Witaj na MagazynDomowy.pl!

Różaneczniki - choroby i szkodniki

Każdego hodowcę kwiatów martwi, gdy jego podopieczny jest chory. Dobrze jest wiedzieć jaka to choroba i jaki szkodnik atakuje jego roślinę.

Fachowo sadzone w odpowiednim miejscu różaneczniki będą na ogół odporne na choroby i szkodniki. Uszkodzenia liści i pędów świadczą o braku jakiegoś składnika i mogą mieć różne przyczyny.

Brak składników odżywczych

  • Brak azotu - objawem jest nierównomierne jasnożółte lub jasnozielone zabarwienie całej powierzchni liścia. Pomoże tu szybko działający nawóz w płynie z dużą ilością azotu np. Alkrisal. Jednak na dłuższą metę należy pamiętać o odpowiednim nawożeniu.

  • Brak żelaza i magnezu, nadmiar wapnia -** "chloroza"** - charakteryzuje się żółtym zabarwieniem liścia, podczas gdy nerwy pozostają początkowo zielone. Pomoże przez krótki czas nawożenie nawozami zawierającymi żelazo i magnez.

  • Przenawożenie - brzegi i czubki liści stają się suche i brązowe u całej rośliny. Należy wówczas kilka razy dobrze podlać okolicę korzeni, żeby wypłukać nawóz.

Deformacja liści i nekrozy

Zniekształcenie i obumieranie liści i młodych pędów może nastąpić po dużych przymrozkach. Na co nic nie możemy poradzić. Ze śpiących oczek roślina sama potrafi rozwinąć nowe pędy. Jednak zaatakowana przez szkodniki jest bezbronna.

  • Mszyce i mączliki - wysysają sok roślin i powinny być jak najwcześniej zwalczane przez opryski.

  • Pluskwiaki - wierzch liścia staje się bladozielony aż do żółtego, a na spodzie pojawiają się niebieskawe plamki. Liście zwijają się lekko i zasuszone opadają. Musimy zastosować oprysk całej rośliny.

  • Opuchlak truskawkowiec - są to chrząszcze aktywne w nocy - wygryzają wtedy półkoliste dziury na brzegach liści. Ich tłuste białe larwy uszkadzają korzenie i szyjkę korzeniową, doprowadzając do zamarcia rośliny. Zbierajmy chrząszcze wieczorem, a przy dużej inwazji zastosujmy odpowiednie preparaty.

Choroby grzybowe

Najczęstszą przyczyną chorób grzybowych jest słaba kondycja rośliny - brak odpowiednich składników w podłożu lub złe stanowisko.

  • Plamistość liści - rozprzestrzeniające się od czubków i brzegów liści czerwonobrązowe z ciemnymi obrzeżami plamy, nieregularna, ciemnobrązowe lub czarne plamy - to typowe objawy choroby grzybowej. Mogą być też inne - zasychanie liści i pędów, aż w końcu roślina zasycha.

  • Obumieranie pąków - obumarłe, nie opadające, brązowe paki kwiatowe powodują pluskwiaki przenoszące szkodliwego grzyba.

Ogólna zasada dotycząca wszystkich chorób grzybowych to: zaatakowane części roślin należy usunąć i spalić, a poprawić warunki wegetacji na danym stanowisku bądź je zmienić.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl