Witaj na MagazynDomowy.pl!

Sadzonki własnej produkcji

Posadzenie żywopłotu, zwłaszcza na dużej działce jest sporym wydatkiem. Ale jeśli mamy kilka okazów bukszpanu czy cisa możemy rozmnożyć rośliny na cały ogród. Wyjdzie taniej, choć nieco dłużej, rośliny do posadzenia będą gotowe dopiero za 3-4 lata.

Termin pobierania

Z roślin zimozielonych materiał sadzonkarski możemy pobierać w dwóch terminach - od końca sierpnia do października i od marca do maja. Przy terminie wiosennym trzeba zdążyć zanim puszczą pąki.
Idealnym miesiącem jest wrzesień, kiedy pędy już nie przyrastają na długość i następuje powolny proces drewnienia. Pozyskany materiał jest wówczas w stadium sadzonki półzdrewniałej.

Sadzonki z roślin iglastych

Przy pobieraniu materiału ważne jest z jakiego gatunku pochodzi roślina - jeśli jest to odmiana kolumnowa sadzonki pobieramy wyłącznie z pędów przewodnich. W przeciwnym przypadku wyhodowane rośliny będą miały inny kształt niż roślina mateczna. Przy innych odmianach sadzonki pobieramy najczęściej z pędów bocznych, odrywając tzw. kawałek gałązki. Powstały przy tym strzępek skórki lekko skracamy. Przycinamy także kawałek wiotkiego wierzchołka. Sadzonka powinna mieć około 10 cm, a w przypadku odmian karłowych do 8 cm długości.

Sadzonki o zimozielonych liściach

Sadzonki pobieramy zarówno z pędów bocznych jak głównych. Odcinamy najmłodszą część pędu. W przypadku np. trzmieliny, wrzosów, wrzośców, irgi korzystne jest ścięcie sadzonki z pędu tegorocznego wraz z kawałkiem dwuletniego. Przy rozmnażaniu różaneczników należy nieco zedrzeć skórkę przy podstawie sadzonki.

Sposób sadzenia

Dolna część sadzonki powinna być oczyszczona z liści lub igieł na około 2-2,5 cm. Najwygodniej do rozmnażania roślin użyć skrzynek lub pojedynczych doniczek. Dobrze by było zaopatrzyć się również w miniszklarenkę, do kupienia w sklepach ogrodniczych. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne. Gruboziarnisty piasek mieszamy pół na pół z torfem wysokim i napełniamy skrzynki lub doniczki. Końce sadzonek warto zanurzyć w specjalnym preparacie do ukorzeniania, a następnie wetknąć w podłoże na głębokość około 2 cm, uciskając palcami. W pojemnikach powinna być utrzymana lekko wilgotna ziemia. Można nałożyć przezroczystą folię i codziennie zraszać sadzonki. Musimy także zapewnić właściwą temperaturę przez cały okres ukorzeniania, który wynosi zależnie od gatunku, od kilku tygodni do kilku miesięcy. Idealną temperaturą podłoża będzie 16-18 stopni, a powietrza 10-15 stopni. Należy też zapewnić roślinom odpowiednią ilość światła, najlepiej rozproszonego.

Na miejsce stałe

Gdy sadzonki się ukorzenioną, folię zdejmujemy i powoli hartujemy. Jeżeli ukorzeniały się w skrzynkach rośliny przesadzamy do doniczek. Oznaką dobrej kondycji młodych roślin są młode przyrosty na wiosnę. W pierwszym roku w miarę możliwości najlepiej umieścić doniczki zagłebiając je w ziemi i osłonić np. jutą przed nadmiernym nasłonecznieniem. Podlewamy regularnie, a w miarę przyrostu przesadzamy do większych doniczek, najlepiej na wiosnę. Późną jesienią osypujemy młode rośliny korą a zielone wystające części rośliny okrywamy gałązkami iglaków lub agrowłókniną. Po 3-4 latach sadzonki są już gotowe do nasadzeń na miejsce stałe.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl