Witaj na MagazynDomowy.pl!
Kwiat ten jest nieodzowną dekoracją naszych mieszkań w zimowe grudniowe dni. Latem możemy prawie o nim zapomnieć, ale kiedy pojawiają się pąki, wraca do łask.
Kaktus bożonarodzeniowy pochodzi z rejonów Brazylii. W warunkach naturalnym jest epifitem z liściasto spłaszczonymi członkami pędów i ostrymi ząbkami na brzegach. Kwitnie od listopada do stycznia - na czerwono, różowo, fioletowo lub kremowo. Jest rośliną dnia krótkiego. W okresie kwitnienia jest bardzo wrażliwy na wszelkie ruszanie, przestawianie - grozi to zrzuceniem pąków.
Miejsce uprawy
Stanowisko powinno być jasne lub półcieniste, bez bezpośredniego słońca. Zarówno latem, jak i zimą wymaga temperatury 20 stopni. Silniejsze kwitnienie można pobudzić, trzymają roślinę od września do połowy października w możliwie chłodnym miejscu, jednocześnie nie nawożąc i mało podlewając. po tym czasie w miarę ukazywania się pąków kwiatowych, zwiększamy wilgotność podłoża i powietrza. Po przekwitnięciu następuje długi okres spoczynku, trwa on około dwa miesiące. Należy wówczas ograniczyć podlewanie i zmniejszyć temperaturę. Okres ten kończy się zazwyczaj gdy pojawiają się nowe pędy.
Podlewanie
Należy utrzymywać lekko wilgotne podłoże. Po kwitnieniu i we wrześniu-październiku, roślina przechodzi okres spoczynku, podlewamy nieco mniej.
Nawożenie
Wiosna i latem raz na miesiąc zasilamy roślinę nawozami do kaktusów.
Przesadzanie
Kaktus bożonarodzeniowy nie wymaga zbyt częstego przesadzania, można nawet powiedzieć, że nie lubi. Robimy to w razie konieczności i bardzo ostrożnie. Zwracamy uwagę na to, by nie otrząsać ziemi z bryły korzeniowej. Podłoże jak u wszystkich epifitów nie powinno być zasadowe. Rozmnażamy przez sadzonki pędowe pobierane latem i ukorzeniamy w wilgotnym piasku w temperaturze 20-22 stopnie.
Choroby
szarobrunatne plamy - zaburzenia w gospodarce wodnej. W dni ciepłe i słoneczne, podlewamy w godzinach południowych, a w pochmurne i wilgotne podlewamy umiarkowanie;
czerwienie pędów, czerwonobrunatne przebarwienia - roślina stoi w zbyt nasłonecznionym miejscu i jest poparzona promieniami;
zahamowanie wzrostu, marszczenie pędów, gnicie korzeni, brunatnienie - przyczyną jest zgnilizna mokra. Należy roślinę przesadzić uprzednio odkażając w 2% roztworem formaliny handlowej. Unikać zbyt obfitego podlewania i zasilania.
pleśniowy nalot - choroba grzybowa; ograniczyć podlewanie,roślinę spryskać np. Rovralem lub Saprolem.
Szkodniki
przędziorek - roślina osnuta delikatną pajęczyną, można dostrzec czerwone pajęczaki długości około 0,5mm.
wełnowce - odbarwione żółte plamy, roślina marnieje, w załamaniach pędów można dostrzec białe kłaczki jakby waty, a w nich cielistoróżowe owady;
tarczniki - do pędów w odbarwionych miejscach ściśle przylegają drobne, białe lub brunatne, okrągłe tarczki;
nicienie korzeniowe(mątwiki) - roślina żółknie i więdnie, a na korzeniach można stwierdzić drobne, gruzełkowate nabrzmienia - roślinę wyrzucamy.
W przypadku zauważenia powyższych objawów opryskujemy kwiatka odpowiednimi preparatami.
Chcesz mieć dwa takie same egzemplarze roślinki, bez wydawania pieniędzy u ogrodnika? Wystarczy rozmnożyć je samej w domu. Czasami to czynność banalnie prosta, w innym przypadku trudniejsza. Warto ... Czytaj dalej »
Gdy wzrost rośliny jest dość intensywny szybko może zrobić się jej ciasto w doniczce, w której rośnie. Przesadzenie jej do nowej doniczki i ziemi jest dla niej niezbędne do dalszego rozwoju. ... Czytaj dalej »
Wino kasztanowe jest najszybciej rosnącym i osiągającym największe rozmiary pokojowym pnączem. Pochodzi z Wietnamu i Laosu. Czytaj dalej »
Cibora, zwana popularnie papirusem należy do rodziny turzycowatych. Jest to roślina spotykana głównie w strefie zwrotnikowej i podzwrotnikowej. Czytaj dalej »
Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, wanna czy prysznic, ...
Wiosna tuż, tuż. Mimo łagodnej zimy wszyscy z ...
Obserwując zjawiska przyrodnicze np. zachodzące słońce, ...
nic mi to niepomogło JA CHSE WIEDZIEĆ JAK USUNĄĆ PAJĄCZAKI Z KWIATÓW DONICZKOWYCH
Dzięki przydało mi się