Witaj na MagazynDomowy.pl!

Skalniak w donicy

Rośliny skalniakowe to odpowiednia propozycja dla osób, które nie mają czasu opiekować się kwiatami, albo też dla tych, którzy lubią górską przyrodę.

Rośliny skalniakowe mogą być ozdobą balkonu czy tarasu na wiele lat, a w dodatku nie są kłopotliwe i zbyt wymagające. Radzą sobie na silnie palącym słońcu, znoszą wiatr, ubogie podłoże, potrafią przetrwać silne mrozy. Oczywiście nie wszystkie zniosą takie trudne warunki, najlepiej radzą sobie gatunki zimozielone.

Odporne rośliny

 • Rojniki i rojowniki wyglądają jak kwiaty. W okresie kwitnienia, które przypada na początek lata są najbardziej okazałe. Łodygi ich kwiatów mogą dorastać do 20-30 cm. Zapasy wody i składników odżywczych gromadzą w mięsistych liściach. Ważną rolę radzenia sobie w ekstremalnych warunkach odgrywają substancje powstające w komórkach. O ich obecności świadczy czerwony kolor rozety. Rojniki dzięki temu, że nie gubią liści zachowują wszystkie zgromadzone substancje, dzięki czemu z nadejściem wiosny od razu zaczynają się rozrastać. Dzięki takim zaletom rojniki i rojowniki są doskonała propozycją na słoneczne skalniaki, nawet w niewielkiej donicy.

 • Rozchodniki również charakteryzują się żelazną kondycją. Tworzą gęstą poduchę ulistnionych pędów kilkucentymetrowej długości. Na mini skalniak godne polecenia są miniaturowe odmiany jałowca płożącego oraz kosodrzewinę. Jeśli chcemy by nasza kompozycja zmieniała się wraz z porą roku możemy ją ożywić wrzosami, wrzoścami, niskimi dzwonkami i goździkami.

Pojemniki

Skalniak najlepiej wygląda w misie z kamienia lub podobnego materiału. Jeśli nastawiamy się na uprawę bylin, to lepsze będzie naczynie płaskie, z kolei dla krzewów musi być nieco głębsze, Każdy pojemnik powinien mieć otwory odpływowe.
Pojemniki ceramiczne, czy drewniane skrzynie również będą się nadawały na mini skalniak. W przypadku gdy chcemy by rośliny zdobiły balustradę wybierzmy skrzynki plastikowe w naturalnych kolorach. Bardzo efektownie wygląda skalniak w naczyniach metalowych. Trzeba tylko pamiętać by przynajmniej do połowy wypełnić go żwirem i na nim umieścić doniczki z otworami. Jednak po ulewnych deszczach nadmiar wody z metalowego naczynia trzeba usunąć.

Dodatkowe dekoracje

Dla ciekawszego efektu warto wykorzystać różne kamienie i ustawić je między roślinami. Można również rozsypać żwir, który będzie ograniczał parowanie. Odpowiednie będą też szyszki, niewielkie korzenie czy gałązki.

Podłoże

Powinno być przepuszczalne i urodzajne - lekko kwaśna ziemia ogrodowa zmieszana z gruboziarnistym piaskiem. Gatunki lubiące kwaśne podłoże można posadzić w doniczkach i w ten sposób łączyć różne rośliny.

Podlewanie

Najbardziej szkodzi im zalanie i długo trwające deszcze. Susza mniej szkodzi roślinom skalniakowym - jeśli nawet zwiędną i częściowo stracą liście, to po podlaniu odżyją. Lepiej jednak nie dopuszczać do takiej sytuacji i dbać by podłoże było zawsze lekko wilgotne.

Zasilanie

Na wiosnę zasilamy nawozem o przedłużonym działaniu lub biohumusem i dosypujemy świeżej ziemi.

Zimowanie

Rośliny odporne na mrozy wytrzymają nawet w niewielkich pojemnikach, choć na wystawie wietrznej i bardzo nasłonecznionej lepiej je okryć gałązkami iglaków. Gatunki bardziej delikatne warto okryć po pierwszych przymrozkach np. włókniną.

Zabiegi pielęgnacyjne

Gdy rośliny nadmiernie się rozrosną należy przyciąć lub rozsadzić. Przy tej okazji uzyskujemy nowe egzemplarze. W małych pojemnikach ziemię wymieniamy co 2-4 lata, w dużych będą mogły rosnąć nieco dłużej. Rośliny, które wyrosły i straciły urok należy wymienić na nowe. Aby taką wymianę łatwo było przeprowadzać, gatunki krótkotrwałe lepiej sadzić wraz z doniczkami.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (2)

 • Zgłoś nadużycie
  Cheryl.volk@me.com (Gość), 11 marca 2015, 1:05

  i am interested in purchasing this giant rope planter. Can you tell me where to find it please? How much does it cost?

 • Zgłoś nadużycie
  Pjcruse@gmail.com (Gość), 4 października 2016, 6:52

  I'm interested in purchasing the giant rope planter how much does it cost

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl