Witaj na MagazynDomowy.pl!

Świat paproci

Paprocie należą do najstarszych roślin na Ziemi. I choć kojarzone są z lasem, z powodzeniem możemy uprawiać je w ogrodach i to nawet w największym cieniu.

Na świecie znanych jest około 10 tysięcy gatunków paproci, ale zaledwie 50 z nich rośnie w Polsce. Ze względu na zimoodporność doskonale sprawdzają się w uprawie w naszych ogrodach.

Większość paproci to rośliny wieloletnie, których największą ozdobą są liście i charakterystyczne rozety. Paprocie najlepiej czują się na stanowisku pod drzewami i w głębokim cieniu, co jest ich wielką zaletą. Niewiele jest bylin, które znoszą takie warunki.

Uprawa

Większość paproci preferuje lekko kwaśne podłoże lub kwaśne z dużą zawartością próchnicy, przepuszczalne i dobrze zdrenowane. Silnie kwaśne podłoże lubią długosz królewski, paprotka zwyczajna, podrzeniec i onoklea wrażliwa. Gleb zasadowych wymagają natomiast zanokcicie, języcznik zwyczajny, cienistka Roberta i paprotnica krucha. Wszytskie paprocie wymagają wilgotnego podłoża. Starsze. dobrze zakorzenione rośliny mogą znieść okresowe niedobory wody, żadna jednak paproć nie wytrzyma przedłużającej się suszy. Zatrzymanie wilgoci w glebie ułatwi ściółkowanie jej przekompostowaną korą sosnową lub trocinami z drzew iglastych. Gatunki zawsze zielone należy sadzić w miejscach ciepłych i osłoniętych, co uchroni je przed wysuszającymi zimnymi wiatrami. Warto również zabezpieczyć je w czasie dużych spadków temperatury.

Towarzystwo dla paproci

Paprocie bardzo ładnie prezentują gdy na rabacie zestawionych jest kilka różnych gatunków. Różnią się one kolorem, kształtem liści, wielkością i wysokością. Dobrym towarzystwem są rośliny o podobnych wamaganiach uprawy np. różaneczniki, funkie, bergenie. Kompozycje takie możemy urozmaicić bylinami kwitnącymi - tawułkami, parzydłem, naparstnicą, tojadami czy pluskwicą. Bardzo ładnie wygląda też zestawienie drobnych roślin cebulowych, jak przebiśniegi, śnieżyce. Paprocie reprezentacyjnie wyglądają nad stawami i oczkami wodnymi.

Do ogrodów skalnych nadają się niektóre paprocie o niewielkim wzroście. Najlepiej czują się w ocienionych częściach ogrodu skalnego lub na murkach i kamiennych stopniach schodów i ścieżek.

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Ogrody

Ostatnio na MagazynDomowy.pl