Witaj na MagazynDomowy.pl!

Rozmnażanie roślin

Chcesz mieć dwa takie same egzemplarze roślinki, bez wydawania pieniędzy u ogrodnika? Wystarczy rozmnożyć je samej w domu. Czasami to czynność banalnie prosta, w innym przypadku trudniejsza. Warto jednak poznać sposoby rozmnażania roślin i spróbować.

Rośliny rozmnażamy zazwyczaj na wiosnę, gdy roślinność wraca do życia. Rozmnażanie wegetatywne pozwala uzyskać nową roślinę z części starej matecznej, np. liścia, odrostów, kępy liści lub pędów. Rozmnażanie generatywne to rozmnażanie roślin przy pomocy nasion. Wymaga więcej czasu i cierpliwości, gdyż opieka nad roślinami w poszczególnych stadiach rozwoju jest wymagająca.

Rozmnażanie z sadzonek

Sadzonki uzyskujemy najczęściej z pędów lub liści. Wystarczy uciąć młody pęd z wierzchołka łodygi, usunąć dolne liście, wszystkie kwiaty i pąki. Następnie końcówkę młodego pędu sadzimy w małej doniczce wypełnionej mieszanką na bazie torfu i piasku (2/3-1/3). Aby przyspieszyć ukorzenienie pędu można wcześniej wetknąć końcówkę sadzonki do ukorzeniacza hormonalnego (do kupienia w sklepach ogrodniczych). Po kilku tygodniach (ok. 3) pojawiają się nowe korzenie i kolejne liście. Roślina rośnie. Po miesiącu korzenie są na tyle silne, że można sadzonkę przesadzić do większej doniczki lub na miejsce stałe.

Rozmnażanie przez podział

W ten sposób możemy z powodzeniem rozmnożyć te rośliny, które wytwarzają po kilka wyraźnie oddzielonych kęp liści, np. sępolię, marantę, funkie, skrzydłokwiat, aspdistrę wyniosłą. Aby je rozmnożyć, wyjmujemy z doniczki całą roślinę, rozcinamy bryłę korzeniową ostrym nożem, mając na uwadze, aby każda kępa liści miała wystarczającą ilość korzeni. Następnie każdą część rośliny sadzimy w nowej doniczce.

Rozmnażanie przez odkłady

To metoda polegająca na przykopaniu w ziemi łodygi rośliny pnącej, płożącej lub zwisającej, np. w przypadku bluszczu, filodendronów, cissusa rombolistnego, scindapsusa pstrego itp. Aby pęd stale dotykał ziemi nalezy go unieruchomić np. kamykami. Po ukorzenieniu odkładów oddziela się je od rośliny matecznej i sadzi w osobnej doniczce. Ta metoda doskonale sprawdza się także w przypadku rozmnażania roślin, które wytwarzają młode roslinki, np. zielistka. Wystarczy przygiąć końce roślin do ziemi, a te wkrótce wytworzą korzenie.

Rozmnażanie z odrostów

Niektóre rośliny same wytwarzają odrosty. Wówczas wystarczy jedynie odciąć je ostrym nożem od rośliny matecznej i posadzić w osobnej doniczce. W ten sposób rozmnaża się większość bromelii, niektóre sukulenty i kaktusy.

Rozmnażanie z sadzonek liściowych

To popularny sposób rozmnażania np. fiołków afrykańskich lub begonii. Wystarczy pobrać z rośliny okazały liść wraz z ogonkiem i posadzić go w mieszance sadzeniowej. Po kilku tygodniach liść wytwarza u podstawy ogonka nowe roślinki. Gdy są już one dostatecznie rozwinięte odrywamy je od macierzystego liścia i sadzimy do nowych doniczek.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie
    Missy (Gość), 27 marca 2015, 13:49

    This was so helpful and easy! Do you have any artclies on rehab?

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl