Witaj na MagazynDomowy.pl!

Storczyki - Dendrobium

Kilka wieków temu po tę roślinę organizowano dalekie wyprawy. W XVIII wieku sprzedaż tego storczyka była wielką sensacją w Londynie. Można go było kupić tylko wraz z ludzka czaszką, na której wyrósł - takie było bowiem żądanie tubylczego plemienia, jako pierwszego właściciela.

Obszar występowania dendrobium rozciąga się od północnej Japonii, poprzez południowo-wschodnią Azję, do południowych rejonów Nowej Gwinei. W związku z tym okresy kwitnienia poszczególnych gatunków są bardzo zróżnicowane. W warunkach domowych najlepiej sprawdzają się: dendrobium phalaenopsis i bigibbum.

Miejsce uprawy

Stanowisko jasne, z dużą ilością światła rozproszonego, o wysokiej wilgotności powietrza - 60% i powyżej. Roślina powinna być często zraszana, doniczki najlepiej ustawić na wilgotnych kamykach, w celu zwiększenie wilgotności. Temperatura latem 20-25 stopni, a zimą w okresie spoczynku dla gatunków lubiących chłód dendrobium noble 10-15 stopni, zaś dla dendrobium phalaenopsis 15-18 stopni.

Podlewanie

W okresie wegtacji, od marca do sierpnia dość obficie, jednak podłoże nie może być zbyt mokre. Podlewamy wówcza , gdy już nieco przeschnie. W okresie spoczynku podlewamy niewiele, najlepiej tylko zraszać, aż do czasu, gdy zauwazymy pierwsze objawy więdnięcia.

Nawożenie

W okresie wegetacji co dwa tygodnie, małymi dawkami nawozów o stężeniu o połowę mniejszym niż jest zalecane. W czasie spoczynku nie nawozimy.

Przesadzanie

Rośliny lubią rosnąć w małych doniczkach. Przesadzamy co 2-3 lata w podłoże do storczyków. Na kilka dni przed przesadzeniem obficie podlewamy, po tym zabiegu przez 7-10 dni tylko zraszamy.

Dodaj komentarz Komentarze (2)

  • Zgłoś nadużycie
    Szpila (Gość), 10 maja 2014, 10:18

    Brak informacji o odcinaniu łodygi kwiatowej po przekwitnięciu. Kupiłem niedawno dwa takie storczyki i widzę w nich łodygi odcięte kilka centymetrów ponad ziemią. Kiedy je się odcina, czy po zgubieniu liści ? Bo kwiaty już jeden pogubił, ten co na obrazku, biały dalej stoi obsypany kwiatami.

  • Zgłoś nadużycie
    Kasia (Gość), 19 listopada 2015, 21:28

    Zostawic az opadna liscie, mozna odciac i uzyc do rozmnazania. Podobno korzenie pojawia sie po klku miesiacach.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl