Witaj na MagazynDomowy.pl!

Rozmnażanie roślin balkonowych

W lutym i marcu rusza wegetacja roślin balkonowych przechowywanych w pomieszczeniach. W tedy też zabieramy się do skracania pędów i sporządzania sadzonek.

Z jakich roślin warto robić sadzonki?

Na pewno będą to pelargonie rabatowe, które można użytkować przez kilka lat, fuksje, lantana, psianka, heliotrop, ołownik, koleus, kocanka, margerytka. W warunkach domowych trudniej jest rozmnażać np. surfinię czy pelargonię wiszącą. Surfinia jest wyjątkowo podatna na choroby wirusowe, których zwalczanie jest niemożliwe. Nie warto też trudzić się roślinami otrzymywanych z nasion , o ile nie mamy do tego specjalnych warunków. Gotowe sadzonki nie są zbyt drogie, a na pewno będą zdrowe i silne.

Jak przygotować sadzonki?

Wszystkie pędy mocno skrócamy, zwłaszcza te jasne, cienkie, wybujałe. Rośliny lepiej się rozkrzewią, a nowe przy stale poprawiającym się oświetleniu, będą ciemnozielone. Ze ściętych pędów wierzchołkowych możemy sporządzić sadzonki. Na takim kawałku pędy powinno być 4-5 liści.

Do sporządzenia sadzonek wybieramy kawałki przycięte ostrym narzędziem tuż pod zgrubieniem, z którego wyrasta najniższy liść. Ten dolny liść trzeba obciąć, by nie przeszkadzał przy sadzeniu. Aby przyspieszyć ukorzenianie sadzonek można zastosować specjalny preparat tzw. ukorzeniacz. Do sadzonek roślin balkonowych należy używać ukorzeniacza dla roślin niezdrewniałych.

W czym ukorzeniamy sadzonki?

Najbezpieczniejszym podłożem jest wypłukany piasek lub jego mieszanka z torfem wysokim. Możemy też wykorzystać perlit - są to białe lekkie granulki wyprodukowane z lawy wulkanicznej. Bardzo popularny jest sposób ukorzeniania w wodzie. Jednak nie gwarantuje on dobrych rezultatów. Do wyrośnięcia korzeni potrzebny jest dobry dostęp tlenu, a jego zwykle w samej wodzie brakuje.

Jak sadzimy?

Przygotowaną sadzonkę zanurzamy w ukorzeniaczu i zagłębiamy niezbyt głęboko w przygotowane wilgotne podłoże. Nim sadzonki wypuszcza korzenie trzeba je co jakiś czas zraszać, by nie uschły. Sprawdza się tu nakrycie sadzonki słojem lub innych przeźroczystym nakryciem dostosowanych do wielkości sadzonek. Do rozmnażania roślin możemy wykorzystać pojemniki po jogurtach, serkach, należy tylko zrobić w nich otwory na dnie. Pojemniki z sadzonkami umieszczamy w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym, w pomieszczeniu o temperaturze około 20 stopni. Lepiej, jeśli temperatura podłoża jest nieco wyższa od tej części, w której są liście. Takie warunki można mieć np. na parapecie pod którym jest grzejnik. Należy tylko stale pilnować, by podłoże nie wysychało, ale też by nie było zbyt wilgotne. Po około 3-4 tygodniach, większość sadzonek powinna być już ukorzeniona i nadawać się do przesadzenia w ziemię do kwiatów. Świeżo przesadzone rośliny powinny jeszcze przez tydzień pozostać pod przeźroczystym nakryciem.

Z wysadzaniem roślin na zewnątrz czekamy do ustąpienia ostatnich majowych przymrozków.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl