Witaj na MagazynDomowy.pl!

Syningia ogrodowa, gloksynia

Tę dekoracyjną roślinę o wielkich aksamitnych kwiatach, bardziej znamy pod nazwą gloksynii. Jej właściwa nazwa pochodzi od ogrodnika Wilhelma Sinninga, niemieckiego przyrodnika, który w XVIII wieku był dyrektorem Ogrodu Botanicznego w Bonn.

Miejsce uprawy

Roślina powinna stać w miejscu jasnym , lecz nie bezpośrednio nasłonecznionym. Lubi wilgotne i ciepłe powietrze - optymalna jest temperatura pokojowa.

Podlewanie

Podczas kwitnienia podlewamy obficie, ale bez przesady, letnią wodą nie zawierającą wapnia. Nadmiar wody może powodować gnicie grubych pędów. Wodę wlewamy na podstawek lub pod liście, tak by nie zamoczyć kwiatów. Po przekwitnieniu należy stopniowo ograniczać podlewanie, ale nie zasuszyć rośliny od razu.

Nawożenie

W czasie kwitnienia nawozimy co tydzień, nawozami do roślin kwitnących. doniczkowych.

Rozmnażanie

Gloksynię można rozmnażać z nasion, z sadzonek pędowych, przez podział bulw lub z sadzonek liściowych.

Szkodniki i choroby

Na młodych pędach lubią żerować mszyce, które najlepiej zwalczać przy pomocy oprysku Pirimorem w aerozolu. Nadmierne podlewanie może szybko doprowadzić do gnicia podstawy pędu, a z kolei przesuszanie powoduje zasychanie końców liści i słaby wzrost rośliny.

Okres spoczynku

Jeżeli chcemy , aby syningia zakwitła nam w następnym roku, to po przekwitnięciu ograniczamy podlewanie, stopniowo do zasuszenia rośliny. Następnie obcinamy resztki liści i wyjmujemy kłącze, które przechowujemy w miejscu suchym np. pudełku z piaskiem. Jeżeli nie mamy możliwości odpowiedniego przechowywania kłącza, możemy pozostawić je w doniczce. W lutym trzeba kłącze przesadzić do świeżej, najlepiej kompostowej ziemi i ustawić blisko światła, w temperaturze pokojowej. Podlewanie rozpoczynamy od umiarkowanego, a w miarę wypuszczania liści, coraz obficiej, lecz nie można dopuścić do zalania.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl