Witaj na MagazynDomowy.pl!

Sztuka mówienia "nie" - asertywność

Asertywność to umiejętność wyrażania własnego zdania, opinii, krytyki. To również umiejętność odmawiania w sposób stanowczy a zarazem nie raniący innych. Asertywność to też umiejętność przyjmowania krytyki i pochwał, świadomość własnej wartości, otwartość i wrażliwość na innych.

Wiele osób czuje, że są wykorzystywane a jednocześnie nie doceniane. Nieraz spotykamy kogoś bliskiego skarżącego się np. na swoje dzieci - mówią nam, że zajmują się wnukami całymi dniami, nawet w niedzielę, że nikt nie pyta ich czy dobrze się czują, czy mają czas. I wcale nie oznacza to, że nie kochają swoich wnuków. Ale oni już przecież wychowali swoje dzieci, teraz niech one wychowują swoje. Oni też przecież mają swoje plany i marzenia, które teraz na emeryturze chcą realizować. Mogą służyć radą, pomocą, mogą pomóc w opiece, ale nie zajmować się wnukami cały czas.

Innym przykładem, który jest pewnie mniej przyjemny, to wykorzystywanie pracownika. Jednym z kryterium przy wyborze pracownika jest punkt mówiący o jego dyspozycyjności. Co to oznacza? Że mamy być dyspozycyjni przez 24 godziny? A co będzie, jeśli pracodawcy powiemy "nie"?

Sztuka mówienia "nie" lub "tak"

W obecnych czasach, przy problemie bezrobocia, trudno jest być asertywnym. Jednak asertywność, to nie tylko mówienie przysłowiowego "nie". To również mówienie "tak". To wyrażanie własnego zdania i opinii na dany temat. Umiejętność bycia asertywnym leży gdzieś pośrodku, pomiędzy uległością a agresją. Zdolność komunikowania się z otoczeniem przy zachowaniu własnej odrębności i bez narzucania innym swojego zdania, nie jest łatwą sztuką. Dla wielu z nas przyjmowanie pochwał nie stanowi problemu. Ale kiedy jesteśmy krytykowani, to już problem. Kiedy czujemy, że krytyka jest słuszna, to nie brońmy się przerzucając np. winę na kogoś innego. Powiedzmy, "tak masz rację", postaraj się wyjaśnić sprawę bez agresji.

Droga do asertywności

Na początku naszej drogi przy nauce asertywności napotkamy na opór. Ale jeśli czujemy, że tylko tą drogą możemy dojść do szanowania nas i naszego zdania to warto podjąć ten wysiłek. Nie oznacza to, że mamy stać się egoistami. Musimy wyznaczyć sobie subtelną granicę pomiędzy własnymi potrzebami a egoizmem i nie zatracić tej różnicy. Jeśli naszą intencją nie jest wyrządzenie komuś krzywdy, to wszystko jest w porządku.

Oto przykład - zbliżają się święta i zaganiasz do pomocy swoich domowników, początkowo czują się one skrzywdzone, chociaż tak nie jest. Ale kiedy odmawiasz osobie słabszej czy chorej pomocy, to to już nie jest asertywność.

Opanowanie umiejętności bycia asertywnym, nie oznacza, że teraz wszystko będzie się układało wspaniale. Z pewnością natrafimy na opór bliskich nam osób. Jednak warto podjąć tę próbę. Kiedy będziemy żyli w zgodzie z samym sobą, to łatwiej będzie nam porozumieć się z otoczeniem. Nie bójmy się wyrażać własnej opinii na trudny temat, tylko dlatego, że inni maja odmienne zdanie. Asertywność to większa odpowiedzialność, dojrzałość, ale też szansa na lepsze zdrowie. Osoby zestresowane, żyjące ciągle w konflikcie wewnętrznym zapadają częściej na nerwice, chorobę wrzodową, depresję czy uzależnienia.

Dlatego już od dzisiaj mówmy otwarcie o tym, co myślimy, co czujemy, z czym się nie zgadzamy i czego chcemy. Ale pamiętajmy, nie możemy krzywdzić ani obrażać nikogo tylko dlatego, że ma inne zdanie niż my.

Dodaj komentarz Komentarze (4)

 • Zgłoś nadużycie
  AnnaMariaDębniakpl (Gość), 1 lutego 2011, 2:25

  Jednym z kluczowych aspektów jakiegokolwiek sukcesu jest Asertywność i Samodyscyplina, a ta z kolei ciężka jest do utrzymania jeśli jesteśmy ofiarami głównych hamulców sukcesu, czyli lękami przed porażką, przed ryzykiem, przed sukcesem, przed odrzuceniem (asertywność bardzo ważna) oraz lęk przed przeciętnością. O tym wszystkim mówię na moich wykładach o Samodyscyplinie tutaj część o asertywności właśnie - youtube.com/watch?v=n3-OHttInJo
  pozdrawiam
  AnnaMariaDębniak.pl

 • Zgłoś nadużycie SophiaJohnson1998 awatar
  SophiaJohnson1998, 14 stycznia 2016, 14:02

  Faktycznie to sztuka, ja się zawsze na wszystko zgadzam

 • Zgłoś nadużycie avatar
  Elizabeth1986, 12 kwietnia 2016, 12:09

  To jest strasznie potrzebne. Jak się nie potrafi odmawiać, to się człowiek wplątuje czasem w przedziwne sytuacje.

 • Zgłoś nadużycie
  dealmecoupon (Gość), 21 czerwca 2019, 8:58

  Very Nice Post, I learned a lot through it. Thanks for posting.

Dodaj komentarz
Zadaj pytanie

Pytania

Eksperci i użytkownicy czekają aby odpowiedzieć.

Newsletter

W każdy czwartek prześlemy na Twój adres email darmowe podsumowanie nowości na Magazyn Domowy.

Najpopularniejsze w Czas wolny

Ostatnio na MagazynDomowy.pl