Witaj na MagazynDomowy.pl!

Storczyki
Cz. II Choroby i szkodniki

Kiedy nasze ulubione kwiaty chorują, staramy się jak najszybciej im pomóc. Warto więc poznać objawy, by w razie pojawienia się problemu ratować rośliny.

Choroby bakteryjne:

Mokra zgnilizna bakteryjna. U nasady liści i pseudobulw występują szkliste przebarwienia, które przechodzą w mokre plamy. Porażone rośliny stają się miękkie i wydzielają nieprzyjemną woń.

Ochrona: części porażonych roślin wycinamy, ograniczamy podlewanie. Najlepiej części rośliny z pierwszymi objawami wyciąć, pozostałe spryskujemy trzykrotnie co 7 dni jednym z preparatów: Kupromet 45 WG (o,35%), Mankuprox 50 WP (0,2%), Miedzian 50 WP.

Bakteryjna plamistość liści. Na liściach powstają nieregularne szare plamki, które z czasem brunatnieją.

Ochrona: porażone liście lub ich fragmenty wycinamy nożem zdezynfekowanym denaturatem. Przy pierwszych objawach opryskujemy 3-krotnie, co 7 dni jednym z wyżej wymienionych preparatów.

Choroby bakteryjne są bardzo groźne, bo przy korzystnych dla nich warunkach mogą powodować szybkie zamieranie rośliny.

Choroby grzybowe:

Czarna zgnilizna i zgorzel zgnilakowa. Obie te choroby mają podobne objawy. Na liściach pojawiają się plamy purpurowobrązowe, ciemnobrunatne lub czarne. Dolna część blaszki liściowej staje się jasnozielona. Gdy choroba zaatakuje korzenie, zaczynają gnić. Roślina z czasem zamiera. Występowaniu choroby sprzyja zbyt wysoka wilgotność podłoża i niska temperatura.

Ochrona: silnie porażone rośliny usuwamy, a pozostałe podlewamy Fongaridem 25 WP (0,05%) lub Previcurem 607 SL (0,15%). Po trzech tygodniach zabieg powtarzamy. Zapobiegawczo kilka razy w roku opryskujemy jednym z preparatów: Aliette 80 WP (0,2%), Brawo 500 SC (0,2%).

Anktraknoza. Na liściach pojawiają się brązowoczarne plamy z jasną obwódką między chorą a zdrową tkanką. Na powierzchni plam tworzą się czarne skupienia zarodników. Najczęstszą przyczyną choroby jest mechaniczne uszkodzenie blaszki liścia. Ochrona: liście z pierwszymi objawami wycinamy, a roślinę opryskujemy 2-3 razy co 7-10 dni jednym z preparatów: Biosept 33 SL (0,05%), Gwarant 500 SC (0,2%), Topsin M 500 SC (0,1%), Bravo 500 SC (0,2%). Podczas prac pielęgnacyjnych należy unikać kaleczenia rośliny.

Szara pleśń. Na liściach pojawiają się nieregularne brązowe plamy, pokryte szarym nalotem, a na kwiatach małe, okrągłe i brązowe. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność podłoża i powietrza oraz niska temperatura. Ochrona: porażone części rośliny wycinamy i wszystkie w kolekcji opryskujemy 2 razy co 10 dni jednym z preparatów: Rovral FLO 255 SC (0,2%), Sumilex 500 SC w (0,1%), Bravo 500 SC (0,2%), Topsin M 500 SC (0,1%), Gwarant 500 SC (,2%). Podczas chłodu unikamy zraszania roślin.

Choroby wirusowe:

Wirus mozaiki cymbidium. Początkowo na liściach pojawiają się wydłużone plamy, które z czasem się powiększają. Na liściach różnych gatunków storczyków plamy te wyglądają nieco inaczej. Na Cymbidium tworzą żółtozieloną mozaikę, u Vanda i Oncidium - chlorotyczne (jasnozielone lub żółtawe przebarwienia) pierścienie i smugi, a u Cattleya, Dendrobium, Epidendrum i Milonia - nekrotyczne (miejsca, w których tkanka obumarła) plamy i pierścienie. Na kwiatach storczyków pojawiają się plamy i smugi. Choroba hamuje wzrost rośliny.

Wirus mozaiki tytoniu, szczep storczykowy. Na liściach pojawiają się żółto-zielone smugi lub plamy. Na starszych liściach plamy te ulegają ściemnieniu i nekrozie (zamieraniu). Kwiaty porażonych roślin są zdeformowane, z brązowymi smugami na płatkach korony.

Plamistość pierścieniowa cymbidium. Na liściach pojawiają się chlorotyczne plamy i pierścienie, układające się w mozaikę brązowych plam.

Ochrona: Zainfekowane rośliny jakimkolwiek wirusem należy spalić razem z podłożem i doniczką. Narzędzia używane przy pielęgnacji należy odkazić denaturatem.

Szkodniki na storczykach występują rzadko, ale im wcześniej je wykryjemy i wytępimy to oczywiście lepiej dla rośliny. Storczyki mogą być zaatakowane przez: wełnowce, wciornastki (na kwiatach), tarczniki, miseczniki. Ochrona: - skuteczne preparaty: Confidor 200 SL, Mospilan 20 SP (0,02%), Actellic 500 EC. W doniczkach przy świeżo zakupionym storczyku możemy znaleźć ślimaki. Stosujemy wtedy dostępne środki do zwalczania szkodników.

Dodaj komentarz Komentarze (148)

 • Zgłoś nadużycie
  kasia (Gość), 14 kwietnia 2009, 15:14

  dzień dobry...proszę o poradę w sprawie choroby storczyków..niektóre liscie wygladaja jakby ktoś je podziurawił szpileczka czyli sa małe wybrzuszenie i na wierzchu liście maja male biale kropki otoczone brazowym kolorem a pod spodem jest lepiąca substancja...jak mozna pomoc moim kwiatuszkom? pozdrawiam :-)

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 15 kwietnia 2009, 16:56

  Przypuszczam, że storczyk został zaatakowany przez szkodniki, wskazuje na to lepiąca substancja pod spodem liścia. Polecam zastosować jeden ze środków opisanych w artykule o szkodnikach np. Confidor 200 SL dostępne w sklepach ogrodniczych. I co najważniejsze oddzielić zaatakowanego kwiatka od innych zdrowych kwiatków.

 • Zgłoś nadużycie
  Sylwia S (Gość), 18 kwietnia 2009, 12:02

  Witam, mam od miesiaca Storczyka i zauważyłam, że końcówki korzeni zamierają. Jeden nawet jest cały brązowy i uschnięty, na liściach nie ma żadnych zmian jak na razie. Proszę o pomoc, ponieważ nie chce stracić mojego pierwszego kwiatka, z góry dziekuje...

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 29 kwietnia 2009, 22:14

  Zasychanie jest często spowodowane niską wilgotnością powietrza oraz wysoką temperaturą panującą w pomieszczeniu. Można spróbować ustawić kwiatka na tacce z wilgotnym keramzytem lub mchem, podniesie to wilgotność powietrza.

 • Zgłoś nadużycie
  Majka (Gość), 27 maja 2009, 9:33

  Witam,

  W marcu tego roku dostałam pięknego amarantowego storczyka Phalenopsis na Dzień Kobiet. Niestety wydaje mi się, że coś jest z nim od początku "nie tak". Jak go dostałam miał 4 kwiaty+pąki, obecnie ma 7 kwiatów i widoczne następne 3 pąki (dwa kwiaty już opadły, ale myśle, że "ze starości"). Podlewam rzadko:10-14 dni. Stoi na parapecie zachodnim, w przeźroczystej szklanej osłonce do storczyków. Martwi mnie jednak to, że od początku mój storczyk jest "lepki". Ma jakby kropelki wody na łodydze, ale to nie jest woda, bo jak dotykam tej "kropelki" to ma raczej lepką konsystencję, przypominającą raczej żywicę niż wodę. Z tego powodu od początku oszczędnie go podlewałam, bo myślałam, że może był przelany już przy zakupie.... Niestety już prawie czerwiec, a ten stan nadal się utrzymuje. Jeśli chodzi o odżywkę, to używam Pokon do storczyków, ale ze 3 razy jej dopiero użyłam. Hmm storczyk przed tygodniem wypuścił nowy listek. No niby wszystko wygląda na pierwszy rzut oka dobrze, bo storczyk ma 7 kwiatów, 3 pąki, nowy listek, ale martwi mnie ta "kleistość kropel" na łodydze... Czy to normalne? Jeśli nie, co to może być i jak temu zaradzić?

  A co do liści... trudno mi cokolwiek stwierdzić, bo to mój pierwszy storczyk. Są zielone, górny sprężysty, te dolne troszkę mniej, ale nie zupełnie jakieś zwiędłe lub opadłe! Więc wydają mi się normalne, tyle że nieco bardziej miękkie od tego górnego. Na jednym liściu jest od początku jakby 5mm przeźroczyste "zgrubienie", tak jakby ktoś kapnął klejem super glue na środek liścia, ale to oczywiście nie żaden klej! Od spodu liścia w tym miejscu nic nie ma, więc to chyba nic groźnego. U podstawy wszystkich liści jest malutki listek, troszke pomarszczony i pożółkły (może go usunąć?). Raczej nic więcej nie zauważam. Wszystkich liści 6 + nowo wypuszczony (ma 2-3 cm).

 • Zgłoś nadużycie
  marta (Gość), 19 lipca 2009, 11:23

  Witam
  Mam identyczny problem z moim storczykiem. Całe listki i łodygi pokryte są kropelkami kleistej wydzieliny, poza tym wygląda zupełnie zdrowo, pięknie kwitnie a listki są zielone. Bardzo proszę o pomoc, jeśli ktoś wie co mu jest !!!

 • Zgłoś nadużycie
  Natala (Gość), 20 lipca 2009, 22:00

  Witam
  Mam pytanie w związku z moją orchideą. Ostatni kwiatki zaczeły mi usychać i opadać,koło lodyżki kwiatka pojawiły sie kropelki(kleiste) a cała łodyga stała sie prawie sucha i brązowa. Liście i korzenie są zdrowe i zielone. Co mam zrobić aby uratować mojego 1 kwiatka.

 • Zgłoś nadużycie
  Kasica (Gość), 21 lipca 2009, 15:20

  Jak mam hodowac storczyki po ich praekwitnięciu ?? Prosze o porade

 • Zgłoś nadużycie
  basia (Gość), 22 lipca 2009, 22:44

  witam ! proszę o pomoc ,mój storczyk właśnie okwitł ,obcięłam łodygę pozostawiając trzy oczka.Martwią mnie jego liście wydają się owiędłe i pomarszczone,te od dołu zupełnie skapciały :( i na nich pojawiły się białe plamy.Już nie wiem czy ma za dużo czy za mało wody -raatunkuuu.

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 24 lipca 2009, 11:52

  Storczyki są kwiatami dżungli, nie zawsze w domu możemy stworzyć im odpowiedni klimat. Niektóre kwiaty tak mają, że bez problemu aklimatyzuja się w danym pomieszczeniu, inne nie. Jeżeli liście są miękkie, to raczej danej rośliny już nie będzie. Kleiste substancje to nic innego jak atak szkodników i konieczny jest zabieg opryskiwania. Musimy też mieć na uwadze, że kupione rośliny w marketach są transportowane i przechowywane najczęściej w nieodpowiednich warunkach i stąd biorą się kłopoty w hodowli kwiatów - przeżywają kilka razy na swojej drodze szok termiczny.

 • Zgłoś nadużycie
  Proszę o pomoc !!! (Gość), 24 lipca 2009, 14:24

  Mam dwa storczyki od roku.Jak opadły im kwiaty to w ogóle nie kwitną.Jednemu opadły wszystkie liście,a drugiemu liście żółkną łodyga całkiem usycha,nie puszcza pędów.Proszę pomóżcie co ja źle robię.Proszę napiszcie mi dokładnie jaki i kiedy podlewać,cały opis uprawy by moje storczyki rosły.

 • Zgłoś nadużycie
  Ola (Gość), 2 sierpnia 2009, 14:18

  Witam
  Na moim storczyku pojawily się malutkie białe robaczki, jakby kokony. Są uśpione, bo nie ruszają się ani nie zmieniają miejsca. Mam je na dwóch storczykach, na innych nie ma tego. Co to jest i czym je zwalczyć?

 • Zgłoś nadużycie
  Monika (Gość), 10 sierpnia 2009, 14:52

  Witam mam dwa stoeczyki jeden od roku a drugi od niedawna na tym od roku pojawiły sie lepkie krople i miekkie liście,i prosze o porade. Aco do tego drugiego to odstawiłam go zdala od tamtego zeby sie nie zarazil.Prosze czym go wyleczyc.

 • Zgłoś nadużycie
  katarina (Gość), 11 sierpnia 2009, 23:13

  olu to wełnowce kup mospilan

 • Zgłoś nadużycie
  Majka (Gość), 23 sierpnia 2009, 2:34

  Kobirtki jak często podlewacie lub moczycie swoje storczyki ?? ? Ja podlewam rzadko, dopiero jak korzenie są srebrno-białe i jakby przykurczone;P Nie wiem czy nie podlewam ich zbyt rzadko? Korzenie mają ładne, nowe końcówki,ale liści nie zawsze są sprężyste...

 • Zgłoś nadużycie
  Majka (Gość), 23 sierpnia 2009, 2:35

  "Kobietki" miałam napisać... ;P

 • Zgłoś nadużycie
  martita (Gość), 29 sierpnia 2009, 11:55

  liście mojego storczyka zaczynają żółknąć... co mam zrobic?

 • Zgłoś nadużycie
  robert (Gość), 30 sierpnia 2009, 9:45

  Mojemu storczykowi opadły kwiaty i strasznie mocno uschła cala łodyga co robić?

 • Zgłoś nadużycie
  Olga (Gość), 30 sierpnia 2009, 22:18

  Witam.
  Na moim storczyku pojawiły się robaczki małe, coś takiego jak małe, gołe gąsienniczki. Kupiłam preparat zwalczający szkodniki roślin ozdobnych i robaków już nie ma. Pojawił się z kolei inny problem. Zaczął gubić kwiaty, a łodyga zmieniła kolor, już nie jest zielona na całej długości, a od góry robi się bardzo jasna brązowa. Nie wiem jak teraz mogę pomóc mojemu storczykowi. Proszę o radę.

 • Zgłoś nadużycie
  ASKA (Gość), 2 września 2009, 13:20

  Mam podobny problem jak inni , na liściach i łodygach lepka wydzielina ale storczyki pięknie kwitną nadal. Problem pojawił się w tym roku gdy do już posiadanych dokupiłam dwa nowe w supermarkecie. Podejrzewam że przywlekłam chorobę z tymi nowymi. Starałam się umyć liście i łodygi ale poprawa była tylko tymczasowa. Co dalej robić pomóżcie!

 • Zgłoś nadużycie
  hubert_pl@vp.pl (Gość), 15 września 2009, 10:14

  Witam
  od jakiegoś czasu storczyk zaczęły mi chorować i choroba rozprzestrzeniła się na pozostałe. Czym ją wyleczyć? Załączam fotografie, może ktoś spotkał już się z taką chorobą a ja nie znam się zbytnio na kwiatach. Link do zdjęć picasaweb.google.com/hubert.pluta/Storczyki#

 • Zgłoś nadużycie
  IGA55 (Gość), 15 września 2009, 14:42

  Witam!Mam problem ze storczykami!Otoz rowniez dostalam na Dzien Matki storczyk skazony welnowcem i nietylko ,ta kleista przezroczysta ciecza.W jednej z kwiaciarni dowiedzialam sie ,ze "welnowca" ciezko usunac,bo gniezdzi sie wszedzie ,niszczac caly kwiat,ale poradzono Mi kupic "denaturat"i przemywac nim cala rosline ,platkami z waty zanurzana w denaturacie i paleczkami higienicznymi,jest to bardzo pracochlonna powtarzajaca sie czynnosc!Jeden z 3 zaczol kwitnac choc jeszcze calkiem niepozbylam sie tej przypadlosci!Sprawdzam je i przecieram "denaturatem" w dalszym ciagu walcze !!!!Sa piekne ,ten ,ktory kwitnie ma cudne zdrowe liscie ,jestem z niego dumna :) )Pozdrawiam

 • Zgłoś nadużycie
  Edyta (Gość), 8 października 2009, 17:57

  Witam, prosze o pomoc moie storczyki wygladaja jak by byly zwiedniete,a liscie pomarszczone.Nie mam pojecia jak im pomoc.

 • Zgłoś nadużycie
  Alina (Gość), 10 października 2009, 23:10

  Wszystko wskazuje na to, że korzenie Pani storczyka obumarły, być może przez zbyt częste podlewanie. Roślina nie ma czym pobierać wody, dlatego więdnie. Te liście, które zwiędły roślina na pewno straci, powoli wyczerpie z nich wszelkie wartości pokarmowe, potem zżółkną i odpadną. Reanimowałam już klika w takim stanie - przeważnie trafiały do mnie od właścicieli, którzy tracili do nich cierpliwość.
  Powinna Pani wybrać go z doniczki, przeglądnąć korzenie, te w ładnym odcieniu zieleni, srebrno zielonym i kremowym są zdrowe. Jeżeli są któreś w odcieniu czarno lub jaskrawo zielonym, ciemno brązowym i w dodatku są miękkie to znaczy, że gniją i te należy wyciąć. Najlepiej przygotować do tego kawałek żyletki i trochę spirytusu do jej dezynfekcji (po ucięciu każdego namoczyć żyletkę w spirytusie i wycierać np. w chusteczkę higieniczną). Trzeba przy tym zachować ostrożność, żeby nie pokaleczyć innych korzeni. Potem spryskać korzenie Topsinem (koszt zakupu około 10 zł, dostępny w każdym sklepie ogrodniczym, zrobić roztwór tak jak podano na opakowaniu dla roślin ozdobnych), poczekać aż korzenie przeschną po oprysku i rany po cięciu posypać roztartym węglem drzewnym lub roztartą tabletką węgla (taką stosowaną przy biegunce). Posadzić na nowo w doniczkach, na dno można wsypać trochę keramzytu. Najlepiej ustawić doniczki na podstawce z wilgotnym keramzytem, (ale tak żeby doniczka nie stała w wodzie, a jedynie na wilgotnym keramzycie) i nie podlewać przez 2 tygodnie, aż przyschną rany po cięciu. Ma być jedynie wyższa wilgotność powietrza wokół roślin, co da nam wilgotny keramzyt na podstawce. Po tym czasie można je zacząć podlewać - na dwa sposoby krótkie ok. 10 minutowe zanurzenie doniczki w wodzie lub spryskiwanie podłoża do wypływania wody na podstawkę.

  Do podlewania najlepiej używać deszczówki lub wody destylowanej (ja kupuję ją w marketach w 5 l baniaczkach w cenie ok. 4,90). Na działce postawiłam plastikowe wiaderko, w które łapię deszczówkę. Najczęściej spryskuję storczyki wodą destylowaną (uwaga na stożek wzrostu - nie może się tam ona dostać), a podlewam deszczówką. Nawóz dodaję do każdego podlewania w 1/4 dawki tego co podano na opakowaniu. Co czwarte podlewanie jest bez nawozu. Podlewam co 10-14 dni. Przez pierwsze 7 dni po podlaniu podłoże jest wilgotne, w następnym już jest bardzo suche, ale nie podlewam. Spryskuję jedynie korzenie powietrzne wodą destylowaną z kilkoma kroplami soku z cytryny lub "mgiełką do storczyków" kupioną w sklepie ogrodniczym. Tak traktowane rosną u mnie jak burza, nie są atakowane przez choroby i pięknie kwitną.

 • Zgłoś nadużycie
  adi (Gość), 14 listopada 2009, 20:00

  Witam
  Parę dni temu otrzymałam w prezencie pięknego storczyka. Wydaje mi się jednak, że nie jest w najlepszym stanie. Ma parę rozwiniętych kwiatów i kilka pąków, ale niektóre z tych pąków spadły. Były już w kolorze płatków, nie wyglądały na uschnięte, a jednak opadły. Drugi problem to liście-wydają się ładne i sprężyste,ale dziwi mnie ich kolor. Są szarozielone w ciemnozielone plamy. PROSZĘ O POMOC :[

 • Zgłoś nadużycie
  Alina (Gość), 21 listopada 2009, 11:10

  Adi, czy te ciemnozielone plamy są miękkie i mokre?

 • Zgłoś nadużycie
  adi (Gość), 27 listopada 2009, 20:30

  nie-liście są suche, ostatnio zaczęły opadać dzień po dniu liście , zostały już tylko 2 z 5 czy 6, opadły też kwiaty i pąki. CO ROBIĆ?

 • Zgłoś nadużycie
  adi (Gość), 27 listopada 2009, 20:31

  a i roślina nie chce chyba przyjmować wody HELP

 • Zgłoś nadużycie
  Alina (Gość), 28 listopada 2009, 23:25

  Co to znaczy, że roślina nie chce przyjmować wody? Co się dzieje? Czy to jest Phalaenopsis? Czasem pąki opadają przy zmianie warunków po przyniesieniu ze sklepu do domu, ale jeżeli gubi liście to dzieje się niestety coś złego. Odpadanie liści wygląda na jakiś proces gnilny, bez zdjęć trudno to ocenić. Nie wiadomo jak był podlewany w sklepie. Proponowałabym przeczytać - jeżeli to Phalaenopsis - to co napisałam wyżej i sprawdzić jak wyglądają jego korzenie? Może w tym tkwi przyczyna choroby storczyka.

 • Zgłoś nadużycie
  Ela (Gość), 30 listopada 2009, 16:45

  Ja mam podobny problem ze storczykami jak poprzednicy. Liście są pokryte lepką cieczą i białym nalotem. nie mogę sobie z tym poradzić. Myłam liście mydłem szarym i nic to nie pomaga. Choroba zaatakowała kawę i cała ogromna ulubiona kawa jest pokryta nalotem a w tej chwili opadają jej liscie. Proszę aby mi ktoś pomógł co z tym robić. Szkoda mi wyrzucić storczyki bo mimo choroby kwitną.

 • Zgłoś nadużycie
  Alina (Gość), 1 grudnia 2009, 13:06

  To jest prawdopodobnie atak wełnowca, to taki owad pokryty białym kutnerkiem. Roślina może wyglądać jakby pokryta watą, lepka ciecz to jego odchody. Robale wysysają sok z liści i kwiat może je wszystkie stracić. Proszę dokładnie przemyć liście kwiatów wodą z odrobiną płynu do naczyń i kilkoma kroplami spirytusu - to rozpuszcza warstwę ochronną owada i łatwiej go wytępić. Zmieniać waciki w trakcie przemywania, miejsca trudno dostępne oczyścić za pomocą patyczków kosmetycznych - trochę pracy przy tym jest. Po przemyciu polecam spryskać Provado firmy Bayer, jest to preparat którym można spryskiwać rośliny pokojowe, co prawda jest droższy niż inne, ale nie trzeba go rozrabiać w odpowiednich proporcjach, jest w sprayu gotowy od razu do użytku. Po kilku dniach zabieg powtórzyć. Czasem - jeżeli jest ich bardzo dużo - mogą też żerować ciut niżej, przy korzeniach.
  Życzę powodzenia w walce.

 • Zgłoś nadużycie
  Lidia (Gość), 8 grudnia 2009, 16:37

  )Mam storczyka,ktory juz raz przekwitl poscil nowe dwa pedy i na starych dwoch odbil nowe pedy.Mam problem poniewaznowe paki kwiatowe wiedna i usychaja.Prosze o porade co mam zrobic,aby znowu pieknie kwitl.(Tych pakow ma bardzo duzo)

 • Zgłoś nadużycie
  Mika (Gość), 17 grudnia 2009, 18:31

  Witam, mam problem z moimi storczykami. Od dłuższego czasu wydzielają one klejącą, bezbarwną maź którą pokryte są zarówno liście jak i kwiaty (również cały parapet). Dodatkowo, liście i łodygi pokryte są brązowymi wypustkami. Proszę o pomoc.

 • Zgłoś nadużycie
  Alina (Gość), 23 grudnia 2009, 19:15

  Mika, Twój storczyk prawdopodobnie został zaatakowany przez tarczniki - to te brązowe zgrubienia. Przemyj roślinę wodą z dodatkiem płynu do naczyń i odrobiną spirytusu. Jeżeli tarczniki nie chcą schodzić podważaj je lekko paznokciem. Zastosuj potem jakiś środek owadobójczy.
  Lidio, powodem opadania pąków może być zbyt niska wilgotność powietrza, skok temperatury - może powiało chłodniejszym powietrzem przy wietrzeniu, a może stoją w pobliżu owoce, które wydzielają etylenem.

 • Zgłoś nadużycie
  Asia !! (Gość), 17 stycznia 2010, 12:14

  dzieńdobry mam pytanie co się robi gdy storczyk już przekwitnie.. ?

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl