Witaj na MagazynDomowy.pl!

Storczyki - Katleja (cattleya)

Mniej znanym, lecz równie pięknym storczykiem jest katleja. Nazwę swą zawdzięcza Williamowi Cattleyowi, Anglikowi, który był posiadaczem jednej z większych kolekcji storczyków W XVIII wieku.

W stanie naturalnym rośnie w Ameryce Południowej. Katleja jest epifitem o sztywnych liściach i dużych jajowatych pseudobulwach. W uprawie amatorskiej kwitnie najczęściej od października do listopada. Piękne kwiaty o pofałdowanych brzegach mogą mieć kontrastowe barwy, zwykle różne odcienie różu i czerwieni, często z dodatkiem żółci i osiągać średnicę nawet 15 cm. Kwiaty utrzymują się ponad miesiąc.

Miejsce uprawy

Roślina najlepiej czuje się w szklarni lub specjalnych oknach kwiatowych. Wymaga stanowiska jasnego, ale niezbyt nasłonecznionego, lubi wystawę na oknie wschodnim. Latem, w upalne dni można ją lekko cieniować. W lecie temperatura powinna wynosić 18-22 stopnie, w zimie 16-18 stopni, najlepiej gdy w nocy jest kilka stopni niższa. W okresie spoczynku, w zimie, wymaga doświetlania przez 2-3 godziny dziennie. Okres spoczynku jest niezbędny, by na roślinie zamiast nowych pędów wyrosły kwiaty.

Podlewanie

Roślinę podlewamy tylko wodą miękką, przegotowaną (pH 4-4,5). Między kolejnym podlewaniem podłoże powinno nieco przeschnąć. W okresie spoczynku zapotrzebowanie na wodę zmniejsza się. Najważniejsze jest zapewnienie stałej wilgotności powietrza przez zraszanie jak najdrobniejszymi kroplami wody, tak by nie pozostawały one na roślinie.

Nawożenie

Nawozimy co 3-4 tygodnie dawką nawozów o połowę mniejszą niż zaleca instrukcja. W okresie spoczynku zaprzestajemy nawożenia.

Przesadzanie

Robimy to rzadko - tylko gdy doniczka jest już wyraźnie za mała. Katleja wymaga specjalnego podłoża dla storczyków: przekompostowany mech torfowiec zmieszany z korzeniami paproci lub korą drzew iglastych. Takie podłoże jest przewiewne, przepuszczalne i zawiera bardzo mało składników pokarmowych. Inny hodowcy tych storczyków zalecają inne podłoże: sporządzenie substratu z kawałków kory sosnowej, świeżo opadłe rozdrobnione liście dębu, buku, mech torfowy i torf ogrodniczy, można też dodać rozdrobniony styropian.

Rozmnażanie

W uprawie amatorskiej poprzez podział rośliny, tak by zawierała po 3-4 pseudobulwy - najlepiej podczas przesadzania.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl