Witaj na MagazynDomowy.pl!

Rozmnażanie roślin iglastych

Początek jesieni to doskonały czas na sadzonkowanie roślin iglastych. Dzięki amatorskiemu rozmnażaniu roślin możemy mieć o wiele tańszym kosztem żywopłot z tui czy cisa.

Przygotuj sadzonki

Materiał na sadzonki pobieramy najczęściej z gałęzi bocznych, a w przypadku odmian o kolumnowym pokroju - z pędów przewodników, aby zachować ich kształt. Gałązki odrywamy, a nie odcinamy, od pędu z tzw. piętką, czyli kawałkiem pędu macierzystego. Przycinamy nieznacznie powstały w ten sposób strzępek skórki i górny, najbardziej wiotki fragment sadzonki. W efekcie powinna mieć ona ok. 10 cm, a w przypadku odmian karłowatych 5-8 cm.

Końce sadzonek najlepiej jest zanurzyć w preparacie do ukorzeniania, następnie wtykamy je w lekkie, przepuszczalne podłoże (np. w mieszankę piasku gruboziarnistego z torfem wysokim), na głębokość 2 cm, uciskając ziemię wokół palcami. Do sadzenia doskonale nadają się skrzynki o ściankach ok. 15-18 cm lub pojedyncze małe doniczki.

Odpowiednie podłoże

Podłoże utrzymujemy w stanie lekko wilgotnym. Można w tym celu nałożyć na skrzynkę przezroczystą folię. Idealna temperatura do tworzenia się korzeni to ok. 16-18 st. podłoża i 12-15 st. powietrza. Ukorzenianie może potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, dlatego dobrze jest znaleźć takie miejsce, które zapewni roślinom rozproszone światło i powyższe warunki.

Gdy się przyjmą

Oznaką ukorzenienia i wzrostu są młode przyrosty na wiosnę. W pierwszym sezonie przenosimy rośliny za zewnątrz, podlewamy regularnie i w miarę wzrostu przesadzamy, najlepiej wiosną.

Dodaj komentarz Komentarze (5)

  • Zgłoś nadużycie
    Karol (Gość), 11 lutego 2010, 19:53

    Ja 19-12-2009 urwałem 10 gałązek tui długości 25 cm włożyłem do słoika litrowego z wodą i po 21 dniach są już korzonki dł .2 cm i nie prawdą jest ,że musi być ukorzeniacz i doszedłem do wniosku każda pora jest właściwa.
    Pozdrawiam

  • Zgłoś nadużycie
    aulopora (Gość), 2 października 2010, 19:45

    bardzo dobry magazyn. Potrzebny

  • Zgłoś nadużycie
    wp222 (Gość), 9 listopada 2011, 13:53

    Prawda.
    Ukorzeniacz to głównie duchowe wsparcie.
    ;)

  • Zgłoś nadużycie
    rafał (Gość), 9 sierpnia 2012, 19:41

    Witam
    Ja też oderwałem parę bocznych pędów tuj wsadziłem je do wody z piaskiem i czekam na korzonki.
    Proszę o rade czy dobrze zrobiłem i po jakim czasie mogę spodziewać się korzonków.
    Pozdrawiam Rafał

  • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
    Nora Krawczyk, 13 sierpnia 2012, 8:25

    Ukorzenianie sadzonek jest dosyć długim procesem. Trwa od 6 tygodni nawet do paru miesięcy. Proszę więc uzbroić się w cierpliwość.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl