Witaj na MagazynDomowy.pl!

Stokrotki - Bellis

Łacińska nazwa stokrotek oznacza - piękny, śliczny. i takie też są stokrotki. Możemy spotkać je wszędzie, na łące, w lesie, w ogrodzie.

Na rabatach sadzimy stokrotki ozdobne, są one dorodniejsze od tych pospolitych spotykanych na łąkach. Koszyczki kwiatowe mają większe, około 6 cm, a wznoszą się na 10-20 cm. Zwykle są w kolorach; biały, czerwony, różowy, pełne lub półpełne. Ta skromna roślina pozwala na szeroki wachlarz zastosowań. Nie straszne im też przesadzanie nawet w pełni kwitnienia. Doskonale nadają się na obwódki rabat, do kompozycji, czy też jako samodzielna rabata tylko z samych stokrotek. Doskonale też prezentują się w skrzynkach balkonowych i na tarasie w pojemnikach. Stokrotki są kwiatkami jadalnymi. Mogą być dodatkiem do sałatki lub też jako dekoracja deseru.

Warunki uprawy

Stokrotki lubią glebę próchniczną, długo utrzymującą zapasy wilgocu. Mogą rosnąć w pełnym słońcu lub lekko zacienionym miejscu. Wiosną można kupić gotowe rozsady w doniczce. Rośliny sadzimy co 15-30 cm, w zależności od odmiany. Gęściejsze sadzenie stosujemy, gdy stokrotki mają wypełnić całą rabatę. Należy też uważać na wiosenne przymrozki, lepiej przed ich nadejściem rośliny osłonić. aby stokrotki kwitły do jesieni, należy je od czasu do czasu zasilić kompostem lub nawozem wieloskładnikowym.

Własna rozsada

Jeśli potrzebujemy dużą ilość kwiatów, warto zrobić własną rozsadę. Nasiona wysiewamy od czerwca do połowy lipca na rozsadniku. Siewki pojawiają się bardzo szybko, już po kilku dniach. Gdy nieco podrosną, trzeba je rozpikować. Na zimę młoda rozsada wymaga lekkiego okrycia. Na miejsce stałe wysadzamy zwykle wiosną, ale można zrobić to również jesienią. Stokrotka należy do bylin krótkowiecznych. Najpiękniej kwitnie w drugim sezonie po siewie i uprawia się ją właśnie jako roślinę dwuletnią. Starsze egzemplarze można odmładzać, poprzez rozsadzanie większych kęp.

Dodaj komentarz Komentarze (1)

  • Zgłoś nadużycie lukulina awatar
    lukulina, 27 czerwca 2011, 16:17

    Podobno stokrotki można jeść? Czy ktoś wie może jak? Czy jako ozdobny dodatek do sałatek wiosennych? Czy może opiekane w cieście?

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl