Witaj na MagazynDomowy.pl!

Siła prawdziwej przyjaźni

Prawdziwa przyjaźń, to jak prawdziwa miłość - nie jest nam dana na całe życie. Jeśli nie dbamy o nią szczerze i z poświęceniem, rozpadnie się. A czy w obecnych czasach istnieje jeszcze prawdziwa przyjaźń?

Wszyscy znamy przysłowie "że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie". I chociaż jest to bardzo stare przysłowie, to nic nie traci na aktualności. Możemy mieć wiele koleżanek, ale przyjaciółkę, taką od serca zwykle ma się jedną. Przyjaźń buduje się latami. Przechodzi ona wiele prób i prze wiele faz naszego życia. Prawdziwa przyjaźń jest szczególną więzią między ludźmi.

A czy między kobietami istnieje prawdziwa przyjaźń? Na czym ona polega?

Przyjaźń powinna opierać się szczerości, zaufaniu, dyskrecji, otwartości. Przyjaciółka powinna być osobą z którą lubimy przebywać, dobrze się czujemy, która potrafi wczuć się w nasze położenie i odczuwać podobnie jak my. Ale prawdziwa przyjaźń to nie jest tylko miłe spędzenie popołudnia i pójście na kawę. Od przyjaciółki oczekujemy, że będzie miała dla nas czas, że nas wysłucha, doradzi. W prawdziwej przyjaźni nie ma tylko miłych słów, czasami muszą paść przykre, ale szczere i służące dobremu przeznaczeniu. W przyjaźni między kobietami istnieje specyficzna więź. Kobiety mają zdolność zrozumienia się bez słów. Widząc przyjaciółkę często nie musimy pytać, by dowiedzieć się, czy dzieje się coś niedobrego - wyczuwamy to od razu. Dla kobiet ważna jest możliwość wygadania się drugiej osobie, anie koniecznie jakaś porada. Nasza psychika bardziej potrzebuje opowiedzenia komuś bliskiemu o naszych kłopotach, wspólne przeżywanie, dzielenie się radością i smutkami. Mamy silną potrzebę bycia wysłuchanymi.

Z mężczyznami jest nieco inaczej. Mężczyźni rzadko między sobą mówią o swoich problemach, a jeśli już, to oczekują konkretnej rady, którą od razu chcą wdrożyć w życie. Przyjaźń męska dobierana jest raczej wspólnymi zainteresowaniami np. karty, piłka nożna. W męskiej przyjaźni możemy zauważyć, że panowie mogą nie odzywać się do siebie nawet kilka tygodni, a potem zadzwonić, jak gdyby nigdy nic i umówić się na spotkanie. Z kobietami jest inaczej. Panie potrzebują częstego kontaktu ze sobą, może to być chociaż tylko rozmowa telefoniczna. Przecież nasza przyjaciółka zna nas najlepiej i wie czego nam potrzeba. Tylko jej możemy powiedzieć ile tak naprawdę zapłaciłyśmy za buty, lub że znowu mamy więcej o dwa kilogramy. Po to przecież mamy prawdziwą przyjaciółkę.

Z medycznego punktu widzenia, przyjaźń służy zdrowiu. To właśnie przyjaciółka powie nam, że coś źle wyglądamy, że może warto pójść zrobić badania. Osobom samotnym nie kto tego powiedzieć i się o nie zatroszczyć. Łatwiej też jest wychodzić np. z nałogu, podjąć decyzję o odchudzaniu. Wsparcie kogoś bliskiego niweluje poziom stresu, który osłabia układ odpornościowy. Kiedy mamy możliwość wygadania się, jest nam łatwiej i lżej.

Dlatego też dbajmy o naszego przyjaciela, czy przyjaciółkę, tak jak oni dbają o nas.

Dodaj komentarz Komentarze (4)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Czas wolny

Ostatnio na MagazynDomowy.pl