Witaj na MagazynDomowy.pl!

Rozmrażanie i mycie lodówki

Jeśli twoja lodówka ma być higieniczna i pracować lata, przynajmniej 2 razy w miesiącu powinnaś ją odmrozić i dokładnie wymyć. Lodówki no-frost nie wymagają wprawdzie tak częstego rozmrażania, ale ich mycie to konieczność.

Kolejne czynności:

Wyłącz lodówkę z sieci. Wyjmij wszystkie produkty żywnościowe i zabezpiecz je na czas rozmrażania i mycia, np. owijając w ręczniki lub dużą ilość gazet, by zachowały niską temperaturę. Następnie wyjmujemy półki i szuflady. Myjemy je ciepłą, mydlaną wodą, spłukujemy i wycieramy do sucha. Drzwi do lodówki zostawiamy otwarte, by lodówka mogła się samoczynnie rozmrozić.

Uwaga: Nie stosujemy żadnych środków przyspieszających odpadanie szronu, tzn. nie podważamy go nożem, bo łatwo można uszkodzić delikatne ścianki, nie wstawiamy garnka z gorącą wodą ani rozgrzanego żelazka do wnętrza lodówki! Lodówka musi rozmrozić się sama, a naszą rola jest jedynie usuwanie z niej opadających kawałków szronu i wylewania wody, gromadzącej się w zbiorniku pod lodówka. Dla większego zabezpieczenia podłogi możesz podłożyć w to miejsce grube, stare ręczniki.

Po rozmrożeniu lodówki - mycie

Do mycia wnętrza lodówki używamy ciepłej, mydlanej wody z dodatkiem sody oczyszczonej (1 łyżeczka sody na 1 litr wody) i miękkiej szmatki, najlepiej gazy. Spłukujemy ścianki czystą wodą i wycieramy do sucha. Ślady pleśni w lodówce zmywamy wodą z octem (3 łyżeczki octu na 1 litr wody), spłukujemy i wycieramy do sucha.

Po rozmrożeniu należy pamiętać, żeby nie uruchamiać lodówki jeszcze wilgotnej. Grozi to natychmiastowym oszronieniem ścianek i zamrażalnika, a więc koniecznością powtórnego rozmrażania.

Agregat chłodniczy (dostępny od tylnej ścianki lodówki) powinien być odkurzany przynajmniej 2 razy w ciągu roku. Należy przy tym uważać, by nie uszkodzić cienkich drucików. Najlepiej jest wykonywać tę czynność szczotką do odkurzania.

Dodaj komentarz Komentarze (5)

 • Zgłoś nadużycie
  aleksandr (Gość), 23 czerwca 2011, 14:00

  co ty autorze będziesz kit wciskać, żelazko bezproblemowo usuwa grube warstwy lodu, niezastąpione moim zdaniem jeśli zależy nam na czasie!

 • Zgłoś nadużycie
  jola (Gość), 2 lutego 2012, 15:25

  włacz sobie filmik jak lodówka się zapala, gazy w lodówce są bardzo łatwo palne, dlatego w instrukcji masz napisane że nie może stać koło piekarnika

 • Zgłoś nadużycie
  Ula (Gość), 11 lipca 2012, 15:17

  Ja rozmrazam zamrazarke suszarka do wlosow,montuje tak by zachowac 20 cm odleglosc i puszczam cieply strumien na bryly lodu.W miedzyczasie wszystkie czesci wyjmowane wkladam do zmywarki,Dwie godziny i po sprawie.

 • Zgłoś nadużycie
  Marcinek (Gość), 13 lipca 2012, 23:12

  Mycie lodówki 2 x w miesiącu? Mojego zamrażalnika nie otwierałem od 2 lat - nie da się :-) ))

 • Zgłoś nadużycie
  PSC (Gość), 16 marca 2016, 15:06

  Warto ułatwiać sobie pracę i stosować profesjonalne środki czystości np. Profimax SP 130.
  A tak na marginesie. Co to jest mydlana woda?

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Praktyczne porady

Ostatnio na MagazynDomowy.pl