Witaj na MagazynDomowy.pl!

Serduszka okazała

To bylina, która dobrze znosi cień jak i miejsce słoneczne. Roślina pochodzi z Azji Wschodniej. W Europie odkryto ją dopiero w XIX wieku, jako kwiaty ozdobne. Piękno tej rośliny jest ponadczasowe. Swój urok i nostalgiczny charakter najlepiej oddaje wiejski typ ogrodu. Doskonale prezentuje się również w nowoczesnych aranżacjach.

Charakterystyka

Bylina kwitnie na przełomie maja i czerwca. Liście serduszek powoli zanikają już latem, dlatego najlepiej eksponować je w pośrodku rabaty w otoczeniu roślin towarzyszących maskujących braki ulistnienia. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi kwiatów. Pędy kwiatowe osiągają wysokość od 60 do 80 cm, urody dodają im dodatkowo niebieskozielone powcinane liście. W ogrodach zazwyczaj spotykamy odmianę kwitnącą na różowo. Jest też odmiana "Alba", która ma kwiaty w białym kolorze.

Stanowisko

Serduszka okazała najlepiej czują się na półcienistym stanowisku w przepuszczalnym, zasobnym w pokarm podłożu. Jeśli będziemy utrzymywać podłoże w dostatecznej wilgotności, możliwa jest również uprawa na stanowisku słonecznym.

Pielęgnacja

Sadząc rośliny, powinniśmy ściśle przestrzegać zaleceń co do głębokości sadzenia. Nie mogą być sadzone za głęboko, gdyż zmarnieją. W rejonach gdzie istnieje zagrożenie silnymi wiosennymi przymrozkami, młode pędy należy okryć na noc. Roślina należy do tych, które lubią spokój. Dzięki temu z roku na rok jest coraz to piękniejsza i większa. Rozmnaża się przez podział sadzonek korzeniowych lub przez wysiew nasion. Serduszka okazała należy do roślin długowiecznych.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl