Witaj na MagazynDomowy.pl!

Szeflera

Szeflera w swoim naturalnym środowisku w Australii jest wysokim drzewem sięgającym 40 metrów wysokości. W warunkach domowych jest bardzo okazałą i efektowną rośliną, która przypomina rozgałęziony krzew.

Charakterystyka

Szeflera ma duże, długoogonkowe, tworzące jakby parasol liście, złożone w zależności od wieku z 4-14 listków. Latem można wystawić ją do ogrodu w zaciszne miejsce. W kwiaciarniach najczęściej kupowanym gatunkiem jest 'szeflera arboricola', o liściach z żółto przebarwionymi brzegami. Szeflera nadaje się do uprawy hydroponicznej.

Warunki uprawy

 • Stanowisko - wymaga dużej ilości światła, ale należy chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Jesienią i zimą potrzebuje nieco niższej temperatury 12-18 stopni. W maju kiedy miną ostatnie przymrozki można wystawić ją w miejsce zaciszne i lekko ocienione np. pod drzewo.

 • Podlewanie - podłoże powinno być stale lekko wilgotne, nie można dopuścić do zalania. Zimą podlewanie ograniczamy, ale nie przesuszamy podłoża. Szeflera lubi zraszanie liści. Dorze jest również co jakiś czas przecierać je wilgotną ściereczką. Można także nabłyszczać liście, ale nie częściej niż raz na kilka miesięcy.

 • Podłoże - substrat torfowy lub ziemia uniwersalna do kwiatów o pH 5,5 – 6,5.

 • Zasilanie - w okresie wegetacji tj wiosną i latem co dwa tygodnie nawozami do roślin o ozdobnych liściach. Od września zaprzestajemy nawożenia. Można także stosować nawozy o przedłużonym działaniu.

 • Rozmnażanie - można rozmnażać z nasion, jednak nie polecam tej metody do warunków domowych. Najłatwiej poprzez sadzonki wierzchołkowe ukorzeniane latem. Umieszczamy je w podłożu torfowym, nakrywamy folią w której robimy parę otworów.

Dodaj komentarz Komentarze (2)

 • Zgłoś nadużycie
  zuza (Gość), 19 stycznia 2013, 18:39

  opadaja liscie co robic?

 • Zgłoś nadużycie Nora Krawczyk awatar
  Nora Krawczyk, 20 stycznia 2013, 14:16

  Niestety w mieszkaniach zimą powietrze jest bardzo suche, a szeflera to kwiat dżungli, lub wysoką wilgotność. Jedyne co możemy robić, to często zraszać, nawilżać powietrze, a gdy tylko w maju nie ma zagrożenia przymrozkami wynieść do ogrodu.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Kwiaty

Ostatnio na MagazynDomowy.pl