Witaj na MagazynDomowy.pl!

Surfinia

Surfinia do Polski trafiła pod koniec XX wieku, w latach 90-tych. Wyhodowali ją japoński naukowcy poprzez inżynierię genetyczną ze starszej odmiany jaką jest petunia.

Charakterystyka

Surfinia nie jest rośliną trudną w uprawie. Istnieje bardzo wiele odmian tych bardzo dekoracyjnych kwiatów. Poszczególne odmiany różnią się kolorem i wielkością kwiatów, długością pędów, kształtem kwiatostanu Pędy mogą dorosnąć nawet do dwóch metrów długości.

Warunki uprawy

  • Podłoże - surfinia lubi podłoże lekko kwaśne, dobrze przepuszczalne. Na dno skrzynek czy też innych pojemników sypiemy warstwę drenażu np. keramzytu, grysu. Jeśli kupiliśmy ziemię do kwiatów uniwersalną, musimy ja lekko zakwasić torfem kwaśnym, trocinami z drzew iglastych lub też korą drzew iglastych.

  • Stanowisko - kwiaty najlepiej rosną w pełnym słońcu. W miejscach zacienionych będą słabo rosły i niezbyt dobrze kwitły.

  • Podlewanie - kwiaty wymagają bardzo regularnego podlewania. W bardzo upalne dni nawet dwa razy dziennie. Nie wolno dopuścić do przesuszenia podłoża. Nie wolno również zalewać rośliny, nie lubi ona nadmiaru wody. Przy podlewaniu starajmy się nie moczyć kwiatów, bo surfinia tego nie znosi, nie przestrzegając tej zasady narażamy roślinę na to,że zacznie nam ona brązowieć.

  • Zasilanie - surfinia jest żarłoczną rośliną. Należy ją regularnie nawozić specjalnymi nawozami przeznaczonymi do tego gatunku kwiatów. Można to robić codziennie stosując słabszy roztwór nawozu lub też co drugi dzień. Regularne nawożenie zapewni obfite kwitnienie i ładna roślinę z długimi pędami.

  • Pielęgnacja - polega na regularnym nawożeniu, podlewaniu i usuwaniu zwiędłych kwiatów. Przekwitnięte kwiatostany usuwamy wraz z zawiązką nasion, dzięki temu roślina nie traci energii na ich budowę.

  • Choroby - surfinia jest podatna na choroby grzybowe. Jeśli to możliwe na czas opadów schować roślinę pod daszek i uważać podczas podlewania. Jeśli jest już chora roślina stosujemy oprysk preparatem Topsin M 500 SC na przemian z preparatem Dithane NeoTec 75 WG . Stosując dwa środki zapobiega to uodpornieniu się rośliny na jeden z nich.

  • Szkodniki - najczęściej jest atakowana przez mszyce i meszki. Należy jak najszybciej zastosować oprysk, tak by nie dopuścić do rozwoju kolonii.

Zastosowanie

Ze względu na efektowność surfinie można sadzić do skrzynek balkonowych. Będą one ozdobą aż do przymrozków. Możemy zestawiać je z innymi kwiatami w kontrastującym kolorze np. uczep, kocanka. Mogą też zdobić parapety okienne, werandy, altany, kosze wiszące .

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl