Witaj na MagazynDomowy.pl!

Sposoby na kreta

Chociaż kret jest zwierzęciem pożytecznym (zjada owady, dżdżownice, larwy itp.), to niestety ryjąc swe tunele w ziemi, niszczy uprawy, trawę, grządki z kwiatami. Jeśli zadomowił się na twojej działce, poznaj sposoby jak go z niej wypłoszyć.

Krety są pod ochroną i nie wolno ich zabijać, ale są mniej inwazyjne sposoby, aby pozbyć się ich z ogródka.

1. Do kopca kreta włóż kawałek tkaniny nasączony naftą, fenolem lub olejem napędowym. Krety nie lubią tych zapachów.
2. Zasadź w ogródku wilczomlecz, bazylię, aksamitki (najlepiej jesienią wokół młodych drzewek) - podobnie jak nafty krety nie znoszą ich zapachu. Możesz obsiać nimi granicę ogrodu i w ten sposób stworzyć roślinną zaporę przed kretem.

3. Wbij w kopce kreta drewniane lub blaszane kołatki, doskonale nadadzą się do tego także plastikowe butelki po wodzie. Muszą one wystawać ok. 5 cm ponad powierzchnię ziemi, dlatego najpierw wbij w kopiec długi patyk, a na nim zawieś np. butelkę. Krety mają świetny słuch i wychwytują najdrobniejsze wstrząsy. Wibracje z obijających się po patyku butelek lub szum wiatraka, klekot kołatek, nie są dla niego zbyt przyjemne.
4. Przygotuj pułapkę ze słoika. Należy wbić go w pobliżu świeżego kretowiska w odległości 15-20 cm (w miejscu, gdzie biegnie kreci korytarz). Litrowy słoik należy wkopać i przykryć tekturą. Po 2-3 dniach, gdy kret złapie się w naszą pułapkę, należy go wynieść daleko poza ogród.
5. Zakładając ogród zadbaj o skuteczną barierę przed kretem. Może ją stanowić głęboka podmurówka ogrodzenia lub wkopana wzdłuż płotu ocynkowana siatka o szerokości ok. 60 cm o drobnych oczkach.

Dodaj komentarz Komentarze (12)

 • Zgłoś nadużycie
  poczwarka (Gość), 7 września 2009, 19:20

  To zdjecie krecika jest przeurocze. Kto by chcial takie zwirzatko przepedzac.

 • Zgłoś nadużycie
  edzia (Gość), 5 listopada 2009, 19:51

  moze i jest słodki,ale jakby Ci ogródek,nad którym spedziłas wiele godzin odwrócil do góry nogami to sama chciałabys sie pozbyc tego SZKODNIKA.pozdrawiam

 • Zgłoś nadużycie
  bujakbartek1 (Gość), 16 listopada 2009, 17:38

  ja spuszczam mojego psa i kopie on za kretem wtedy kret kapituluje

 • Zgłoś nadużycie
  miro (Gość), 31 marca 2010, 15:27

  ok, i działka jest przekopana ![ dwa w jednym]....

 • Zgłoś nadużycie
  Ksieciunio (Gość), 11 listopada 2010, 13:16

  Ja mam 100% sposób na kreta. Nie ma innego ! Chcecie to piszcie - odpowiem. Pracowałem nad tym ponad 2 lata. mój adres: rahus1@tg.onet.pl

 • Zgłoś nadużycie
  henryk (Gość), 28 marca 2011, 14:55

  kret jest szkodnikiem

 • Zgłoś nadużycie
  darek (Gość), 29 kwietnia 2011, 15:32

  zrobie wszysko zeby tego pozbyc sie tego niszczyciela. jak ktos ma sposób na krete prosze pisac darek-karolczyk@wp.pl

 • Zgłoś nadużycie
  gość (Gość), 24 marca 2012, 22:59

  ponoć dobrym sposobem na kreta jest CO2 gaz dwutlenek węgla stosowany w spawalnictwie metalu .

 • Zgłoś nadużycie
  powojniezkretem (Gość), 11 czerwca 2012, 16:27

  Denaturat, sam lub z olejkiem lawendowym wlewać do kretowiska, także odstrasza mówki jak cynamon mielony. Piłeczka do pingponga podpalona i do kretowiska wtoczona możliwie dalej w głąb, aby dym wytwarzała w korytarzu kreta po zasypaniu tego kretowiska i nie została zgaszona. Podczas tlenia się wytwarza wiele gryzącego i cuchnącego dymu skutecznie płoszącego kreta. Można w każdy kopczyk. Piłeczki kupować należy te tańsze, nieco ponad 1 zł za sztukę w komplecie jest np. 6szt.

 • Zgłoś nadużycie
  Maria (Gość), 3 marca 2017, 10:43

  Nie ma nic gorszego jak przeryty trawnik przez krety. Masakra. Pamiętam jeszcze ten okres czasu jak co weekend z grabkami rozgrabiałam wszystkie kretowiska. Dlatego zdecydowanie polecam montaż siatki, taka z oczkiem 3x3 niemieckiej firmy glanzvoll spełniła moje oczekiwania w 100% . Ogród jest teraz zrobiony porządnie i co najważniejsze trawnik wygląda bardzo dobrze.

 • Zgłoś nadużycie avatar
  emilka8767, 8 maja 2018, 2:52

  Te siatki na krety https://euroogrod.com.pl/pol_m_Agrotkaniny-siatki-i-folie_Siatki-_Siatka-na-kret... powinny załatwić całą sprawę. Zakładamy je i na pewno mamy spokój. Czytałam nie raz, że to jedna ze skuteczniejszych metod. Polecam dowiedzieć się więcej i takie siatki sobie kupić.

 • Zgłoś nadużycie
  krecik (Gość), 9 października 2019, 13:42

  krecik

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl