Witaj na MagazynDomowy.pl!

Storczyki ogrodowe

Te piękne kwiaty mogą być nie tylko ozdobą naszych mieszkań. Są wśród nich gatunki, które możemy uprawiać w ogrodzie.

Bletilla pasiasta

Jest jednym z najczęściej spotykanych w sprzedaży storczyków gruntowych. W naturze występuje W Azji. Roślina tworzy pod ziemią kłącza, z których późną wiosną wyrastają rozety liści osiągające do 50 cm wysokości. Kwiaty, najczęściej różowe, pojawiają się late, i zwykle jest ich 5-6 na pędzie. Kwiaty te po posadzeniu dosyć długo się ukorzeniają, ale kwitną już w pierwszy roku. Nie lubią częstego przesadzania i dzielenia. Sadząc do podłoża należy dodać gliny, która zatrzymuje wodę w glebie. Gatunek ten źle rośnie na glebach piaszczystych i suchych.

bletilla pasiasta bletilla pasiasta

kruszczyk kruszczyk

Kruszczyki

Jest to nasz rodzimy storczyk. Najczęściej można spotkać kruszczyka szerokolistnego, który rośnie w widnych lasach, na łąkach i na nadmorskich wydmach. Dorastają do 4-50 cm wysokości i mają zebrane w wiechy kwiaty o średnicy kilkunastu milimetrów koloru od zielonego poprzez żółty do różowego. Roślina posadzona w ogrodzie bardzo szybko się rozrasta, tworząc ozdobne kępy. Latem należy ja regularnie podlewać. Kruszczyki preferują gleby wilgotne i należy pamiętać o częstym podlewaniu.

Plejone

Są to niewielkie storczyki, które w stanie dzikim występują w Himalajach i w górskich rejonach Chin. Roślina wyrasta z pseudobulw, z których wczesną wiosną wyrastają duże kwiaty, nawet około 10 cm średnicy. W zależności od gatunku mogą być czerwone, różowe, żółte. Na działce storczyki te sadzimy w zacisznym miejscu. Można go również uprawiać w doniczce w mieszkaniu, a po kwitnieniu, razem z pojemnikiem zadołować w ogrodzie. Storczyki warte są uwagi, z względu na wielkość kwiatów i kształt liści. Storczyk plejone dobrze rośnie w mieszance torfu i kory sosnowej. Podłoże powinno być lekko kwaśne

plejone plejone

stoplamki stoplamki

Stoplamki

Gatunek ten występuje prawie w całej Europie. W Polsce najczęściej możemy spotkać stoplamka szerolistnego na wilgotnych łąkach. Rośliny te tworzą podziemne rozwidlone bulwy i dorastają do 40 cm wysokości. Gatunek tez wyróżnia bardzo intensywnym różowym kolorem kwiatostanów, jak też fioleto nakrapianymi liśćmi. Kwitnienie rozpoczynają w maju. W przyrodzie możemy spotkać formy z różnicowane pod względem wielkości roślin, faktury liści oraz koloru kwiatów. Gatunek ten nie ma wielkich wymagań glebowych, jednak preferuje podłoże zasobne w węglan wapnia. Lubią gleby wilgotne, należy pamiętać o regularnym podlewaniu.

Obuwiki

To bardzo efektowne i ciekawe storczyki ogrodowe. Jest też najdroższym gatunkiem w wśród storczyków ogrodowych. W Polsce występuje bardzo rzadko. Rośnie w jasnych lasach liściastych, zaroślach, dorasta do 70 cm wysokości. Kwitnie od maja do lipca i na każdym pędzie wyrasta od 1 do2 kwiatów. Kwiaty mają niezwykły kształt i są w kolorze żółto-brunatnym. Obuwik pospolity wymaga podłoża wapiennego. Jest gatunkiem trudnym w uprawie, mimo zapewnienia optymalnych warunków. Najlepiej wykopać głęboki dół (1x1m), na dno wsypać gruby gruz wapienny, później drobniejszy gruz, a następnie ziemię kompostową wymieszaną z ziemią ogrodową z dodatkiem wapiennej skały.

obuwik obuwik

Uprawa

Wszystkie gatunki najlepiej sadzić wczesną wiosną. Sadzone jesienią mogłyby nie przetrwać zimy, ze względu na słabe ukorzenienie w podłożu. Wybieramy miejsce zaciszne, osłonięte od zimnych wiatrów i raczej w półcieniu. Najlepszym sposobem nawożenia storczyków ogrodowych jest dodawanie wiosną do podłoża dobrego kompostu, którym można ściółkować glebę wokół roślin. Takie nawożenie powinno wystarczyć na całe sezon wegetacyjny. W okresie letnim należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin, najlepiej deszczówką.

Zimowanie

Przed zimą, najlepiej późną jesienią musimy storczyki okryć liśćmi i gałązkami iglaków. Jest to szczególnie ważne w pierwszym roku, kiedy to rośliny są jeszcze słabo ukorzenione i nieprzystosowane do nowych warunków. Bardzo wrażliwe na mróz są storczyki plejone, zaleca się wykopać i przechowywać do wiosny w pomieszczeniu o temperaturze 5-10 stopni.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

  • kruszczyk
  • stoplamki
Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl