Witaj na MagazynDomowy.pl!

Rośliny poprawiające nastrój

Kwiaty wydzielają różne substancje, które dla naszego zdrowia i dobrego nastroju mogą być bardzo cenne. Rośliny poprawiają samopoczucie, dodają sił, niekiedy nawet leczą - muszą być jednak dobrze dobrane.

Coraz więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, brakuje nam zieleni, kojących drzew, świeżego powietrza. Kwiaty doniczkowe mogą być namiastką naturalnego środowiska, a wydzielane przez nie substancje oraz emitowane promieniowanie ma duży wpływ na nasz organizm. Stwierdzono też, że w różnych etapach życia potrzebujemy w swoim otoczeniu różnych roślin. W dużej mierze zależy to od stanu zdrowia, wieku i od osobowości. Nadrzędną zasadą przy doborze roślin są indywidualne upodobania. Może warto hodować kwiaty nie tylko dla urody, ale też takie, które będą służyły naszemu zdrowiu. Wybierając rośliny, pamiętajmy ile czasu możemy jej poświęcić na pielęgnację i jakie warunki musimy stworzyć do jej wzrostu, uwzględniając oświetlenie, temperaturę itd. Powinniśmy zdać się na naszą intuicję. Jeżeli jakaś roślina od początku nam się nie podoba, to nie warto jej kupować bo nie będzie nam dobrze rosła.

W dużej mierze nasze samopoczucie i stan zdrowia zależą od tego jakim powietrzem oddychamy. Niestety większość materiałów budowlanych wydziela szkodliwe substancje. Są rośliny, które potrafią wszystkie te szkodliwe wpływy zniwelować.

W pomieszczeniu gdzie znajduje się dużo ludzi i w związku z tym stężenie dwutlenku węgla jest duże dobrze jest postawić doniczkę z anturium, skrzydłokwiatem, scindapusem czy też daktylowcem niskim. Należy jednak pamiętać, że nocą przy braku światła, fotosynteza (wydzielanie tlenu) ustaje. Dlatego też nie stawiajmy roślin w sypialni, zwłaszcza w małym pomieszczeniu. Wyjątek stanowi aloes, który właśnie nocą wydziela tlen.

Kwiaty zwiększają również wilgotność powietrza, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach ogrzewanych centralnie. W nich to jesteśmy bardziej narażeni na problemy z górnymi drogami oddechowymi. Najlepszymi nawilżaczami powietrza są paprocie i szeflera. Wilgotne powietrze zawiera więcej korzystnych jonów ujemnych niż powietrze suche. Pogarsza się wtedy nasze samopoczucie, możemy być bardziej nerwowi.

Prowadzone przez NASA doświadczenia dowiodły, że rośliny są zdolne do rozkładania szkodliwych substancji znajdujących się w ich otoczeniu. W biurach, gdzie znajdują się sprzęty produkujące szkodliwe związki postawiono difenbachie fikusa Beniamina. Difenbachia ułatwia koncentrację, a fikus pobudza.

Rośliny wydzielają też energetyzujące aromaty, które najszybciej wpływają na zmianę samopoczucia, ponieważ impulsy zapachowe są łatwo przenoszone do mózgu. W roślinach pachną głównie kwiaty, ale substancje odpowiedzialne za aromat znajdują się we wszystkich jej częściach: liściach, pędach, korzeniach, nasionach i owocach.

Na osoby starsze bardzo pozytywny wpływ ma fiołek afrykański i begonia. Kwiaty te nastawiają pozytywnie do życia. Ludziom nieśmiałym poleca się anturium, zwłaszcza wtedy, gdy jest jakiś poważny problem do rozwiązania. Przy osłabieniach spowodowanych długim stresem i rehabilitacji pomocna jest bugenwilla.

Badania wykazują, że zielony kolor poprawia pracę płuc, pogłębia oddech, poprawia krążenie krwi. Ale zieleń przede wszystkim dobrze wpływa na psychikę człowieka. Rośliny o mocnym zielonych liściach uspokajają nerwy i koją oczy. Według wschodniej sztuki feng shui ważne są też kształty liści. Okrągłe, miękkie i cienkie wydzielają energie łagodne np. fiołek, begonia, bluszcz. Liście twarde, ostre i szpiczaste prowokują do działania np. sansewieria, juka, agawa. Nie należy ich jednak ustawiać tam gdzie się pracuje lub odpoczywa, ani też tam gdzie przebywają dzieci.

Działanie roślin

Paproć Nefrolepis - rozkłada większość szkodliwych substancji chemicznych, nawilża i ujemnie jonizuje powietrze, oczyszcza układ nerwowy, przywraca równowagę.

Zielistka - poprawia humor, dodaje energii, oczyszcza powietrze z wielu szkodliwych substancji.

Bluszcz - filtruje powietrze, nastraja optymistycznie, rozbudza ciekawość i kreatywność.

Drzewko pomarańczowe i cytrynowe- w roślinie tej pachną kwiaty i liście. Ich olejki eteryczne mają działanie uspokajające przy napięciach nerwowych. Poprawiają koncentrację i pobudzają do działania.

Gardenia- zapach gardenii pomaga wychodzić z depresji, dodaje optymizmu i radości życia.

Pelargonie (geranium) - roślina antydepresyjna, łagodząca zmienne stany emocjonalne. Z powodu wydzielanych fitoncydów ma również właściwości antyseptyczne (odkażające).

Jaśmin lekarski - woń jaśminu relaksuje, działa stymulująco i antydepresyjnie. Roślina zalecana jest także przy męskich dolegliwościach.

Stefanotis bukietowy - jest to roślina pnąca o pięknie pachnących białych kwiatach. Powinna stać w pomieszczeniach gdzie pracuje duża ilość osób, ma działanie sprzyjające współpracy.

Hibiskus - wpływa kojąco, poprawia nastrój.

Uwaga na rośliny trujące

Szczególną uwagę musimy zwrócić na kwiaty trujące gdy w domu są małe dzieci. Lepiej z nich zrezygnować, bo trudno jest wytłumaczyć bardzo małemu dziecku dlaczego np. zioła hodowane na parapecie są jadalne. a difenbachia nie.

Rośliny trujące - difenbachia, filodendron, oleander, kalia, dipladenia, wilczomlecz, zantedeschia, euphoria, bluszcz Hedera helix, kliwia pomarańczowa, kroton, monstera.

Hodując te rośliny warto przestrzegać kilku zasad: ustawiać w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt domowych, zabiegi pielęgnacyjne wykonywać w rękawiczkach.

Dodaj komentarz Komentarze (2)

  • Zgłoś nadużycie
    gość (Gość), 1 grudnia 2011, 11:04

    Jak bardzo trująca jest difenbachia?

  • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
    Nora Krawczyk, 2 grudnia 2011, 9:19

    U difenbachii wszystkie części rośliny zawierają substancje trujące. Sok, który wycieka już przy lekkim naciśnięciu, silnie podrażnia skórę. Jeśli dostanie się do oczu, może spowodować długotrwałe zapalenie. Spożycie natomiast może doprowadzić do poparzenia przełyku, a nawet do utraty mowy na kilka dni.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl