Witaj na MagazynDomowy.pl!

Rośliny zimotrwałe w doniczkach

Kto nie ma cierpliwości sadzić kwiatów co roku, powinien postawić na zimotrwałe krzewy i drzewka w donicach.

Jednoroczne gatunki roślin kończą żywot jesienią, a egzotyczne okazy musimy na zimę schować do pomieszczenia. Zimotrwałe krzewy mogą być ozdobą tarasu czy ogrodu przez cały rok. W doniczkowych ogrodach sprawdzają się gatunki niewielkich krzewów, które rosną również w gruncie np. pięciornik, azalia, tawuła, hibiskus, budleja, jak tez niektóre gatunki drzewek np. klon palmowy.

Polecane rośliny

  • Kwitną na niebiesko - prusznik, barbula, perovskia. Krzewy te osiągają wysokość do jednego metra, rosną w pełnym słońcu, nie sprawiają kłopotów w uprawie.

  • Kolorowe owoce - ogniki o barwie czerwonej lub żółtej.

  • Wiecznie zielone - różaneczniki, pierisy, skimmia, cyprysy, runianka japońska.

  • Krzewy o pięknych kwiatach - budleja, złotokap, tojeść, azalie, złotlin.

  • Ozdobne drzewka - klon palmowy, śliwa wiśniowa, jabłoń ozdobna, jarząb pospolity. By nasza kompozycja ładnie wyglądała pod koroną sadzimy rośliny okrywowe. Mogą być sezonowe lub zimozielone np. barwinek, runianka, zimozielone byliny (dzwonki, płomyki, wrzosy).

Pielęgnacja

W pielęgnacji roślin doniczkowych najważniejsze jest regularne podlewanie. Z podlewaniem nie możemy jednaj przesadzać, ziemia nie może być bardzo mokra, bo korzenie zaczną gnić. Woda nie może też ciągle zalegać w podstawkach i osłonkach, trzeba ją na bieżąco wylewać. O wilgotność podłoża należy również dbać zimą.

Rośliny muszą być też zasilane odpowiednimi dla danego gatunku nawozami. Możemy to przeprowadzać regularnie co dwa tygodnie lub też specjalnymi długodziałającymi nawozami. Zasilanie nawozami o przedłużonym działaniu przeprowadzamy w marcu i kwietniu.

Do przesadzania wybieramy ziemię dobrej jakości. Na dno doniczki zawsze wsypujemy warstwę drenażu np. keramzyt, kamyki. Nie musimy co roku wymieniać całej ziemi, możemy wymienić tylko górną warstwę.

Przy uprawie drzewek i dużych krzewów należy pamiętać o regularnym przycinaniu i formowaniu korony drzewka.

Na zimę doniczki owijamy matami lub folią, a dla ochrony przed silnym wiatrem i opadami przestawiamy pod ścianę domu. Silne mrozy i wiatr mogą uszkodzić rośliny lub też mogą przemarznąć.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    Gość (Gość), 30 marca 2013, 16:57

    Ja mam w ogrodzie róże pnące na pergoli. Zamówiłam ją na rattanart.pl. Całość wygląda bardzo elegancko. Polecam :)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl