Witaj na MagazynDomowy.pl!

Szkodliwe mszyce

Kiedy osiedlą się na roślinach potrafią doprowadzić do ich osłabienia, a nawet zaniku. Przenoszą też choroby wirusowe z jednej rośliny na drugą. Należy je zwalczać od razu jak się tylko pojawią, nie pozwalając na rozprzestrzenianie.

Mszyce należą do rzędu pluskwiaków równoskrzydłych, a ich rozwój jest dosyć skomplikowany. Wiosną z zapłodnionych jaj wylęgają się larwy, są to założycielki przyszłych kolonii. U gatunków migrujących wkrótce rodzą się uskrzydlone samice, które szybko przenoszą się w różne miejsca, na odpowiadające im gatunki roślin i tam rodzą liczne potomstwo - jedna samica może urodzić od 50 do 100 młodych. Żywią się sokami roślin, najczęściej żerują na młodych pędach, gdzie jest najwięcej substancji odżywczych.

Aby dostać się do soków, mszyce wbijają się ssawką w kilku miejscach, szukając tkanki przewodzącej. Kiedy ją znajdą, nie muszą już nic więcej robić. Sok wypływa pod wpływem ciśnienia, jakie panuje w komórce i sam wpływa do przewodu pokarmowego mszyc. Soku jest tak dużo, że szkodniki nie są wstanie go strawić. Duża część wydalana jest na zewnątrz w postaci tzw. spadzi, która z kolei zawiera tyle cukru, że chętnie zbierają ją pszczoły i przerabiają na miód spadziowy. Tą słodką spadź lubią też mrówki. Niezebrane przez pszczoły i mrówki resztki spadzi wykorzystują grzyby sadzaki. Takie zjawisko dla rosnącej rośliny nie pozostaje obojętne. Liście pokryte grubą warstwą grzybni nie mogą normalnie asymilować, nie dociera do nich światło.

Ale to nie wszystko, co potrafią mszyce. Żerując na różnych roślinach przenoszą choroby powodowane przez wirusy. Ich zwalczanie jest bardzo trudne, a zainfekowane rośliny najlepiej usuwać. Masowe pojawienie się mszyc może zagrozić naszym uprawom i roślinom ozdobnym. Dlatego też należy uważnie obserwować i niszczyć pierwsze pojawiające się osobniki. Najbardziej radykalny jest ich oprysk preparatem owadobójczym. W zwalczaniu mszyć mamy naturalnych sprzymierzeńców - są to biedronki, złotooki, pryszczarki drapieżne. Żywią się mszycami i w ciągu swojego krótkiego życia mogą zjeść od 150-800 mszyc. Nie należy ich więc niszczyć.

larwa biedronki zjadająca mszyce larwa biedronki zjadająca mszyce

więcej zdjęć » Galeria zdjęć

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Najpopularniejsze w Ogród

Ostatnio na MagazynDomowy.pl