach, zarówno na słonecznym parapecie, jak i w zimnej szklarni.
Rosiczka
Liście rosiczki pokryte są lepkimi włoskami, które chwytają owady. Roślina ta podobnie jak pozostałe lubi wilgotne podłoże, gdy pochodzi z bagnistych terenów, np. Australii. Ma małe kwiaty - białe, różowe, purpurowe.
Tłustosz
Ma niepozorne liście, ułożone w rozetę i pokryte śluzowatą wydzieliną. Przypomina wyglądem eszewerię. Lubi wilgotną ziemię, dlatego możemy go posadzić np. wokół oczka wodnego, w ogrodzie.
Muchołówka
To mięsożerna roślina z podmokłych terenów Ameryki Północnej. Nauczyła się chwytać swoje ofiary, gdy moczary wysychały, sztywnymi włoskami, znajdującymi się na liściu. W doniczce sadzi się ją do torfu z piaskiem (1:1). Czasami roślina ta kwitnie na wiosnę. Wtedy warto usunąć jej pędy kwiatostanowe, by lepiej rosła.
Chcesz mieć dwa takie same egzemplarze roślinki, bez wydawania pieniędzy u ogrodnika? Wystarczy rozmnożyć je samej w domu. Czasami to czynność banalnie prosta, w innym przypadku trudniejsza. Warto ... Czytaj dalej »
Po tulipanach, hiacyntach, szafirkach zaczną królować powojniki zwane także clematisami, które równie bujnie kwitną. Zazwyczaj na przełomie kwietnia i mają rozpoczynają kwitnienie powojniki ... Czytaj dalej »
Wśród miłośników tych roślin równie popularna jest polska nazwa – funkia jak i łacińska – hosta. Nie ma chyba innej rośliny, u której różnorodność i kolorystyka dekoracyjnych liści byłaby ... Czytaj dalej »
Ach jaka szkoda, że zdjęcie nie pachnie. Zapachu stefanotisa nie sposób opisać. Nie ma nawet perfum, czy innej rośliny o podobnym zapachu. Czytaj dalej »
Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, wanna czy prysznic, ...
Wiosna tuż, tuż. Mimo łagodnej zimy wszyscy z ...
Obserwując zjawiska przyrodnicze np. zachodzące słońce, ...
Duży plus za wzmiankę o usuwaniu kwiatostanów muchołówek
Pamiętajmy też, że kapturnicom i muchołówkom w zimie zapewniamy okres spoczynku w temperaturze 0-10 stopni i bardzo oszczędnie podlewamy (podłoże lekko wilgotne). Bez zimowania nie ma szans na prawidłowy rozwój rośliny. Od wiosny do jesieni zapewniamy jak najwięcej słońca. Gdy skończą się mrozy, można trzymać rośliny na świeżym powietrzu. W naturalny sposób wybudzą się i rozpoczną nowy sezon.
CZY KTOS WIE COS WIECEJ O DZBANECZNIKU?
prosiłabym info na monininia(małp@)wp.pl
czy może być woda w dzbankach
co z zimowaniem
kiedy i czy przycinać
co jeśli kupiłam kwiat i kilka dzbanków na górze jest przesuszonych
czy przesadzić do innej doniczki (kupna jest nieduża) i jakie podłoże
czym można dokarmiać prócz muchami
czy dokarmiać
i za inne też będę wdzięczna
pozdrawiam.
Czy to prawda, że dzbanecznik muszę karmić co jakiś czas muchami?
Dzbanecznik należy do roślin żywiących się żywymi organizmami. Swoje ofiary wabi kolorem i zapachem. Gdy roślinę uprawiamy w doniczce, w ziemi z dodatkiem torfu, ma ona zapewnione składniki pokarmowe. Roślina nie musi sama troszczyć się o swój rozwój, zachowuje się inaczej niż w naturze. Możemy dodatkowo wzmocnić ją nawozami do kwiatów kwitnących. Nie musimy zatem łapać dla niej much.
...półtora roku i nie doczekałam się odpowiedzi :/
super (Y)
trudno
i tak mi kwiat/y zdechł/y
dziękuję za zrozumienie , pomoc i szybką odpowiedz!!!