Witaj na MagazynDomowy.pl!

Storczyki Cymbidium

Storczyki te są masowo uprawiane na kwiaty cięte, odznaczają się bowiem nie tylko niezwykłą urodą i kolorystyką, ale też dużą trwałością, w wazonie mogą stać do 6 tygodni.

Do rodzaju cymbidium zaliczanych jest około 50 gatunków zamieszkujących tropikalne i subtropikalne rejony od Madagaskaru, przez Indie, Chiny, Japonię, aż po Australię. Najczęściej są roślinami nadrzewnymi - epifitami, rzadziej naziemnymi. Podczas pory suchej przechodzą stan spoczynku, nawet kilkumiesięczny, kiedy to jedynym źródłem wody jest wilgotne powietrze w nocy i poranna rosa. Cymbidium odznacza się dużym wzrostem - niektóre odmiany osiagają wysokość 1,30 m. Liście są długie i wąskie, natomiast kwiatostany w postaci okazałych gron tworzą się u podstawy młodych, dobrze rozwiniętych pseudobulw.

Kiedyś cymbidium można było kupić jedynie jako kwiat cięty, obecnie dostępne są również w doniczce. Do upraw amatorskich zaleca się odmiany o słabszym wzroście, nie przekraczających 50-60 cm - supermini cymbidium. Kwiaty te nie wymagają ciepłych pomieszczeń. Dobrze rosną w domu, a latem możemy je wystawić do ogrodu.

Miejsce uprawy

Aby odnosić sukcesy w uprawie tego gatunku storczyków jesienią i zimą należy trzymać je w pomieszczeniu, którym panuje temperatura 10-15 stopni, a nocą 8-12 stopni. Jeśli jest za ciepło nie zawiążą paków kwiatowych. Storczyki te najlepiej czują się w miejscach jasnych o rozproszonym świetle słonecznym. Jeżeli uprawiamy je na parapecie o wystawie południowej lub południowo-zachodniej należy je delikatnie cieniować. Po ostatnich majowych przymrozkach mogą stać na balkonie lub w ogrodzie, w miejscu lekko zacienionym, lub np. zawieszone na gałęzi drzewa. Wiosną i latem odpowiada im temperatura w ciągu dnia 2030 stopni, a nocą 15-20 stopni.

Wilgotność powietrza

Dla zapewnienia dużej wilgoci, należy ustawić doniczki w dużym płaskim pojemniku na warstwie kamyków, między które nalewamy wodę. Prze cały rok należy zraszać liście, najlepiej rano. Podlewamy dopiero wtedy, gdy wyraźnie przeschnie podłoże. Latem dosyć obficie, a w okresie spoczynku oszczędnie, niewielkim dawkami. Jeżeli rośliny mają zbyt sucho, to ich pseudobulwy tracą jędrność. Do podlewania można używać wody wodociągowej, odstanej, ale najlepiej przegotowanej i ostudzonej do temperatury otoczenia. Do wody dodajemy na 1 litr, kilka kropli z cytryny lub szczyptę kwasku cytrynowego. Cymbidium, które zaczyna kwitnienie, podlewamy nieco obficiej, stopniowo zwiększając porcje wody.

Podłoże

Zaleca się mieszankę w równych częściach - korę sosnową, kwaśny torf włóknisty, keramzyt o średnicy 3-5 mm oraz węgiel drzewny w kawałkach.

Nawożenie

W okresie silnego wzrostu, od marca do września, zasilamy dwa razy w miesiącu wieloskładnikowymi nawozami np. Florovitem. Można stosować nawożenie przemienne - doglebowo i dolistnie.

Przesadzanie

Gatunek ten przesadzamy wiosną, gdy już zakończy kwitnienie, nie częściej niż co 2-3 lata. Najpierw podłoże lekko przesuszamy - nie podlewamy przez 5-6 dni. Wszystkie czynności podczas przesadzania należy wykonywać bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić korzeni. Nie należy zapomnieć o warstwie drenażowej. Pojemniki powinny mieć duże otwory odpływowe. Drenaż układamy do 1/4 wysokości doniczki. Na niej ustawiamy bryłę korzeniową i obsypujemy świeżym, lekko wilgotnym podłożem. Prze 6-8 dni wodę dostarczamy wyłącznie przez liście, często zraszając, dopiero później zaczynamy delikatne podlewanie, stopniowo zwiększając dawki.

Rozmnażanie

Podczas przesadzania rozrośnięte okazy można podzielić na 2-3 części, tak aby każda część miała przynajmniej po 4 pseudobulwy. Należy używać ostrego noża, starają się by rany były niewielkie. Zasypujemy je drobno zmielonym węglem drzewnym.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz Komentarze (3)

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl