Witaj na MagazynDomowy.pl!

Storczyki Falenopsis – Phalaenopsis
Cz. I Zasady pielęgnacji

Storczyki to przepiękne kwiaty, które wymagają od nas wiedzy... o nich samych. W naszym cyklu nauczymy cię wszystkiego co o tych kwiatach wiedzieć powinnaś.

O storczykach możemy powiedzieć, że z dżungli trafiły pod strzechy. Storczyki zamieszkują rejony tropikalne i subtropikalne od Madagaskaru, przez Indie, Chiny aż po Australię. Najczęściej są roślinami nadrzewnymi (epifitami), rzadziej naziemnymi. Podczas pory suchej przechodzą kilkumiesięczny okres spoczynku. Storczyki uprawiane są na kwiaty cięte, jak również jako doniczkowe. Odznaczają się niezwykłą urodą, kolorystyką, ale także trwałością. W wazonie mogą stać do 6 tygodni.

Storczyki doniczkowe najlepiej czują się w miejscach jasnych, przy rozproszonym świetle. Najlepszym miejscem jest parapet wschodni. Stojące na wystawie południowej lub południowo-zachodniej, latem, należy delikatnie cieniować. Od maja do października mogą stać na balkonie lub w ogrodzie, w miejscu lekko ocienionym np. pod drzewem. Wiosną i latem, w ciągu dnia, lubią temperaturę 20-30 stopni, a nocą 15-20 stopni.

Storczyki nie lubią dużo wody, ale za to należy im zapewnić wilgotne powietrze i przez cały rok zraszać liście. Nadmiar wody z liści nie powinien spływać do doniczki. Storczykom nie służy stale wilgotne podłoże. Podlewamy je dopiero wtedy, gdy wyraźnie przeschnie, latem dość obficie. Można robić to w wannie, czekając aż z podłoża wycieknie nadmiar wody. Podlewanie powinno przypominać ulewy tropikalne, przeplatane długimi okresami bez deszczu. W okresie spoczynku podlewamy bardzo oszczędnie, niewielką ilością wody.

Najlepsza jest woda przegotowana i ostudzona do temperatury pokojowej. Można używać wody z wodociągu, ale powinna być odstana. Do wody na 1 litr dodajemy kilka kropli soku z cytryny lub szczyptę kwasku cytrynowego.

Storczyki mają silnie rozrośnięty system korzeniowy. Lubią podłoże zmieszane z drobno zmielonej kory sosnowej, kwaśnego torfu, keramzytu oraz węgla drzewnego w równych częściach. Optymalny odczyn podłoża to pH 4 - 5,5.

Nawożenie: w okresie silnego wzrostu zasilamy dwa razy w miesiącu wieloskładnikowym nawozem np. Florovitem o niskim stężeniu. Do kupienia są specjalne nawozy dla storczyków. Można je nawozić przemiennie doglebowo i dolistnie.

Kwiaty przesadzamy wiosną, gdy zakończą kwitnienie, nie częściej jednak, niż co 2 - 3 lata. Wszystkie czynności przy przesadzaniu wykonujemy bardzo delikatnie, tak, aby nie uszkodzić korzeni. Doniczki powinny mieć duże otwory odpływowe i najlepiej z przeźroczystego plastiku, przez które do korzeni dochodzi światło. Świeżo przesadzone rośliny nie podlewamy przez około 8 dni. Wodę dostarczamy przez liście, często je zraszając.

Przesadzanie storczyków może być okazją do ich rozmnożenia. Używamy do tego ostrego noża, starając się by rany przy podziale pseudobulw były niewielkie.

By storczyki ponownie zakwitły muszą przejść okres spoczynku. Przez 6 tygodni nie podlewamy i nie nawozimy, możemy jedynie zraszać liście. Odmiana Falenopsis, najbardziej popularna często zakwita na tym samym pędzie.

Dlatego należy go przyciąć pod przekwitłym dolnym kwiatkiem. Gdy pojawią się nowe pąki zaczynamy bardziej obfite podlewanie i nawożenie.

Dodaj komentarz Komentarze (274)

 • Zgłoś nadużycie
  Nieznajoma (Gość), 5 listopada 2008, 15:43

  usychają mi kwiatki i nie wiem czym jest to spowodowane
  czy kwiat w okresie jesiennym odpoczywa
  prosze o radę

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 17 listopada 2008, 14:51

  Nie wiem jak długo masz tego storczyka. Jeżeli kwitnie już dosyć długo (tj. dwa miesiące), to mogą opadać pojedyncze kwiatki. Każdy kwiatek kiedyś więdnie.
  Opadanie kwiatów może być również spowodowane przelaniem lub zbyt intensywnym nawożeniem. Proszę napisz coś więcej.

 • Zgłoś nadużycie
  Ewa (Gość), 19 listopada 2008, 20:58

  Mój storczyk przez około 3 tygodnie był włożony razem z tą plastikową doniczką do ciemnej doniczki glinianej , która nie przepuszcza światła .Kwiatki w bardzo szybkim tepie usychaja.Niepokoje się bo to już mój 2 storczyk z , którym się cos dzieje.A i jescze małe pytanko czy (korzonki,co są pod listkami)mogą być przykryte np.ziemią.)Proszę o pomoc Ewa

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 5 grudnia 2008, 12:03

  Jak już pisałam w artykule o pielęgnacji podłoże do storczyków musi być specjalne, najlepiej kupione w sklepie ogrodniczym. To że korzonki wystają poza doniczkę, to nie jest to nic nienaturalnego. Doniczka ze storczykiem powinna być jasna przepuszczająca światło. Nie należy wkładać ich do osłonek ciemnych. Teraz na rynku pojawiło się mnóstwo pięknych osłonek do storczyków.
  To że masz już drugiego storczyka, z którym coś się dzieje nie powinno Cię zrażać. W zasadzie są to kwiatki bardzo łatwe w pielęgnacji. Trzeba tylko zachować parę prostych zasad. Storczyki nie lubią zbyt ciepłego pomieszczenia no i oczywiście mokrego podłoża.
  A poza tym kwiaty nim trafią do sklepu przechodzą czasami trudną drogę i nim trafią do naszych domów przechodzą kilka szoków termicznych. Życzę powodzenia.

 • Zgłoś nadużycie
  Ewa (Gość), 5 grudnia 2008, 21:22

  Witam bardzo dziekuje za poradę ... Pozdrawiam :)

 • Zgłoś nadużycie
  czesia110 (Gość), 14 grudnia 2008, 9:51

  prosze o porade ...jak i w jakiej ilosci i co jaki czas podlewamy storczyk... ?? dziekuje.

 • Zgłoś nadużycie
  kasia (Gość), 14 grudnia 2008, 17:33

  Moje storczyki kiedy mają juz duże paki kwiatowe nigdy nie moga zakwitnąc tylko robią sie różłte i opadają (nie dochochodzi do rozkwitniecia kwiatostanu) pomózcie mam juz 4 kolory tych storyczków i nie wiem co dalej robic

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 15 grudnia 2008, 18:38

  Jeżeli pąki opadają to albo jest za mokre podłoże, albo za dużo bądź też za mało odżywki dla storczyków, albo też kiedy wietrzymy mieszkanie stoją na przeciągu. Zbyt gwałtowna zmiana temperatury jest dla storczyków dużym szokiem.
  Nie powinno się też gwałtownie storczyków przenosić z miejsca na miejsce. Storczyki podlewamy raz na tydzień, lub co 10 dni. To zależy od wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jeżeli storczyki są przelane może dojść do gnicia korzeni. W takiej sytuacji ostrożnie wyjmujemy storczyka z doniczki i odcinamy uszkodzone korzenie. Kolejnym powodem zrzucania pąków może być zbyt mała ilość światła w okresie zimowym.

 • Zgłoś nadużycie
  Justynkaaaaa (Gość), 4 maja 2009, 12:28

  mam 6 storczyków w różnych kolorach, wszystkie stoją w nieprzezroczystych osłonkach, na parapecie i w różnych miejscach domu:stolik, komoda), każdy pięknie zakwitł już po kilka razy, czasem wypuszcza nowy pęd, czasem zakwita na tym samym. Nie stosuję zadnych nawozów, jedynie przegotowaną wode (podlewam co kilka dn bardzo delikatnie, ok szklanka na te 6 doniczek), a przekwitłe pędy obcinam 2 cm nad tzrecim "kolankiem"
  Może nie jest to zbyt troskliwa pielegnacja, ale chyba im to pasuje, bo pięknie sie odwdzięczają :)

 • Zgłoś nadużycie
  sylwia (Gość), 6 maja 2009, 9:10

  witam :)
  A co gdy nowozakupiony storczyk byl ułamany przy pędzię? Oczywiście usechł.ale puścil nowy listek i korzenie....Będzie coś z niego?Proszę o pomoc>)

 • Zgłoś nadużycie
  izaza (Gość), 6 maja 2009, 20:52

  oczywiście! tylko cierpliwie czekaj :) może nawet kilka miesiecy odpoczywać, tak jak u mniej - jeden zakwitł po pół roku, a drugi zaraza po przekwitnięciu - jak widać z tym bywa różnie :)

 • Zgłoś nadużycie
  Don Arturro (Gość), 6 maja 2009, 21:55

  E tam , nic nowego , znam to wszystko na "tip top" . Mam 16 lat i 26 sztorczyków :) , na razie tylko tyle.. ., ale jestem storczykomaniakiem i zamierzam powiększać małą kolekcje :) .
  Jeśli storczyk marnieje w ciemniej osłonce to może na dnie zalega woda , albo nie ma obiegu powietrza.. ? Ja do odłonek nasupuje na dno keramzyt , dzieki temu jest wiekszy ruch powietrza.. :) . Tylko o phalaenopsis piszą , a dendrobia.. , cattleye... , vandy... , cambrie... , miltonie... , paphiopedila.. i setki tysiecy innych.. ?

 • Zgłoś nadużycie
  sylwia (Gość), 7 maja 2009, 18:58

  dziekuje bardzo za odpowiedz.Mam jeszcze jedno pytanie....Właśnie w ciemnej osłonce mój jeden ze storczyków dostał na podłożu białych jakby mczyc-następnie z nicch wykluły się białe robaki długości około 4mm.Nie wiem czym to bylo spowodowane....boję się że to moje jakieś przeoczenie i mogły się zarazić pozostale storczyki......
  Pozdrawiam :)

 • Zgłoś nadużycie
  barbarach (Gość), 7 maja 2009, 19:41

  czy mozna chodowac storczyki w pomieszczeniu dosc ciemnym, z oknem na polnoc? Moze sa jakies odmiany, ktore moga rosnac w takich warunkach?

 • Zgłoś nadużycie avatar
  Dj.Pantera, 25 maja 2009, 15:43

  Hey. Mam pytanie co do orchidei i szkodnikow (jakieś muszki takie malutkie szare/białe) co mi radzicie jak to wytępić? Na kwiatach zaczynaja pojawiac sie jakies dziurki.
  W doniczce zrobil sie jakby mech/glon takie zielone na sciankach doniczki. PROSZĘ!! POMÓŻCIE!!!

 • Zgłoś nadużycie
  madzia (Gość), 11 czerwca 2009, 13:38

  mam problem usychają mi listki w storczykach

 • Zgłoś nadużycie
  Elunia (gość) (Gość), 11 czerwca 2009, 16:30

  W moim storczyku zaczął robić się zielony "mech" na korzeniach, potem liście zaczęły robić się żółte i cały storczyk
  zmarniał.Teraz w drugiej doniczce jest takie samo zjawisko ,staram się aby roślina nie miała "mokrych nóg",
  nie wiem co jest powodem "zielenienia" korzeni.I jeszcze jedno - w doniczkach zauważyłam małe muszki ,
  co robić aby się ich pozbyć? proszę o radę

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 16 czerwca 2009, 19:59

  Bardzo proszę o przeczytanie artykułu o chorobach i szkodnikach storczyków, jeżeli nie znajdzie się tam odpowiedź na zaistniały problem, postaram się pomóc. http://www.magazyndomowy.pl/storczyki-1/

 • Zgłoś nadużycie
  Elunia (Gość), 21 czerwca 2009, 0:34

  Witam :) Przeczytałam artykuły o chorobach i szkodnikach storczyków i niestety nic nie znalazłam na temat problemów z
  moimi storczykami :( Mam jeszcze jedno pytanie - liście jednego storczyka zrobiły się "miękkie" tak jakby zwiędłe
  i opadły wszystkie pąki -najpierw były zielone, a potem zrobiły się żółte i opadły :( Proszę o pomoc i radę :)
  Pozdrawiam :)

 • Zgłoś nadużycie
  Marlena (Gość), 6 lipca 2009, 22:09

  Dzień dobry :) mam pytanie : od niedawna zaczęłam hodować storczyka. Ładnie kwitł przez około dwa miesiące, a teraz gdy zrzucił kwiaty zaczęły dolne liście zżółkły mu i odpadły po pewnym czasie. Nie wiem co z nim zrobić.Proszę o porade.

 • Zgłoś nadużycie
  Anna (Gość), 7 lipca 2009, 7:25

  Tak czasem bywa, ja przeszłam kilka storczyków, które były ładne przez miesiąc-dwa a później nagle klęska. Od momentu jak zaczęły żółknąć i mięknąć liście a później zostały może ze 2 ledwo żywe zaczęłam szukać na forach.
  Wyczytałam że trzeba ratować i tak zrobiłam.
  Kupiłam keramzyt w OBI, wyszorowałam doniczkę, obcięłam w sumie coś czego i tak już nie było - czyli przegniłe korzonki, może z jeden się ostał. Posadziłam, czekałam... minął rok, mam nowe listki i nowe kwiatki, a i lekko go nawożę (jak sobie przypomnę) :-)

 • Zgłoś nadużycie
  iza (Gość), 9 lipca 2009, 10:20

  witam! mam pytanko i prosze o pomoc! trzy miesiące temu dostałam storczyka (jest to mój pierwszy storczyk i nie bardzo wiem jak go pielegnować) pięknie kwitł do tej pory ale niedawno jakby zaczeły mu schnąć kwiatki i opadły a pęd na którym były kwiatki jakby usechł,zrobił sie jakby zdrewniały. liscie są ładne zielone. ale nie wiem zabardzo co sie z nim dzieje i co mam zrobic z tym zsechniętym pędem czy obciąć czy zostawić.?bardzo prosze o pomoc

 • Zgłoś nadużycie
  emila (Gość), 10 lipca 2009, 13:35

  witam!niedawno kupiłam storczyka i zastanawiam sia czy można nabłyszczać jego liście specjalnym preparatem z odżywką do pielęgnacj liści ? może ktoś z was mi pomoże... nie chciałabym nic zepsuć...

 • Zgłoś nadużycie
  Iwona (Gość), 14 lipca 2009, 16:37

  Jeden z moich storczyków (mam go od ponad roku) pięknie kwitnie, ma trzy ogromne pędy kwiatowe, jeden pęd wypuścił już u mnie w domu. Ostatnio zaczęły mu blaknąć górne liście (są takie jasno zielono-żółte i u samej nasady brązowawo-bordowe) i dolne żółknąć. Natomiast kwiaty są wciąż piękne i pąki też się ładnie rozwijają. Co może być przyczyną żółknięcia liści? Proszę o poradę.

 • Zgłoś nadużycie
  Gość (Gość), 18 lipca 2009, 22:21

  Witam! Złamała Mi się łodyga pod wpływem wiatru. Można go jeszcze uratować? Jak tak to w jaki sposób. Z góry dzięki za odpowiedź.

 • Zgłoś nadużycie
  Kasica (Gość), 21 lipca 2009, 15:17

  Jak mam hodowac storczyki po przekwitnięciu ?? Prosze pomóżcie

 • Zgłoś nadużycie
  Graża (Gość), 27 lipca 2009, 20:20

  Mam trzy pięknie kwitnące storczyki. U nasady kwiatów jednego z nich pojawiły się krople gęstej, przezroczystej i lepkiej cieczy. Co to takiego .

 • Zgłoś nadużycie
  Urszula (Gość), 29 lipca 2009, 20:36

  DZIĘKUJĘ za komętarze

 • Zgłoś nadużycie
  Ola (Gość), 30 lipca 2009, 20:53

  Witam!
  Jestem posiadaczką na razie tylko dwóch storczyków, lecz w miarę możliwości materialnych 13-latki staram się powiększyć te grono. Mój storczyk, którego dostałam od mamy na urodziny usycha...Nie wiem co robić w tej sytuacji i proszę o trafne spostrzerzenia i uwagi oraz ogólne informacje na temat pielęgnowania tego cudownego kwiatu...
  Dziękuję.

 • Zgłoś nadużycie
  haywood_jablome (Gość), 3 sierpnia 2009, 20:04

  Czy storczyk, który stracił pędy kwiatowe wypuści nowe? Jego liście wyglądają zdrowo. Bardzo proszę o odpowiedź.

 • Zgłoś nadużycie
  Ewa (Gość), 6 sierpnia 2009, 16:03

  Dostam storczyka, ktory w doniczce przy sciankach ma zielona plesn, przy okazji nie znajac zasad pielegnacji chyba go przelalam, dwa liscie zzolkly i odpadly teraz mieknie kolejny lisc...Przestawilam go w miejsce sloneczne z dala od okna i zastanawiam sie jak go uratowac.

 • Zgłoś nadużycie
  bozena (Gość), 10 sierpnia 2009, 15:52

  Pomocy moj storczyk zmienil kolor na lisciach , liscie staly sie brunatne, co ztym zrobic, czy mozna jaokos temu jeszce zaradzic. Storczyka tego mam od marca i dalej kwitnie, podlewam go przegotowana woda i czasami odrzywiam. Raz go przelalam (tz moj maz, kiedy ja wyjechalam) ale stwierdzajac ten fakt zmienilam mu podloze, co jeszcze moge zrobib by go uratowac.

 • Zgłoś nadużycie
  Paulina (Gość), 11 sierpnia 2009, 19:49

  Ja mam w domu 21 storczyków i wiem z doświadczenia że moje storczyki pięknie mi kwitną jak cały czas stoją w wodzie czyli osłonka w których stoją jest do połowy pełna wody. Kiedyś też stosowałam te metody które się tam opisuje ale zaraz mi one pousychały i usłyszałam że mają stać w wodzie i od tej pory są piękne i promieniujące :)
  P.S. - Polecam je trzymać w sypialni :)

 • Zgłoś nadużycie
  aasiaa (Gość), 13 sierpnia 2009, 10:38

  Ja mam tez pytanko , Mojego storczyka dostałam na walentynki w tym roku i jeszcze ma jednego kwiatka .Kupiłam sobie wiekszą szklana doniczkę i chcę go przesadzić tylko nie za bardzo wiem jak sie do tego zabrać .Kupiłam ten granulat co jest na dole w doniczce i ustało na tym .Co zrobić z tymi pędami co wystają nad doniczką i czego użyć ( jakiej ziemi )do przesadzenia ? No i jak przekwitnie ten ostatni kwiatek czy go obciąc czy też nie .Powiem tak obcięłam storczyka jak przekwitł oczywiście mojej kumpeli i puścił wiecej odnóżek i jest bardzo piekny .Dodam jeszcze że ma drugiego którego nie podcięła i nie jest taki piękny i rozłożysty jak ten podcięty.Pozdrawiam

 • Zgłoś nadużycie
  Beata (Gość), 14 sierpnia 2009, 11:03

  Mam jak na razie 2 storczyki. Pierwszego kupiłam ponad rok temu, drugiego jesienią. Pierwszy przekwitł na jesień, ale już na przedwiośniu puścił trzeci pęd z pąkami, a na pozostałych dwóch pędach pojawiły się nowe odgałęzienia i pąki. Teraz ma w sumie 7 kwitnących obficie gałązek. Drugi przekwitał ale nie przekwitł jeszcze. Wiosną pojawiły się też nowe gałązki i pąki. Też jeszcze kwitnie, chociaż nie miał okresu spoczynku. Żadnych starych gałązek nie obcinałam. Pojawiły się na nich nowę odnóża i pąki. Storczyki stoją u mnie w ciemnych, glinianych osłonkach i zawsze mają wilgoć. Podlewam je odstałą wodą ze specjalną odżywką dla storczyków. Dla mnie to bardzo wdzięczne kwiaty bo długo i pięknie kwitną.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl