Witaj na MagazynDomowy.pl!

Strelicja królewska (Strelitzia reginae)

Te piękne kwiaty, przypominające rajskiego ptaka do niedawna były uprawiane na kwiat cięty, ale z powodzeniem można je hodować w warunkach pokojowych.

Strelicja pochodzi z Afryki Północnej i należy do rodziny bananowatych. Nie tworzy pnia, a lekko niebieskawe liście wyrastają na długich ogonkach i osiągają wysokość 2 metrów. Niezwykle oryginalne kwiaty mają pomarańczowe i niebieskie płatki i budowę nasuwają skojarzenia z rajskim ptakiem. Kwiaty te są bardzo cenione w bukieciarstwie. Kwitnienie rozpoczynają od listopada i trwa on całą zimę.

Miejsce uprawy

Strelicja wymaga stanowiska jasnego i słonecznego. Lubi ciepło, latem można wystawić ja do ogrodu. Kwitnienie możliwe jest dopiero po przejściu okresu spoczynku, który przypada na miesiące letnie. W zimie, w okresie kwitnienia wymaga temperatury 15-18 stopni i dość dużej wilgotności powietrza.

Podlewanie

W okresie spoczynku, od maja do sierpnia, minimalnie, ale tak, by nie zasuszyć bryły korzeniowej. Od sierpnia zaczynamy podlewać obficie.

Nawożenie

Strelicja nie ma dużych wymagań pokarmowych. Nawożenie zaczynamy po okresie spoczynku 1-2 razy w miesiącu, nawozami do roślin kwitnących.

Przesadzanie

Nie za często, co 3-4lata w dość zwięzłe podłoże. Strelicję sadzimy do dużych donic, gdyż silnie się rozrastają.

Rozmnażanie

Najczęściej podczas przesadzania dzielimy silnie rozrośniętą bryłę korzeniową. Możemy też rozmnażać ją poprze wysiew nasion. Jednak prze cały okres kiełkowania temperatura nie może spaść poniżej 25 stopni.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl