Witaj na MagazynDomowy.pl!

Róże miniaturowe - Rosa chinensis minima

Ojczyzną róży są Chiny, gdzie była uprawiana już w VI wieku p.n.e. Do Europy trafiła dzięki Grekom I Rzymianom. Ogrodnicy od wieków ulepszają stare odmiany róż i poszukują nowych.

Dzięki tym zabiegom powstała róża miniaturowa, która nadaje się do uprawy w doniczkach. Jej przodkiem była Rosa chinensis minima. Róże miniaturowe kwitną od marca do października. Mają one od 25-40 cm wysokości i kwitną w wielu barwach. W kwiaciarniach możemy kupić różę miniaturową praktycznie przez cały rok. Róże doniczkowe powinny być traktowane tak samo jak ogrodowe.

Miejsce uprawy

Stanowisko dobrze oświetlone, jasne, dosyć wilgotne powietrze. Zimą kiedy zrzuca liście i przechodzi okres spoczynku zapewniamy jej miejsce chłodne (8-10 stopni). W lutym przenosimy roślinę w miejsce cieplejsze, przycinamy zeszłoroczne pędy o połowę i wznawiamy uprawę. Latem roślinę możemy umieścić na balkonie lub zadołować w gruncie. Róża może postać w gruncie na zimę, pod warunkiem, że ją dobrze zabezpieczymy przed mrozem.

Nawożenie

Od lutego do sierpnia raz w tygodniu, nawozami do roślin kwitnących. Przekwitłe, zwiędłe kwiaty i liście zawsze obcinamy.

Podlewanie

W okresie wegetacji podlewamy dosyć obficie. W stanie spoczynku utrzymujemy lekko wilgotne podłoże, tylko tyle żeby bryła korzeniowa nie wyschła.

Przesadzanie

Wiosną, w zasobną ziemię do roślin doniczkowych. Przy przesadzaniu obcinamy stare pędy o połowę, a słabe usuwamy.

Rozmnażanie

Przez sadzonki pędowe pobrane w lipcu. Pobieramy sadzonki wierzchołkowe z jednym liściem i sadzimy w wilgotnej mieszance torfu z piaskiem. Doniczki z sadzonkami stawiamy w zaciemnionym miejscu o dużej wilgotności powietrza.

Dodaj komentarz Komentarze (9)

 • Zgłoś nadużycie
  ela (Gość), 21 stycznia 2010, 16:53

  róża rządzi

 • Zgłoś nadużycie
  kora (Gość), 8 kwietnia 2010, 13:56

  Mam miniaturową różę od ok. lutego. Kupiona w MARKECIE . Była podlewana nawozem, uwielbia zraszanie, rośnie jak głupia i kwitnie ślicznie .. nie spodziewałam się, że w ogóle przeżyje ..

 • Zgłoś nadużycie
  gosc (Gość), 13 kwietnia 2010, 20:47

  w jakim okresie kwitnie róża?

 • Zgłoś nadużycie
  różyciel (Gość), 23 maja 2010, 12:20

  ja mam różę od roku i mi spadły najpierw liście wogule nie rosła a teraz wypuściła noweliście i pąka

 • Zgłoś nadużycie
  Zojka (Gość), 2 czerwca 2010, 9:48

  dostałam różyczkę miniat. i zaczęła mi zrzucać pąki,nie wiem dlaczego.Stoi na północnym parapecie,ma wilgotne podłoże,ale może za ciepło? Jeżeli może ktoś coś poradzić to proszę o informację.Pozdrawiam

 • Zgłoś nadużycie
  gość (Gość), 8 maja 2011, 15:39

  Ja dostałam rózę na dzień kobiet, taka zwykłą z kwiaciarni, cietą, stała w wodzie, bardzo długo była zielona, ostatnio zaczeły jej schnąć listki i odpadać, a teraz zobaczyłam że zaczęła puszczać nowe gałązki i już są nowe listki, jedne zielone a inne takie bordowe? Wie ktoś jak się dalej nia opiekować żeby pojawiły się pąki? Może posadzic do ziemi (cały czas stoi w wazonie w wodzie) albo przyciąć gdzieś?

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 9 maja 2011, 8:59

  Róży ciętej z kwiaciarni możemy zapewnić jedynie dobre warunki: tzn. świeżą wodę z odżywką do kwiatów ciętych, jasne stanowisko, ale nie bezpośrednio na słońcu. No i oczywiście cieszyć się jej pięknem do póki nie zwiędnie. Nie można ukorzenić takiej róży.

 • Zgłoś nadużycie
  gość (Gość), 9 maja 2011, 21:17

  A jeśli wsadzę ją do ziemi to jak często podlewać? ona nie ma żadnego korzenia..

 • Zgłoś nadużycie
  nati (Gość), 29 czerwca 2011, 23:06

  różna na parapecie na północ?! róże uwielbiają słońce!!!!!! przestaw najlepiej na południe ;)
  jeśli nie ma korzenia to jakim cudem rośnie? ;] :P chyba długo już nie postoi

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl